Ať žijou mikrouti
Radkin Honzák
Láska možná prochází žaludkem, ale celý náš život řídí útroby… Známý psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog píše poutavě, poučně, originálně i s humorem o střevním mikrobiomu, jemuž se také říká “střevní mozek”. Tento nově objevený hybatel se podílí na našem metabolismu, imunitě i řídících procesech. Mění náš pohled na léčbu cukrovky, deprese i mnoho dalších nemocí. Jak střevní mikrobiom ovlivňuje naše chování? Jaký je vztah mezi složením mikroorganismů v našich střevech a rozvojem civilizačních chorob? Jaká je spojitost mezi mikrobiomem a obezitou? A jaké potraviny konzumovat a kterým se raději vyhnout, aby byli mikrouti spokojení a pracovali pro naše dobro?... celý text
Přidat komentář
Honzák zůstane Honzákem, tudíž i tato růžová knížka je napsána jeho stylem. Tj. neformálním, poměrně čtivým, leč občas kombinovaným s jeho pokusy o vtip, které občas trochu pobaví a sem tam působí hodně krkolomně a křečovitě (hlavně se snažit působit jako vtipnej stařík). Není to vyloženě odborná literatura, navíc k jádru věci se dostává až za zhruba polovinou obsahu. Hodnotím jako průměr, ideální pro čtenáře-laika, který s mikroby takříkajíc začíná.
Se svým přibývajícím věkem ztrácí autor svůj, někdy i dokonce vtipný, nadhled a stává se z něho zapšklý a zneuznaný genius, bohužel!
Kniha se mi líbila, pěkně a poutavě popsaný "Mikrouti". Mile mě překvapil doporučením knihy Margit Slimákové. Mám ji přečtenou a je skvělá.
Radkin Honzák mě opět nezklamal. Jeho "Mikrouti" jsou pohodovým čtením pro zvídavé laiky, mezi které se řadím i já. Ačkoliv o mikrobiomu ve střevech jsem nedávno četl vysoce odbornou knížku od manželů Sonnenbergových (Zdravá střeva), Honzákovo pojednání okořeněné humorem jemu vlastním se mně líbilo mnohem více. Takhle přesně si představuji popularizaci vědy. Doporučuji.
Výzkum mikrobiomu je záležitost posledních deseti let. Častěji se do něj zapojují psychologové a psychiatři. Početné studie zaměřené na náš vnitřní "ekosystém" ukazují, že vhodná strava obohacená o určité prvky může ovlivnit úzkosti, deprese nebo ADHD u dětí. U nás se o tom prozatím moc neví. Je moc dobře, že se najdou první vlaštovky, jako je Radkin Honzák.
Na rozdíl od předchozích hodnotících, já dávám plný počet a jsem spokojena. Knihu budu s radostí doporučovat dalším čtenářům. Jako lehce obeznámený laik jsem v knize našla spoustu informací, perliček i humoru. Tipuji, že zapšklé názory jsou důsledkem odpovídající stravy :-D
O mikrobiomu už je naštěstí na trhu dost dobrých populárně naučných knih, tak tuhle můžete klidně pominout...
Autorovy další knížky
2014 | Všichni žijem' v blázinci |
2017 | Psychosomatická prvouka |
2018 | Čas psychopatů |
2013 | Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření |
2019 | Česko na křižovatce |
Ať žijou mikrouti je dokonalá záchodová četba. Teda až na to, že během ní budete vydávat různé skřeky a posunky, takže si zbytek vaší rodiny bude myslet, Bůh ví, co tam děláte. A Bůh vědět bude.