An Lan Dan
China Miéville
Premýšľali ste niekedy nad tým, kam miznú všetky pokazené, stratené či vyhodené veci? Čo ak niekde za nablýskanými fasádami miest žijú svoj druhý život? Keď sa najlepšie kamarátky Zana a Diba ocitnú v pivnici starého domu, netušia, že objavili vchod do paralelného Londýna, v ktorom ožívajú veci, rozprávajú knihy, kde sa po oblohe premávajú lietajúce autobusy a po zemi vražedné žirafy. Po stretnutiach s výstrednými obyvateľmi Anlondýna však zisťujú, že zvláštne udalosti, ktoré v poslednom čase zažívali, nie sú dielom náhody, ale súčasťou dávneho proroctva: je Zana skutočne vyvolená zachrániť Anlondýn pred Smogom, jedovatým mrakom, ktorý sa postupne zmocňuje celého mesta? AN LAN DAN je prvá mestská fantasy Chinu Miévilla, zakladateľa žánru New Weird, určená pre mladších čitateľov a čitateľky, a zároveň prvý preklad tohto kultového autora v slovenčine.... celý text
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: 2023 , MonokelOriginální název:
Un Lun Dun, 2007
více info...
Přidat komentář
Kniha je dětsky laděná, ale na kvalitě jí to neubírá. I přes šílený výplod fantazie je děj smysluplný, a navíc plný zvratů. Dějová linka s Vyvolenou působí zpočátku lacině a zdá se, že řešení problému bude snadné, ale není tomu tak. Prostředí je opět famózní, a nechybí tu humor nebo další zajímavé prvky. Celkově to na mě působilo jako Stephen King na cracku nebo LSD, a to je kompliment.
Britský autor China Miéville vdýchol život novej podobe Londýna. Jeho Anlondýn je sčasti oživeným smetiskom, v ktorom prebývajú všakovakí výstrední a čudní obyvatelia. Diba a Zana, ktoré sa tu jedného dňa ocitnú, môžu len vyvaľovať oči. Podobne ako ďalšia dievčina, ktorá kedysi dávno prepadla cez králičiu noru. Zásadný rozdiel tkvie v tom, že zatiaľ čo je nové prostredie pomerne čudné, ani v najmenšom ho nenapĺňajú absurdnosti a nonsens.
Mesto vlastne funguje na princípe recyklácie. Ľudia tam hore používajú predmety, nábytok alebo kuchynské spotrebiče a potom ich vymenia za nové, nepokazené. Lenže tie chybné sa neskôr prepadnú na miesto, kde dostávajú druhú šancu. Vznikajú z nich napríklad lietajúce autobusy, z kníh látka na šaty a z dáždnikov celý nový národ.
Občas sa ale prihodí, že sa niečo dostane aj naspäť. Napríklad žirafy, ktoré presvedčili ľudí, že sú mierumilovné. Alebo výskumník hľadajúci odpovede na otázky o tom, ako poraziť Smoga. Londýnčania sa ho zbavili už pred rokmi, no teraz straší a ohrozuje Anlondýn. Práve pred ním sa potrebujú nevšední obyvatelia zachrániť.
Čarovnosť prostredia a všetkých kulís spočíva v ich každodennosti. Ide o veľakrát takmer bezvýznamné veci, ktoré vnímame ako samozrejmosť. Autor im dokázal vdýchnuť nový, zaujímavý život. Jeho koncepty a nápady sú síce občas trošku strelené, ale zároveň je jednoduché im uveriť. Akoby naozaj mohli existovať, stačí len natiahnuť ruku. Je to práve táto rôznorodosť prvkov, čo dokáže čitateľa najviac strhnúť.
Námet je už o niečo fádnejší. Vo svojej podstate ide o ďalší príbeh o vyvolenej. Zároveň treba poznamenať, že Miéville sa snaží aj s týmto popasovať svojsky. Prízvukuje, že budúcnosť, hoci aj tá predpovedaná, nie je vytesaná do kameňa. Každý človek má možnosť rozhodnúť sa zmeniť svoj osud. Ako to robia aj jeho postavy.
Tie čitateľ spozná len do určitej miery. Kniha je orientovaná predovšetkým na dej. Takže charakteristika alebo odhalenie motivácií aktérov sú skôr naznačené. Túto opisnú strohosť kompenzuje celková svižnosť. Hromadia sa krízy, ktorým je potrebné čeliť. Takisto sa o slovo hlási nebezpečenstvo, tajné úklady, konšpirácie a všetko to ešte umocňuje výborne gradované napätie. To vyústi do veľmi uspokojivého, hoci trochu otvoreného záveru. Príjemný pocit z prečítaného však pretrvá.
