Aspekty mužství
Carl Gustav Jung
Jung vlastní psychologický přístup považoval za své „osobní vyznání“, a tak není divu, že i jeho způsob, jakým pojednává o mužství, je způsobem, jak se vyrovnat s komplikovaným vztahem k vlastnímu otci. Se skutečným otcem se dostatečně identifikovat nedokázal, a tak se střetává s mužstvím na obrazné, vnitřní, archetypální rovině. Vzhledem k tomu, že se Jung v žádném díle nezabývá výlučně psychologií mužů, podnikl editor John Beebe mravenčí práci, aby mužská témata našel v Jungových statích, přednáškách, dopisech či rozhovorech. Ve svém výboru se tak zaměřuje například na problematiku mužského hrdiny jako toho, kdo se snaží získat vědomou nezávislost na nevědomých, instinktivních silách reprezentovaných matkou. Neopomíjí téma ženství (animy) v mužích a mužství (anima) v ženách. Zahrnuje stati, kde se Jung zabývá otcem nebo kde zpracovává téma Logu a Erótu, ducha či alchymického sjednocení protikladů. Výbor je významným příspěvkem k poznání díla C. G. Junga a tématu, které je dodnes vysoce aktuální a čtenářsky přitažlivé. Doslov Martin Skála.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2017 , PortálOriginální název:
Aspects of the Masculine, 1989
více info...
Přidat komentář
"...jaké jiné cíle by měla mít druhá polovina života než ty, které jsou cílem poloviny první: rozšiřování života, užitečnost, působení, dosažení postavení ve společenském životě, ... - to přece jako životní cíl stačí! Bohužel není to dostatečný smysl a účel pro mnohé, kteří jsou s to ve stárnutí spatřovat jen pouhé ubývání života a dřívější ideály vnímají jako vybledlé a opotřebované." str. 53
Knížka je kompilací kratší prací, které už u nás vyšly dřív, hlavně ve Výborech z díla. Tématem všech prací je mužství.
Jung mi nikdy nebol bohvieako blízky, táto kniha ma však (dúfam) posunula bližšie k tomu, aby som sa s ním skamarátil. Dobrých kníh o mužskej psychológii a maskulinite ako takej je podľa mňa na trhu žalostne málo (braky rôznej kvality zamerané na balenie žien nerátam) a keďže sa snažím rozvíjať aj v tomto, dal som knihe šancu.
Nečítala sa jednoducho, Jung bol predsa pôvodne Freudov žiak. Postupom času ma však vtiahla, dokonca ma prekvapila hĺbka Jungovho záujmu o alchýmiu - alchymistické pasáže v knihe sú tiež veĺmi zaujímavé.
Bod aj za viaceré kazuistiky, ktoré autor uvádza.
Štítky knihy
maskulinitaAutorovy další knížky
2010 | Červená kniha |
1994 | Duše moderního člověka |
2017 | Člověk a jeho symboly |
1995 | Člověk a duše |
1993 | Analytická psychologie: Její teorie a praxe |
fascinující zkoumání psychologickejch základů mužství. jung vychází z široký škály zdrojů (klasickej jung), od mýtů a folklóru až po klinický zkušenosti a osobní introspekci, a nabízí vybroušenou a podnětnou analýzu toho, co znamená bejt mužem.
plus:
- jung se nebojí témat, jako je vztah mezi mužstvím a ženstvím, role agrese a násilí v mužské psychologii.
minus:
- místama abstraktní + jungovo představy o pohlaví jsou zastaralé a příliš binární a nezohledňující komplexnost pohlavní identity a projevů (někdo n+kde psal)