Anna z Pětiměstí
Arnold Bennett
Na poměrně malé, sevřené ploše v účinné a výstižné zkratce se Bennettovi podařilo vytvořit neobyčejně živý portrét dospívající dívky, bohaté dědičky ohromného majetku, jejímž údělem je však trpký osud lakomcovy dcery. Anna - bezelstná, bystrá a vnímavá - postupně stále víc trpí a střetává se s otcovým nelidským despotismem, avšak nedovede se mu odvážně opřít. Proto když se do ní zamiluje mladý bohatý továrník, váží si jeho laskavosti a něhy, které dosud nepoznala a svoluje k sňatku. Opravdový milostný vztah však poznává, až když je pozdě. Jen jednou jedenkrát se dokáže vzbouřit, na víc však už nemá sil, a tak je odsouzena při svém bohatství k citově chudému životu. Celý baladický příběh jedenadvacetileté Anny vyrůstá na pozadí průmyslového a dravě podnikatelského kraje, jehož atmosféru Bennett dobře znal, a proto tak pravdivě vystihl.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1959 , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a uměníOriginální název:
Anna of the Five Towns, 1902
více info...
Přidat komentář
No z této knihy jsem měla nervy nadranc, že mít kamna při sobě, tak zapomenu na slušné vychování vůči knihám.
Anče se chová příkladně, možná ještě líp, než se v tý době má dospívající holčina chovat. Její pantáta má strašný majetky, ale žije v normálnim baráku a nedá za nic zbytečně ani penci. Prostě je to tak trošku skrblíček. On teda disponuje dost Ančete majetkem, protože jí ho odkázala máma v závěti. Anče je poslušná a tak taťku ve všem poslechne. On jí prachy sice předá, ale nedovolí jí nic utratit. Ona si teda vždycky řekne, že se vymaní z taťkova tyranství a vezme s sebou i mladší ségru. A tak to jde dál přes pletky s jednim hrnčířskym továrníčkem až k samotný svatbě. No továrníček těma hrncema už něco vydělal, ale určitě toho nemá zdaleka tolik co Anče. Takovej slušňák a najednou mu Anče vyzvoní, kolik má peněz a že se o ně musí starat za ní. To jednoho určitě změní.
Celý je to asi o ančete vnitřnim boji vymanit se z poslušnosti a bejt nezávislá, ale asi jí nikdy nic neklapne. Teda s otcem se to asi povedlo i když se to vleklo, ale protože je to ženská, tak bude poslouchat vždycky někoho. Třeba manžela, kterej se stará o její prachy.
Autorovy další knížky
1961 | Londýnský antikvář |
1959 | Anna z Pětiměstí |
2011 | Jak žít naplno |
1947 | Hotel Imperial |
1928 | Povídačka 2 |
Anna je taková nemastná, neslaná postava. uvězněná v jistém prostoru a času, který jí bohužel nedovoluje - a vlivem ( nejen ) otce i zhoršuje - vystoupení z jisté zóny v níž zrcadlí vše co se jí vlastně příčí, ale nijak neví co s tím dělat. Postavy mají takové croninovské vzezření, napsané je to dobře ačkoliv vám postavy úplně k srdci nepřirostou.