Kniha An Lan Dan ponúka strhujúce dobrodružstvo, vďaka ktorému čitateľ nebude mať čas si vydýchnuť. Autor kombinuje rozprávanie o vyvolenej s nevšednými kulisami. Svet, ktorý stvoril, je plný divov. Tie uchvátia a navodzujú pocit, akoby bol príbeh jedinečný a neopakovateľný. Kombinácia týchto prvkov zabezpečuje príjemný zážitok. Najviac ho síce ocenia tí mladší, ale neurazí ani starších.
Tato kniha mě naprosto dostala. Byla čtivá, inovativní, veselá i napínavá a přečetla jsem ji za chvíli. Je to přesně ten typ knihy, se kterým bych chtěla vyrůstat. Nesmírně se mi líbilo převrácení obvyklých stereotypů i množství inovativních věcí v knize. Konec byl nanejvýš uspokojivý.
Hodnotím 9/10. Těším se na nějakou další knihu od stejného autora.
Když to srovnám s Gaimanovou Koralinou, která je také pro,, mladší,, čtenáře a přesto mne stále jakožto,, dospelaka,, oslovuje, Un Lun Dun je ve vleku za ní a je to pro mne velmi solidní průměr. Je to knížka, ke které se budu s chutí vracet, jelikož boří již krapet vycpely stereotyp ohledně dětských predurcenych vyvolených jedinců, se kterými se člověk leckdy s obtížemi ztotožňuje. Pokud někdo nadává na pestrost a bujnou fantazii, doporučuji četbu Alenky v říši divů od Lewise Carolla, kterou se dílko nepochybně inspirovalo. Možná hodnocení časem ještě upravím, tím myslím k lepšímu, koneckonců, některé knihy opětovným přečtením zraji.
YA žánr jde úplně mimo mě a k této knize jsem se dostala jistou náhodou, hlavně kvůli jejímu ekologickému tématu (které velmi oceňuji). Naproti tomu mi ale Un Lun Dun připadá jako povedený fantaskní román (nejen) pro děti a mládež. Ač je děj místy dost předvídavý a po jazykové i obsahové stránce pro mě trochu jednoduchý a občas přitažený za vlasy (ale to je spíš asi tím, že nejsem na tento žánr příliš zvyklá), celkově se mi moc líbí hlavní myšlenka, která je bezesporu velmi originální a nápaditá, stejně jako oceňuji fantazii při vytváření postav a celkového prostředí NeLondýna, které mi svou děsivou bizarností nemálo připomnělo Neila Gaimana (a například jeho Koralinu). Ke konci, když celý příběh vygraduje do velké bitvy (která mi zas evokovala poslední bradavickou bitvu z HP), stupňuje se i napětí a sled událostí se podstatně zrychluje. Co se týče konce, tak stále úplně nevím, jestli jsem spokojená nebo mi tam něco chybělo... každopádně, přesto, že je kniha dosti objemná, se mi díky krátkým kapitolám četla rychle a v podstatě sama a byla to moc příjemná oddechovka. Taky bych moc ráda vyzdvihla krásné ilustrace, které velmi povedeně vykreslují netradiční postavy tohoto příběhu.
Miéville je můj oblíbený autor, žádná z jeho knih mě ještě nikdy nezklamala. Tím, že tato je určená pro mládež, není tak drastická, jako knihy pro dospělé, vzpomněl jsem si na Kingovi Dračí oči. Chápu, že autorovy fantazie se nemusí každému líbit, ale u mě vždycky boduje.
Po několika románech plných deprese se China Miéville rozhodl šplhnout si něčím veselejším. Městská fantasy pro mládež Un Lun Dun je přitom evidentní poctou Lewisu Carrollovi (nebo Clivu Barkerovi, záleží čí svět za zrcadlem máte radši), takže si na ní pochutnají lidé jakékoliv věkové kategorie. A nejvíce samotní Londýňané, protože domácími kulisami je vyprávění přímo prošpikováno.
Dějová linka se točí kolem dvou kamarádek, jež se za tajuplných okolností dostanou do neMěsta. Zde se musí postavit stvoření jménem Smog, jehož jedinou touhou je vše živé spálit a pohltit. A právě Zanna a Beeba jsou těmi, kdo mají vše změnit. Jedna z nich je dlouho očekávaná Vyvolená a ta druhá… ta prostě koná, aniž by k tomu potřebovala nějaká proroctví.
Opět si tak člověk může užít autorovu potrhlou fantazii, tentokrát okořeněnou jeho vlastními ilustracemi, jež vůbec nejsou špatné. Zápletka je přímější a dějovější, na druhou stranu jí chybí jakýkoliv přesah, opomeneme-li tedy ekologicko-recyklační ponaučení.
Taková příjemná oddechovka. Autor svou fantazii tentokrát pustil úplně z řetězu a výsledkem je nádherně absurdní variace na Alenku v říši divů. I přes počet stránek jsem knihu zhltnul asi za den a určitě se k ní ještě vrátím.
