Aréna smrti (speciální vydání)

Aréna smrti (speciální vydání)
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486743/bmid_arena-smrti-specialni-vydani-D2X-486743.jpg 5 6671 6671

Hunger games slaví deset let! Nové vydání s padesáti stranami bonusového materiálu. Země Panem – dvanáct krajů a hlavní město Kapitol, které všem ostatním krajům vládne. Rok co rok musí jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nastoupit do zvrácené televizní reality show a bojovat o svůj život. Vítězství v klání Hunger games znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Šestnáctiletá Katniss se do her přihlásí dobrovolně místo své mladší sestry, na kterou padl los. Má šanci mezi nebezpečnými soupeři přežít?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games, 2008

Shai
28.12.2014 5 z 5

Hunger Games je jeden z největších hitů a proto je neuvěřitelné, že jsem se k téhle knize dostala až teď. A absolutně nechápu, jak jsem mohla tak dlouho vydržet nečíst to. Je to totiž ta nejúžasnější kniha, kterou jsem kdy četla. Obdivuji autorku za nápad. Myslím, že tohle by vážně napadlo jen ty nejlepší autory.
Jediné, co musím vytknout je to, že mi Routa připadala jako osmiletá - to ale není až tak velký problém, protože když se v knize vyskytuje nějaké 12-13leté dítě, nikdy to autor nedokáže a vždycky vidíme nějakého toho roztomilého prvňáčka.
Hunger Games si ale přečtěte, protože to je vážně úplně nejlepší kniha!!! ♥♥♥♥♥

... taky nechápu jak můžete Hunger Games srovnávat s Divergencí, protože jediné co mají společné je to, že se to odehrává v budoucnosti v troskách Ameriky... toť ale jen můj názor, ten váš vám neberu :-)
... a film se podle mého teda moc nepovedl :-) ...

Misan1993
27.12.2014 5 z 5

K Vánocům jsem dostal celou trilogii, tak jsem hned sáhl po prvním díle a jsem naprosto nadšenej. Na knižním trhu prosyceným vším možným, je tohle úplně něco nového. Kdybych měl čas a nemusel knihu každou chvíli nahrazovat učením na zkoušky, dva dny po Vánocích by byla trilogie nejspíš hotová :) Už se třesu na další díl :)

Aingeal
15.12.2014 5 z 5

Skvělý, strhující příběh s drsným námětem, ovšem dost realisticky vykresleným. Někdy až moc té krutosti na mě, ale to knize rozhodně neubírá na kvalitě.

Dixinka
13.12.2014 5 z 5

Rozhodně hezčí, napínavější než film. Opravdu jsem se nenudila. Strhující.

Raven_Black
12.12.2014 5 z 5

Nemám slov.
Byla to skvělá knížka - stejně jako Vražedná pomsta a Síla vzdoru.

Terenzi
11.12.2014 5 z 5

Miluju tuhle knížku, vlastně nikdy jsem moc nečetla - povinnou četbu ve škole jsem zrovna moc nemusela a jinak jsem taky téměř nečetla, vlastně skoro vůbec. Už ani nevím, jak jsem se k ní dostala, ale rozhodně toho nelituju! Je to knížka, kterou jsem přečetla jedním dechem a donutila mě začít číst. V tu dobu jsem si neskutečně zamilovala čtení a musím poděkovat Suzanne Collins za úžasnou knížku!

jana5962
10.12.2014 4 z 5

Působivý začátek. Jednu dobu (v době šílenství po prvním filmovém zpracování) jsem měla pocit, že jí mám plné zuby a nikdy se k ní nevrátím. Jsem ráda že jsem to neudělala, protože ať se mi to líbí nebo ne je to skvělá teen fantasy kniha.

Biohazard
09.12.2014 5 z 5

Přečetla jsem ji jedním dechem, příběh nikde nedrhl, dostavila se očekávaná akce, paráda. Velké plus pro mě představovalo, že hlavní hrdinka nepůsobí jako naprosto bezchybné a nezranitelné ztělesnění boha, to opravdu nemůžu vystát. Naopak mám ráda postavy, které chybují a které jsou dobré i špatné zároveň. Jediné co mi v knize překáželo byla romantika, pryč s tím. Tahle knížka si určitě vždy najde své čtenáře. Dovolím si říct, že v rámci žánru a věkové kategorie, pro kterou je určená, je dokonalá, pro dospělé přinejmenším zábavná a uspokojivá :-)

betys6914
07.12.2014

Ačkoli sem viděla první filmy a stálo mě spoustu přemáhání vrátit se ke knize, stálo to za to!

