Anatomie lži
Dan Brown
Ve Spojených státech se blyští zlato ryzí i kočičí, zvláště v nejvyšších politických kruzích těsně před volbou prezidenta. Stejně působivě se prý třpytí krystalky ledu v nejzapadlejších končinách Antarktidy – a právě v tu dobu a na těchto místech začíná Dan Brown vyprávět strhující příběh o vědeckém objevu, který zásadně mění pohled na život na Zemi i ve vesmíru. V románu, kde jedna dramatická událost rychle střídá druhou, autor hýří pečlivě vybranými informacemi ze světa vědy a nejmodernější techniky, vyslovuje se však i k nečekaně vážným otázkám týkajícím se například soukromého podnikání nebo morálky politiků, vojáků, vědců i novinářů. Kam až lze zajít v zájmu bezpečnosti státu? Skutečně účel světí prostředky?... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2012 , ArgoOriginální název:
Deception Point, 2001
více info...
Přidat komentář
Perfektní dobrodružná kniha, napínavá, nenudila jsem se ani chviličku. Knížka od první strany vtáhne do děje. Sympatické postavy, kterých nebylo moc, takže jsem se v tom neztratila. Trošku jsem se bála těch politických tahanic o bílý dům, že to bude nudné, ale naopak, dodalo to knize ještě větší šťávu. Některé pasáže byly lehce znepokojivé, až do té doby než se čtenář dozví pravdu.
Některé knihy s Robertem Langdonem už mi přišly malinko slabší. Pavučina lží s jinými hlavními hrdiny byla jedna z nejlepších od Browna.
(Z OSOBNÍHO ARCHIVU - přečteno ŘÍJEN 2014):
Rachel Sextonová, dcera senátora Sextona, který usiluje o post prezidenta, je na prezidentův rozkaz nucena odcestovat na Arktidu, aniž by věděla o co vlastně jde. Tam se dozvídá o úžasném objevu. NASA objevila velmi starý meteorit, na kterém jsou zkameněliny živočichů - důkaz, že ve vesmíru je život. Tenhle objev by mohl prezidentu Herneymu pomoct při získání voličů pro další volby. Jenže návštěva Arktidy se stává dosti nebezpečnou. Na Rachel a několik vědců někdo zaútočí a pokusí se je zabít. To ale teprve začátek! Úžasný objev by nemusel být praví...
Rachel Sextonová, dcera senátora Sextona, který usiluje o post prezidenta, je na prezidentův rozkaz nucena odcestovat na Arktidu, aniž by věděla o co vlastně jde. Tam se dozvídá o úžasném objevu. NASA objevila velmi starý meteorit, na kterém jsou zkameněliny živočichů - důkaz, že ve vesmíru je život. Tenhle objev by mohl prezidentu Herneymu pomoct při získání voličů pro další volby. Jenže návštěva Arktidy se stává dosti nebezpečnou. Na Rachel a několik vědců někdo zaútočí a pokusí se je zabít. To ale teprve začátek! Úžasný objev by nemusel být praví...
Myslím, že z mých slov (ať už smysl dávají nebo ne) jste určitě pochopili, že se mi kniha hodně líbila a udělala na mě obrovský dojem. Rozhodně jí mockrát doporučuju všem, kteří ji ještě nečetli a vy, kteří chcete začít s něčím od Browna ale nevíte do které knihy se pustit nejdřív, myslím, že Pavučina lží je dobrá volba!
Další z knih, kterou jsem doslova zhltla během několika dní. Celý příběh mě napínal až do posledních stránek, protože až téměř do konce jsem neměla tušení, jak všechno dopadne. Brown prostě umí skvěle pracovat s napětím a nečekanými zvraty, které člověka drží ve střehu. Některé zápletky mi sice přišly až trochu neuvěřitelné, ale to nijak neubralo na mém zážitku. S odstupem několika týdnů mám pocit, jako bych ten příběh skutečně viděla ve filmu, popř. byla přímo jeho součástí jako pozorovatel. Super na válecí dovolenou, popř. na dny, kdy se člověku nechce vůbec vystrčit paty z domu :-)
Ke knize jsem se vrátila po letech a musím říct, že můj názor se téměř nezměnil. Autor opravdu umí pomaličku dávkovat napětí a luštění záhady v žádném případě nekončí jejím odhalením, ale pokračuje pátráním kdo a proč za ní stojí a nechybí ani boj o vlastní život.
