Ako vysvetliť svet
Steven Weinberg
Kniha Ako vysvetliť svet je fascinujúcou správou o tom, ako dejiny fyziky ovplyvnili naše uvažovanie a vývoj ľudstva. Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Steven Weinberg, sprevádza čitateľov od antického Milétu cez stredoveký Oxford a katedrálnu školu v Chartres až po najnovšie výskumy v CERN-e. Ukazuje, že antickí a stredovekí bádatelia nielenže nevedeli o svete to, čo vieme dnes, ale ani nechápali, čo znamená svetu rozumieť alebo ako toto pochopenie dosiahnuť. Weinberg skúma historické zápasy i spoluprácu fyziky so súperiacimi oblasťami – náboženstvom, technikou, poéziou, matematikou a filozofiou. Publikácia sprostredkúva pohľad súčasného vedca na prácu svojich predchodcov a objasňuje, akú dlhú a náročnú cestu prešla fyzika, kým sa stala vedou, ako ju poznáme dnes.... celý text
Literatura naučná Přírodní vědy
Vydáno: 2015 , Slovart (SK)Originální název:
To Explain the World. The Discovery of Modern Science, 2015
více info...
Přidat komentář
Nehodnotím, odkládám. Miluji antické autory a nevadí mi, že se mýlili.
Vadí mi, že jsem se napálila a vyhodila jsem dost peněz.
Jak je patrné už ze zdejších komentářů, kniha bude čtenáře nepochybně rozdělovat. Weinberg totiž své pátrání po původu moderní vědy odpálil docela zostra a jeho povýšené vysmívání se řeckým filosofům působí, pokud ne slabomyslně, tak alespoň nepatřičně. Nicméně zcela jasně vyplývá z jeho názoru, že na dějiny vědy je třeba pohlížet měřítkem dnešních znalostí, což je sice pro profesionální historiografii vědy víceméně zapovězené, ale Weinberga v žádném případě nelze považovat za historika vědy. Na druhou stranu by byla škoda svazek kvůli autorovu občas arogantnímu vyjadřování odložit, protože nabízí mnoho zajímavých informací a pěkný, i když nutně omezený souhrn vývoje moderní vědy, který je však doplněn o zajímavé matematicko-fyzikální analýzy některých zásadních historických děl.
Moc se mi to libilo - historie vedy v souvislostech. Souhlsim s McBerny, ze vyzneni je mozna trochu povysene, ale spis bych rekl, ze to bude prekladem (?). A ano, autor obcas nenapadne prejde k subjektivnim nazorum.
Snad bych snesl mene technickych popisu jednotlivych objevu a pridal bych vice spolecensko-historickych souvislosti.
Cetba je to namahava, ale stoji za to.
Naprosto vyjímečná situace, kdy jsem knihu nedočetl a ani nehodnotil...je jistě plná zajímavostí a hodnotných myšlenek, ale neuvěřitelně iritujicí blahosklonný až urážlivý tón autora ke svým předchůdcům z antiky a středověku neznajícím pochopitelně výsledky moderní vědy a často se mýlícím (v překladu se slovo či slovní spojení: hloupost, hloupá myšlenka, hloupá teorie objevuje neuvěřitelně často) mě donutil knihu odložit nepřečtenou. Co se autora týče, není to náhoda, podobnou aroganci lze již vysledovat v knize První tři minuty....
Nobelovu cenu za literaturu asi nezíská.Tím samozřejmě ani na vteřinu nezpochybňuji jeho přínos pro fyziku...
Štítky knihy
fyzika přírodní vědy věda dějiny vědy
Autorovy další knížky
1982 | První tři minuty |
1999 | Snění o finální teorii |
2004 | Tváří v tvář |
2015 | Ako vysvetliť svet |
1995 | A co Bůh? |
Antičtí klasici se často mýlili, dnešní vědci se také občas mýlí. Rozdíl je v metodě, jakou jednotlivá tvrzení posuzujeme. Básníky vnímáme s úctou, byť jejich básně nepopisují realitu. Vnímejme tak i klasiky, kteří předcházejí Newtona. Jimi popsaný svět sice neodpovídal realitě, kterou mohli pozorovat, ale i tak mohl být krásný.