Sam.Mischell
03.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih mé skromné knihovničky. Ani si nedovedu představit, jaké to je být v aréně. Ve filmu to tak nevyzní jako v knize. Autorka už nás nemohla více přiblížit tomu jak hrozné to pro ně muselo být. Odsouzeni na smrt.

KatnissLavender
01.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla! Naprosto mě nadchla originálním nápadem a lehkostí s jakou se čte. Ani na chvíli mě nenudila. Jak já jsem si ji užívala!!! Tuhle knihu by si podle mě měl přečíst opravdu každý a moje hodnocení je samozřejmě 100%!

tsal
27.11.2014 4 z 5

Přestože Hunger Games odstartovaly současnou vlnu Young Adult fantastiky, trvalo dlouho, než jsem se k nim prokousala. A málem se ani neprokousala. Předcházela jim totiž série srovnávání mezi filmy a knihami tohoto žánru, které trh zaplavily v důsledky úspěšnosti Hladových her, a ať už jsem se pokoušela přečíst jakoukoliv sérii, vždy mě čekalo trpké zklamání, kdy se knihy ani zdaleka nerovnaly filmům. Očekávala jsem proto, že podobně nadhodnocená bude i tato trilogie. Zvědavost mi však nedala a já si přečetla první díl. Díky bohu.

Aréna smrti je velmi čtivá. Stránky ubíhaly rychle a byť nejde o high literaturu, příběh obsahoval složitost, se kterou jsem se v jiných podobných sériích nepotkala (nebo ji ignorovala kvůli naprosto příšernému stylu psaní). Katniss mi byla velmi sympatická, čemuž napomáhal jaksi citově odtažitý styl psaní, který jsem obdivovala hlavně na začátku, při popisování minulosti její rodiny a života ve 12. kraji. Nevím, zdali autorka přizpůsobila své psaní smýšlení hlavní postavy, nebo si vystřihla postavu akorát ke svému stylu, ale Katnissino téměř chladné a vypočítavé uvažování odpovídalo rázu celého vyprávění.

V aréně samotné jsem maličko postrádala napětí, které se objevilo víceméně až ke konci her, a začala mi trochu vadit linka mezi oběma hlavními aktéry, ale to byla jen drobná chybka na kráse. Věřím, že celá série si udrží stabilní kvalitu, a těším se na další díly. Kéž by takto kvalitní literatury pro mladší čtenáře bylo více.

gossipavlina
27.11.2014 4 z 5

Jo, knížka se mi líbila. Ne že bych se od ní nemohla odtrhnout, ale skvělý nápad. Přišlo mi to takové jednodušší čtení, prvoplánově líbivé. Děj byl prodchnut emocemi, a to mám ráda. Katniss jsem moc fandila a určitě budu číst další díly. Ale když už tu v ostatních komentářích zaznívá Divergence (se kterou by třeba mě ani nenapadlo to srovnávat) tak ta se mi líbila více. Hunger games jsou určitě fajn čtení, ale pro mě se kultovní nestanou.

Nikolarka
23.11.2014 5 z 5

Knížka mě nejdřív nebavila a odložila jsem ji do "někdy příště až nikdy". Vystačila jsem si s filmem, ale po shlédnutí fantastického Mockingjay jsem se to "donutila" přečíst a byla naprosto uchvácená!!!

marapavelka
21.11.2014 3 z 5

Celkem čtivé, ale nic nového pod sluncem. A hlavní hrdinka spíš řeší svůj milostný život než to, jak má přežít. Neočekávám, že bych se někdy odhodlal číst další díly.

rebelka
06.11.2014 5 z 5

Úžasná knížka,já jsem četla všechny 3 knížky o Hunger games dohromady a musím říct měla jsem to sfouklý za chvíli . Prostě celej tejden jsem byla v ,,transu,, a jediný co měl zajímalo bylo Hunger games. Ještě ted na to zpomínám . Prostě skvělá knížka , nejvíce se mi líbilo že autorka dokončovala kapitolu tím že na konci napsala něco zajímavého a tebe to pak láká si hned přečíst další kapitolu.

