Antropologie: teorie, koncepty a osobnosti
Martin Soukup
Výpravná kniha Antropologie nabízí výklad vývojových proměn antropologického myšlení od 19. století do současnosti, od jejího zrodu v koloniálním období až po postmoderní diskuse o povaze terénního výzkumu a validitě antropologického poznání. Živým stylem napsaná kniha se věnuje všem významným školám, směrům a paradigmatům sociální a kulturní antropologie. Autor se sám zpřítomňuje v textu osobními poznámkami i jako své alter ego, antropoložka, která prožila 20. století a setkala se s mnohými klasiky oboru. Prostřednictvím dopisů významným antropologům a antropoložkám se stává čtenářovou průvodkyní dějinami antropologického myšlení. Kniha je určena antropologům, etnologům, kulturologům, sociologům a všem dalším zájemcům o antropologii jako vědu o člověku, společnosti a kultuře.... celý text
Přidat komentář
Vynikající úvod do kulturní antropologie. Způsob, jakým autor antropologické poznatky prezentuje, totiž přes jednotlivé významné antropology, mi moc vyhovuje. Doporučuji kombinovat s četbou Mýtus, jazyk a kulturní antropologie od Iva T. Budila.
"Na počátku zrodu oboru jsme jako antropologové měli spoustu velkých otázek, ale neměli jsme metodiku, jak na ně dát spolehlivou odpověď. Nyní se dostáváme do doby, kdy máme výpočetní kapacitu a nebývalé možnosti, ale jak se zdá, nezbývá nám čas a odvaha na velké otázky."