Na hlas Vladimíra Kudly jsem si musela chvilku zvykat, jelikož je většina příběhu vyprávěna z pohledu ženy a to mi prostě nešlo úplně dohromady. Ale stačilo pár kapitol a vzrůstající napětí kolem první čtvrtiny knihy a všechna nespokojenost byla zapomenuta.
Styl vyprávění autora mě baví, ale sama musím uznat, že začátky jsou pomalé, jelikož si hodně informací nechává pro sebe a hlavním hrdinům odpovědi do klína rozhodně nepadají.
Líbilo se mi prostředí severního pólu, to ohromné množství rešerší, kterým si autor musel projít, je neskutečné. Seznámil nás nejen s meteority, ale i s přežitím v extrémních zimních podmínkách nebo mezi žraloky. Zda je výzvědná síť a technologie na takové úrovni, jak se z knihy zdá, tak to si můžeme jen domýšlet. Ve mě samotné to vyvolává pocity úžasu i děsu zároveň.
Celá kniha by mohla být dobrá, přes nápad, zápletku i styl vyprávění. Mám ale velký problém s tím, jak autor neustále dokola opakuje zřejmé věci, které předtím už čtenáři několikrát řekl, ale snad z pocitu, že si nikdo nepamatuje, co bylo o stránku dříve, je říká znovu a znovu.
Samotný název napovídá, že lži hrají v příběhu důležitou roli. Tady se jedná o dalekosáhlý komplot, který se dotýká jak té nejvyšší politiky, tak i vědeckého světa.
Nechybí ani dramatický děj s kladnými a zápornými postavami. Dan Brown zde opět dokazuje své velmi dobré vypravěčské schopnosti, a přidává i technické a vědecké detaily.
Kniha mě bavila a hodnotím ji jako velmi dobrou.
Dan Brown mě dosud nezklamal ani s jedinou knihou , všechny se čtou jednim dechem ať jsou sebevíc přitažené za vlasy. Anatomii lží jsem četl už dávno a dnes už si přesně děj nepamatuji, ale jelikož jsem hodnotil plným počtem, tak musela být velmi dobrá. Četl jsem ji pod názvem Pavučina lží, nechápu proč ji přejmenovali.
Dan Brown tentokrát mistrovsky rozehrál napínavý příběh ze zákulisí vysoké americké politiky, přímo z předpokoje oválné pracovny Bílého domu. Místo dřívějšího hrdiny Langdona, rozplétá nitky intrik v politice a v NASA agentka Sextonová s pomocí Tollanda je úspěšná. Trochu ten romantický konec v ložnici mi k Danu Brownovi nesedl, ale budiž.
Původně jsem chtěl dát jen čtyři hvězdy, protože houpat mě autor může, ale točit dokola, to už je moc. Ale pak jsem si řekl, že je to akční spotřební klasika, kterýmžto stylem píše řada amerických autorů. Tato Brownova kniha vyšla rok po vzniku knižní postavy Michaela Langdona, takže zapadla do stínu Andělů a démonů. Podobá se spíše předchozí Brownově tvorbě. Osobně mně u Brownovy tvorby láká jeho preciznost, použité vědecké a historické poznatky (nepíše takto jako jediný) a proto jsem ochoten mu odpustit nějaké ty obludné konspirace až do předpokoje Oválné pracovny. Na druhou stranu prd víme, kdo dal povel k atentátu na J. F. Kennedyho... Prostě jako odpočinková napínavá četba thrillerového typu je to báječné dílo. Jen jsem se strašlivě chechtal, jak se zachránil před žraloky jeden z klaďasů. To by musel mít pytel jak vzducholoď. Kdo přečte, pochopí.
