Artemis

Artemis
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532600/bmid_artemis-65d54ab3f18eb.png 4 1546 1546

Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka, která občas doručuje i nelegální, čili lépe zaplacené zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Artemis, 2017

Interpreti: Tereza Dočkalová , Marek Lambora

Leiko
05.01.2019 3 z 5

Kniha by nebyla špatná, ale hodně ji shazuje hlavní hrdinka, která vše bere na lehkou váhu. Tím z knihy zmizelo jakékoliv napětí a bylo mi tak nějak jedno, co se stane.

babsi66
03.01.2019 4 z 5

Na to, že všem těm vysvětlením pomocí fyziky a chemie moc nerozumím a na to, že sci-fi čtu spíše výjimečně, byla knížka příjemným překvapením, a to zejména díky hlavní hrdince, kterou jsem si díky její drzosti hned oblíbila. Zasazení děje na Měsíc pak už jen zvýšilo atraktivitu samotného příběhu a dodalo mu patřičný šmrnc neotřelosti.

Uri
01.01.2019 3 z 5

Artemis nebo Artemis Fowl, obojí poněkud dětské, ale čtivé. Měsíční město Artemis je přesto zajímavě vymyšlené, kniha je čtivá (opět z ženského pohledu :) ) a zajímavě a podrobně (tak to mám rád) popisuje fyziku a technologie měsíčního světa. Pro mne trochu neuvěřitelný globální dopad finální příhody a příliš sladký happy end. Proto jen tři hvězdy, přestože jsem ji přečetl skoro jedním dechem.

1bublina
30.12.2018 4 z 5

Marťana jsem nečetla (viděla jsem film), takže jsem neměla s čím srovnávat. Příběh mě hned od začátku nadchnul, hlavní hrdinka mi byla víc než sympatická. Trochu mě štvalo, jak od sebe všechny odhání a nechce si nechat pomoci.
Jinak se mi kniha moc líbila, i když jsem opravdu nerozuměla technickým popisům a často to bylo popisováno až moc dopodrobna - pro normálního smrtelníka/čtenáře celkem zbytečné. Závěr knihy mě překvapil, čekala jsem něco jiného.

asanita
27.12.2018 5 z 5

Hodnotná kniha od autora Marťana, která mě rozhodně nezklamala. Jazz byla zajímavá hrdinka a samotný systém pašování zboží na Měsíc mě velmi zaujal. Od knihy jsem se doslova nemohla odtrhnout a vyvrcholení v samotném jejím závěru mě opravdu nadchlo. Oceňuji také popis bydlení na Měsíci jako takové spolu s každodenním životem tamějších obyvatel.

hanjana
27.12.2018 3 z 5

Neurazí, nenadchne.

Radovan_R
26.12.2018 4 z 5

Slušně napsaná kosmická, resp. měsíční detektivka. Rozhodně lepší než řada jiných "normálních". Oproti Marťanovi to bylo trošku slabší, ale stále dobré a dostatečně čtivé. Nevím, nakolik jsou technické věci reálné nebo přehnané, ale je zbytečné po tom pátrat, kniha, pokud to není odborná příručka, má pobavit, a tento účel splnila naprosto dobře.
Uvidíme, čím nás Andy překvapí příště. Zase něco z vesmíru?
Nepříliš pozitivní komentáře mě poněkud překvapily, ale kolik hlav, tolik názorů.

Jizi
24.12.2018 2 z 5

Když máte dobrý nápad, s nímž uspějete na škále, jíž jste si nedokázali představit ani v nejdivočejších snech, jsou očekávání kladená na vaše další dílo drtivá. Jen opravdoví géniové mohou něco takové ustát.
Andymu Weirovi se to bohužel nepovedlo.
Marťan byl pro mě jednou z nejlepších knih předloňského roku. Mark Watney zůstává jednou z mých nejoblíbenějších literárních postav. Ironický a po čertech chytrý. Co chtít víc?
Pokud jste Marťana četli, Artemis číst nepotřebujete - Weir je totiž takový Peter Jackson sci-fi - ten taky vzal všechno, co v LOTR fungovalo, lehce to našlehal a naflákal z toho nekonečného Hobita. No a Artemis je prostě Marťan na Měsíci, mínus skvělá hlavní postava, plus slušná porce nudy. Vůbec mě nezajímalo, co vlastně Jazz dělá a proč, napětí nulové, postavy a jejich motivace šablonovité a nevěrohodné.
Hvězda jako bonus za odvahu stvořit v současné atmosféře dvě hlavní, kladné postavy se saúdskými pasy a za těch pár vtipných hlášek.
Audiokniha je vcelku fajn, narátorka je ok, jen ty hudební, absurdně nabuzené, nekonečné a protivné předěly. Kdo tohle dělá?

em75
22.12.2018 2 z 5

Pro mě hodně velké zklamání.Marťana jsem nečetla,ale jen viděla a je to hodně dobrý film.Ale podle komentářů se Artemis ani s Marťanem nedá srovnat.Jazz mi přišla jako puberťačka a nějak mi všechny ty její vědomosti k její postavě nešly.Nemám ve zvyku nechávat nedočtené knihy,tak jsem to do konce přetrpěla a už se těším na další z mé hromady knih.