CraWer
03.11.2014 5 z 5

Většina lidí z Hunger Games šílí, milují to a to není špatně, ale stálé vyznačování v podobě miliardy srdíček, pusinek a dalších pitomých znáčků, z toho dělá bohužel pouze obyčejnou tuctovku.
Jaká škoda.

Jedná se o neuvěřitelně kvalitně napsaný příběh, přičemž z celého příběhu syčí obětavost, přátelství, láska, a emoce samy o sobě.
Měl jsem fáze kdy jsem to hltal, kdy jsem se smál, a dříve (když jsem knihu četl mladší, poprvé) i bulel.
Vhodnější pojmenování neznám - Snad jen možná řval.

Co mi občasně vadilo, byly určité druhy vět, které mi tam neseděly. (např. věta kdy Katniss popisuje svojí sestru Prim, a pozastaví se u jména - Je zde napsáno něco ve stylu že dostala Prim jméno po kytičce, podle které má obličej.)
Ale to se dá přehlédnout.

98%

zuzuky56
26.10.2014 3 z 5

Mně se tenhle díl líbil nejvíc z celé trilogie. Akorát mě trošku mrzí, že v té aréně se odehrává jen třetina knížky. Zbytek je buď před nebo potom.

stolbice
23.10.2014 5 z 5

Mám ráda tyto příběhy po konci světa tak, jak ho známe, ale...trošku hůře se mi to hodnotí, protože jsem přečetla všechny knihy a musím bohužel říct, že s pokračováním úroveň klesá a třetí díl mě spíše rozmrzel než nadchnul :-/ ale zpátky k jedničce - která se mi líbila, měla jsem chuť číst dál, fandila jsem Katniss a Petovi v jejich boji o život v aréně, ale i před ní. Ve světě, kde je většina lidí jen pěšáky na šachovnici, které je snadné obětovat. Trochu mi to připomíná starý Řím, kde se v arénách byli otroci pro pobavení lidu a i když vyhráli a porazili vše, co jim organizátoři nachystali, svůj život neměli jistý. Podobné je to i tady, vše jednou skončí a vyvstává otázka, co bude dál? Což celkem umě rozjel druhý díl, ale třetí to naprosto pohřbil.

Eidalon
19.10.2014 4 z 5

Hunger Games – Aréna smrti – opět si splácím jeden dluh. To když jsem četl Divergenci a neustále narážel na srovnávání s knihami pí. Collinsové – Hunger Games (zatím mám za sebou Arénu smrti a dávám se do Vražedné pomsty a čeká na mne Síla vzdoru). Neodolal jsem možnosti udělat si vlastní názor, srovnat dyspotické vize obou knih a tak mít možnost si srovnat své postřehy a pocity s ostatními čtenáři.

Na úvod musím jednoznačně prohlásit – i když se opět jedná o Young Adult, tedy literaturu mimo moji sféru určenou pro náctileté – kniha mne zaujala a líbila se mi a to mnohem více, než Divergence.

Taky jsem se dal hned do čtení dalšího dílu (Vražedná pomsta) a jsem již za půlkou (zatímco pokračování Divergence – Rezistence a Aliance mám jen v pohotovosti, Rezistenci jsem rozečetl a odložil po 50 stránkách). Film jsme si taky nenechal ujít – Arénu smrti mám za sebou a s druhým dílem čekám na dočtení knihy.

Ale ke knize a autorce. Příběh zpracovává události a popisuje svět, který přichází po nějaké, asi celosvětové válce – zde je celkem nejasno a vysvětlení se nedočkáte – ale tento svět a stát Panem má přesnou lokalizaci a hierarchii uskupení, která mne přijde mnohem logičtější a věrohodnější, než město (Chicago) a okolí v Divergenci.

Panem sídlí v bývalé Severní Americe, hlavní město Kapitol je někde na území dnešního Colorada a dvanáct krajů pak pokrývá poměrně rozsáhlé území. Zde je evidentně autorka trochu mimo realitu, ale o tu v knihách nejspíše nejde.

