Ako vriaca čokoláda
Laura Esquivel
Autorka, Mexičanka zvolila nanajvýš zaujímavú rozprávačskú optiku – hrdinka príbehu Tita vyjadruje svoje city bez slov, prostredníctvom kuchárskeho umenia. V kuchyni pri sporáku vkladá do pariacich sa hrncov svoje zúfalstvo i lásku, utrpenie i vášeň, radosť, hnev i slzy.
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 1994 , SmenaOriginální název:
Como agua para chocolate, 1989
více info...
Přidat komentář
Jídlo a vaření se do vyprávění dokonale prolíná, takže pro bod kniha o jídle čtenářské výzvy je to ideální volba. Příběh je místy telenovela, místy magický realismus, škoda, že nezůstalo jen u té druhé možnosti.
Letošní výzva a kniha o jídle…prakticky okamžitě jsem si vzpomněla na Titu; a jaké to má následky, když se při přípravě jídla roní slzy ve velkém.
A tak jsem se rozhodla knižně si zavzpomínat na mexický film, který jsem kdysi dávno viděla. A bylo to vzpomínání příjemné. Latinská Amerika má holt něco do sebe.
Tento příběh zapovězené lásky, odehrávající se na přelomu 19. a 20. století v Mexiku, mám prostě ráda. Je zabalený do magického realismu a ten mám taky ráda. A je plný receptů, umně zakomponovaných do příběhu – uznávám, že to zní hodně podivně, ale opravdu to tak je a funguje to. Jsou jeho nedílnou součástí.
A ač v podstatě souhlasím s tím, že kniha se má soudit podle obsahu a nikoli obalu, tak se upřímně přiznávám, že na vydání z Baronetu bych nesáhla ani v gumových rukavicích. To je opravdu vrchol nevkusu. A na to, proč je na obálce fotka jakési podivné příslušnice nejstaršího řemesla ve spodním prádle, která s hlavní hrdinkou může mít společnou tak maximálně národnost, jsem nepřišla vůbec.
Od knihy jsem asi čekala více, byla doporučována jako jedna z 1001 knih, které si musíte přečíst. Příběh Tity mě oslovil a bylo napínavé sledovat, jak si se složitostmi života poradí. Je pravdou, že možná v roce vydání nebylo tolik knih s tématem vaření a mystična a díky tomu možná byla úžasná a jedinečná. Mně prostě neoslovila, vím o jiných, které s tímto tématem pracují a které mne zaujaly více.
Oceňujem originalitu témy, ktorú zvolila autorka, ale na druhej strane si myslím, že naplno nevyužila jej potenciál, mohla to byť inak o level hodnotnejšia kniha. Páčili sa mi tie magické prvky, ktoré zapojila, no miestami na mňa kniha pôsobila sladko-romanticko-pateticky, a to v knihách až tak nemusím. Hlúpy ženský román to rozhodne nie je, ale určite patrí k nenáročnejším titulom. Celkovo príjemné čítanie :-)
Famózne, magické, fascinujúce čítanie plné vôní, chutí, vášní - napriek tomu nejde o gýč ani lacný ženský román. Nedajte sa oklamať nie príliš príťažlivým prevedením knihy (hlavne v českom vydaní), zdanie v tomto prípade klame.
Štítky knihy
pro ženy zfilmováno Mexiko vaření magický realismus osudy žen mexická literatura hispanoamerická literatura mexická kuchyně zakázaná láskaAutorovy další knížky
2004 | Ako voda v čokoláde |
2012 | Malinalli: Otrokyně bílého pána |
Toto je moja uplne najoblubenejsia knizka na svete! Fascinuje ma na nej krasne zakomponovanie mexickych receptov do struktury knihy, postavy, z ktorych ani jedna nie je ciernobiela, ako i jemne vykreslenie sexualneho napätia medzi Pedrom a Titou. Knizka ma v sebe nieco melancholicke, co vas prinuti nad nou premyslat aj po precitani a obsahuje prvky magickeho realizmu, ktore na mna posobia zvlastnym kuzlom. Navyse - na rozdiel od knih cervenej kniznice - dej a postavy nie su predvidatelne.
Uzasna kniha, do ktorej sa clovek ponori a uz nikdy sa z nej uplne nevymani...