JohnyShorty
16.12.2018

Asi takhle: Neporovnávat s prvotinou autora!
Jsem poměrně dost liberální člověk, žádný konzervativní SPD jedinec, ale na mě už to bylo hodně multikulti a moc přegayováno. Snad na každé druhé straně bylo zmíněno že Dale je gay atd. Já proti nim nic nemám, ale číst to pořád dokola, proč proboha?
Nápad dobrý, hlavní hrdinka mě spíš štvala než bavila a celkově mi koncept nepřišel moc dotažený do konce. Něco mi tam prostě chybělo, zatím nevím co.
Za mě za tři hvězdičky.

Gracian1964
13.12.2018 4 z 5

Rozhodoval som sa medzi troma a štyrmi hviezdičkami, napokon som tam predsa len bachol štyri, sral to pes, hm... Marťana som nečítal, len videl, takže nemôžem posúdiť, či je lepší alebo horší než Artemis. Viem určite, že knihu by som si nikdy nekúpil, ale keď som na ňu natrafil v knižnici, nemohol som ju nechať len tak nepovšimnutú. Začal som ju čítať v práci a príliš ma nechytila, keby som bol doma a mám náhradnú knihu, asi ju hneď odložím, ale nemal som žiadnu inú, tak som pokračoval v čítaní. A ono ma to po chvíli vtiahlo do deja, začalo to byť zaujímavejšie, dynamickejšie a napínavé ako guma v trenkách, alebo ako podprsenka? Ale to už asi príliš preháňam, že? Som spokojný, že som to dal a nebolo to zlé, treba to hlavne čítať ako autentickú výpoveď 27 ročnej Jazz... Dobre, končím tento pomerne pozitívny report a ostávam s pozdravom Práci česť a robote POKOJ!!!

Kathii
12.12.2018 4 z 5

Sci-fi není zrovna můj oblíbený žánr, ale kniha mě svým dějem překvapila. Někdy možná trochu zbytečně vulgární, ale to je věc názorů a k hrdince to dle charakteru sedí.

peaker
04.12.2018 3 z 5

Marťan je jen jeden. Měsíčňanka moc neuhranula ale na dlouhé zimní večery naprůměrné počteníčko.

Drowned
30.11.2018 3 z 5

První třetina knihy mě silně nudila a nechápal jsem proč jsem si koupil zrovna tohle? Že by kvůli filmu Marťan? No jsem zvyklý na knihy s rychlejším spádem hlavně u českých autorů, ale nějak jsem to překousl a vydržel. Potom se příběh mladé pašeračky Jazz hezky rozjel a docela mě bavil. Na konci pak trochu napětí a šťastný konec :-)

Lotka
27.11.2018 3 z 5

Bavila mě hlavní hrdinka, příběh průměrný.

zazvorka
22.11.2018 3 z 5

První půlka se mi moc líbila, v druhé jsem se musela nutit ke čtení - přemíra technických detailů mi připomínala manuál... Takže "dobře" - za tři.

francouz
21.11.2018 4 z 5

Andy Weir opět nezklamal. Ikdyž musím říci, že hlášky Marka a celkově příběh na mě působil daleko kompaktněji. Jazz byla super, její náhled na život, to jak si z ničím a nikým nenechala rozhodit se mě líbilo, ale přece jenom tomu něco chybělo.
Jestli to měla být detektivka, tak na poměry měsíce a jeho podzemního města, to bylo málo noir. Jestli to měla být akční jízda, tak tomu chyběl větší zápal.
Na druhou stranu, autor opět bravůrně skládal mozaiku s technickými finesy, které s propojením vesmírného průmyslu byly velmi zajímavé.
Ale zde právě jakoby hlavní hrdinka, která byla velmi nadaná trošku ztrácela a s ní i malinko dynamika příběhu, který se snažil autor okořenit různými zlomy, ale přišlo mě to na mlj vkus víc šroubované a polepené, tak jakoby Vám někdo propašoval jointa na školní záchod a zapoměl donést zapalovač, takže místo rebelování, jste se poslušně vrátil do lavice.....

Dantte
18.11.2018 2 z 5

První půle se dala, bavila mě, druhá už jen čekání na konec.

Attia
17.11.2018 4 z 5

O knize bych mohla říct dvě slova, která ji dokonale vystihují: Fakt cool. Artemis mě zkrátka bavila jako výtečná, akcí nabitá, ale stále oddechová kniha. Vědecké fakty nejsou na obtíž, nekazí čtení, naopak příběh obohacují a podtrhují. Autorův výtečný, lehce ironický humor se zde naplno projevil.

Awča
15.11.2018 4 z 5

Nejraději bych rozdělila hodnocení na 2 části. První část knihy by měla plný počet hvězdiček. Bavila mě postava Jazz, i výpravy autora technickým směrem. Vše do sebe zapadalo a četla jsem jedním dechem. V momentě, kdy měl děj gradovat, dostá se čtenáři tolik technických informací, až to zdržuje. Je tu možnost některé pasáže přeskočit, což jsem také učinila, ale příběh tím zbytečně ztrácí. Jinak pěkná a čtivá kniha. Marťana jsem nečetla, jen viděla film, tak nemohu srovnávat. Pokud by byla Artemis zfilmována, kupuji lístky na předpremiéru :-)

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972