Jen pro příklad - dvanáctý kraj žije v ohrazené zóně, celkově 8.000 tisíc obyvatel na území Appalačských hor tedy cca hřebenu přes 3.000 km, kde kutá uhlí – údaje, které zde cituji přímo z knihy, no to je trochu málo lidí na tak velkou lokalitu, ale budiž.

Každopádně je Panem zbytkem bývalého osídlení Ameriky, hlavní město Kapitol představitelem moci, která vládne pomocí rozvinutých technologií a drží despotickou vládu na zbytkem obyvatel pomocí síly, zneužívajících jejich potenciál pro svůj účel. Neustálý monitoring porobených území a komunit, strach, hlad a bída drží obyvatele krajů v jejich území, jakákoli neposlušnost a opuštění kraje je tvrdě trestána ať trvalým otroctvím v Kapitolu či smrtí. Tomu jsme ochoten věřit a dovedu si přestavit, že i takto by mohl dopadnout další život na Zemi, když ten současný by byl zatracen.

Collinsová je mnohem vyzrálejší autorka než Rothová a na knihách je to znát. Rozvíjí příběh na uvěřitelné legendě – Hungers games – jsou připomenutí všem krajům, kdo je tady již 74 let vládcem a autoritou, komu je třeba se jednoznačně podrobit poslušností.

Souboj představitelů krajů – splátců – v určené věkové kategorii o jejichž nasazení rozhoduje náhoda a životní osud, má navždy připomínat neúspěšné povstání krajů proti svým vládcům, stává se ale i reality show v přímém přenosu, takovou analogií dřívějších římských gladiátorským zápasů, kde Chléb a hry byly účinným nástrojem jak si získat oblibu vládců u plebejského lidu.

Přes všechnu zvrácenost myšlenky to má svou logiku i řád a tak postupně s hlavními hrdiny procházíte celým procesem od vybírání splátců až po konečného vítěze z 24 členného pole bojovníků bojujících v podmínkách uměle stvořené areny, kde tvůrci mohou ovlivnit vše - od počasí až po lesní požár, vysušení pramenů či venkovní teploty.

Nechybí zde lidská ješitnost a krutost, když se speciálně vycvičení zástupci krajů hlásí do her dobrovolně pod vidinou vítězství a dalšího pohodlného života celebrity a ani hrdinství a odvaha hlavní představitelky Katniss, která přebírá roli splátce za svou teprve dvanáctiletou sestru, jenž by jinak neměla šanci ve hrách přežít.

Nechybí zde kontrasty bohatého a namyšleného Kapitolu oproti nuzným podmínkám v jednotlivých krajích, nechybí zde pohrdání, pýcha, romantická láska a nutná spojenectví a strategie, které mají hrát na city diváků a tím s nimi manipulovat ve svůj prospěch.

To vše najdeme i v našem světě, zrcadlo knihy to čtenářům jen připomíná, jak jsme lehce manipulovatelní přes media, politiky, davová šílenství a drženi v šachu ekonomickými stimuly a neb můžete všechno, ale jen od tud po tud. Sofistikovaná reklama a dezinformace pak drží lidi v neustálém strachu o své životní hodnoty, děti a příbytky, předkládá možnosti a řešení a lidé je slepě následují, zneužívání třetích zemí jako levné pracovní síly pak deklaruje naši arogantnost vůči zbytku světa a jejich obyvatel, náboženský fanatismus je zase odrazem bídy a neutěšené situace lidí, kteří vlastně nemají co ztratit.

Jak jsem uvedl na začátku kniha se mne líbí, je psána s citem a trochou romantiky i když popisuje vlastně souboj na život a na smrt, je to děláno vkusně a taktně (což se dle mého názoru nedá vůbec říci o knize pana Zářeckého – 15 minus, což není nic jiného, než česká verze Hunger Games. Ale její vysoké hodnocení ukazuje, že brutalita a syrové násilí, to je to co se dnešní generaci asi líbí . . . ).

Za mne má kniha a její první díl 4 hvězdy a dost dalších zbytečných slov . . .