Je pro mě až těžko uvěřitelné, že téměř celý příběh proběhl během jednoho dne. Kniha byla velice napínavá a postava velice dobře vylíčené. Ať už ty dobré, tak i ty špatné. Kniha měla spád, měla napětí a velice kvalitně využila falši a lži v době voleb prezidenta spojených států. Romány tohoto typu mám moc rád a tento bezpochyby patří k těm lepším. Vřele doporučuji k přečtení!
Když je kniha zajímavá a napínavá, ani se nenadějete a jste na konci.
Tentokrát se Dan Brown místo Vatikánu opřel do zákulisí americké politiky a vůbec to nedopadlo špatně. Dlouho to sice vypadalo, že je autor vůči NASA vysloveně zaujatý, ale bylo to jen zdání. Co se týče rozuzlení, happyendy mám celkem rád, ale tady to bylo takové dost naivní (pravda a láska...). Takže jednu hvězdu ubírám. Nicméně platí, že je to velmi slušný román.
My se asi s autorem nemáme rádi. On, hvězda americké literatury a mě ty jeho knížky nějak nebaví... tato je taková klasika: slibuje hrozně veliké vyprávění, ale tak nějak se nic moc neděje a (vytoužený) závěr nic moc nového nepřinese. Ještě že do toho autor nezatáhl Roberta Langdona, byla by mu tam zima a úplně zbytečně.
Anatomie Lži / Pavučina Lží je jedním ze dvou dosavadních románů, kdy hlavní postavou není všeznalý profesor s Mickeyovskými hodinkami na ruce Michael Langdon. Jeho roli tady převzala sličná Rachel, zpravodajská analytička ( a zároveň i dcera senátora Sextona, usilujícího o prezidentský úřad ) povolaná k prezidentovi Júesej, který má pro ni speciální úkol v Antarktidě - NASA údajně našla v arktickém ledu meteorit. Jeho objevení se staně předmětem státního zájmu, a jeho následné vyzdvižení z ledu provází mimořádná aktivita vědecká, ale hlavně politická. Společně s dalšími vědci ( fešným oceánografem a otylým mineralogem ) z komerční sféry se dostanou do konfrontace se speciální jednotkou a jejich jedinou nadějí na přežití je, že se jim podaří rozplést řetěz intrik a zjistit, komu vlastně celá kontroverze kolem arktického objevu slouží. V druhé linii příběhu zase sledujeme politikaření a špinavosti kolem získání prezidentského úřadu, z řad různých politických, vládních i komerčních subjektů. Typické Brownovo šifrování a symboliku nahradilo rozplétání intrik a vyvracení zdánlivě nemožného, postavy jsou naivně černobílé až běda : agentka, který si se vším poradí a na vše má odpověd, prezident čestný skaut ve stylu Mirka Dušína, bezpáteřní záporak a vědecký švihák, který má v sobě hrdinského a romantického ducha. Hlavním hrdinům stojí v cestě hustokrutě nabušená Delta jednotka s pekelně vyzbrojeným vrtulníkem a hejno hladových zubounků, kladivounů. Nooo u mě to dopadlo v lepším průměru, tak nějak jako když Babica házel všechno do jednoho hrnce - 60 %
Má druhá kniha od autora, opět napínavá od začátku do konce. Politické intriky, zajímavosti ohledně meteoritu, špičková technika a nesmrtelní hrdinové. Prima kniha na odreagování a únik z vlastních problémů.
Autorovy další knížky
2018 | Počátek |
2013 | Inferno |
2010 | Ztracený symbol |
2008 | Anatomie lži |
2005 | Digitální pevnost |
Druhá kniha od autora a opět nezklamal. Kniha napínavá celou dobu , což je dobře neboť pěkně stránky ubývají. NASA je pěkně mazaná aby si svůj post udržela, jako monopol. Dávám zasloužených 5 ,*