Dobře řemeslně napsané, nedá se nic vytknout, ale chybí duše. Postavy nezajímavé, příběh tuctová variace na dívku zachraňující svět "za zrcadlem". Všechno správně, ale nedá se to číst.
Něčím mi to připomnělo Alenku, však mluvící deštník zas až tak moc často nepotkáte. Tento svazek mi připadl jako první od tohoto autora, stejně tak jako " škatulka, New Weird " Neotřelí nápad, který mě na nějakou tu dobu příjemně zaměstnal.
Dnes dočteno a musím říct, že kniha je úžasně napsána a takovou fantazii a představivost jsem ještě nikde neviděla. Skvělé je i to, že původní hlavní hrdinka nakonec není tou co má být a NeLondýnu pomůže defacto cizí člověk. :) Bohužel i na druhou stranu některé vymyšlené věci v knize byly až příliš.
Celkově se mi ale kniha líbila. :)
Úchvatný fantasy svet! Ale to je z mojej strany asi koniec pozitívneho hodnotenia. Žiaľ mne osobne by stačilo opísať fantastické výjavy na 5 strán formou encyklopédie a malo by to rovnaký efekt, ako tých takmer 500 strán. A nemyslím si, že je to len tým, že je kniha určená najmä deťom, s tým som samozrejme rátala. Nudný nezaujímavý príbeh, ktorý na mňa pôsobil ako nasilu vytvorený len preto, aby tam vôbec nejaký bol, totálna absencia napätia, postavy charakterovo absolútne nezaujímavé, ploché, emócie žiadne, bez humoru, a pritom sa tam vyslovene žiadal aspoň ten, keď už nič iné. Ale tak bolo to svojim spôsobom celé také milé, viem si predstaviť, že niekomu sa to môže páčiť.
Krásná, fantaskní knížka o světě, který Vás překvapí i okouzlí, o postavách, které si oblíbíte i znechutíte.
Výborné! Předvánoční aktivity šly stranou. Deeba, Zanna i celý neLondýn mě zcela okouzlil. Roztomilou Tvaroháčku toužím najít pod stromkem. Ježíšku, prosím. :-)
Vedle Nikdykde jsem se nějak nemohla zbavit myšlenek na Čaroděje ze země Oz a obojí bylo příjemné, stejně jako potěšil Mievillův koncept Vyvolené :) Jen na té bizarnosti mohl místy trošku ubrat, podobně jako se pokrotil v Kolejmoří…
No nevím, je tam spousta dobrých nápadů, ale také spousta věcí, které u mě kvalitu hodně srážely. Celý koncept a podstata příběhu je v pořádku, ale všechny ty jednotlivé detaily jsou moc přehnané a jako celek to nefunguje. Také si nepamatuji jiné dílo, kde by se mi tak příčíly některé kladné postavy.
Vzdáleně by se dalo přirovnat k Nikdykde od Neila Gaimana, to je také v určitém smyslu absurdní a dějí se v něm nesmyslné věci, dohromady to ale vytváří naprosto funkční svět. Zato u Un Lun Dun jsem si nejednou říkal: "to už snad nemyslí vážně, proč?"
Un Lun Dun je kouzelná pohádka, čistá fantasy, která si nehraje na nic jiného. Zlo je zlo, dobro je dobro. Jediné překvapení je neúspěch Vyvolené, ale kdo jiný má zachránit neLondýn, kdy ne neVyvolená? Un Lun Dun nemá ambice zasahovat do vážnějších témat, to si Miéville nechal pro jiná svá díla, ale právě proto je tato kniha stylově čistá a jednoznačně odpočinková v tom nejlepším slova smyslu.
Autorovy další knížky
2010 | Nádraží Perdido |
2004 | Jizva |
2009 | Město & město |
2006 | Král Krysa |
2013 | Kolejmoří |
Další z divnoknih, které mě tak baví. Příběh v duchu gaimanovského Nikdykde (fascinuje mě, kolik "reverzních" Londýnů v příbězích od různých autorů existuje. Na tom něco bude).
Děj velmi rychle odbočí z tradiční klišé linky, což mě potěšilo. Protože je autor očividně člověk různých talentů, kniha je doplněna jeho parádními ilustracemi, což je prostě boží - kdo jiný dokáže lépe převést svoje myšlenky do písmenek a pak do vizuální podoby, než sám autor. Což se v Un lun Dunu hodí, protože jsou tu všelijaká stvoření (lidská fantazie je skutečně bezbřehá). A obsahuje to skvělého zvířecího společníka, místo psa je tu kartonová krabička od mléka. Přesně ten styl ujetosti, co mě baví. Jediné, co je pro mě malé mínus je rychlost - vše odsýpalo honem honem, pořád se něco dělo a nevadilo by mi, kdyby tempo občas zpomalilo. Ráda si od autora přečtu i něco jiného, tahle kniha prý vybočuje z jeho obvyklé tvorby, varována jsem byla a těším se na další příběhy.