Atlas bylin
Jana Drnková , Marta Knauerová
V knize naleznete více než 100 planě rostoucích druhů, které můžete najít v naší přírodě od časného jara až do pozdního podzimu. Rostliny jsou řazeny v knize abecedně, vždy podle barvy květů. Jednoduché určující znaky a fotografie pořízené v přirozeném prostředí pomohou k jejich snadnému určení všem, kdo se zajímají o přírodu a chtějí se o ní dozvědět něco více. Vezměte si knihu s sebou ven a poznávejte barevnou krásu, která nás obklopuje.... celý text
Přidat komentář
Zatím jen prolistovana, ale moc krásně zpracovaný atlas pro ty, kteří chtějí znát aspoň trochu přírodu kolem sebe. Jednoduché, přehledné, dozvíme se na co která rostlina slouží, kde ji najít a jak ji poznat.
Velmi se mi toto zpracování atlasu líbí - názorné fotografie a zajímavosti. Pro běžného uživatele, který se chce během procházky dozvědět, co kde roste, naprosto ideální. :-)
Krásný atlas, který jsem pořídila dceři a pak si ho celý pročetla ještě sama. U každé rostliny je kromě popisu, výskytu a využití i původ jména, lidový název a zajímavosti. A tak už vím, že Pampeliška (latinsky Taraxacum) má název odvozený z řeckého taraxis = oční onemocnění, proti němuž se rostlina používala. Nebo, že orsejová šťáva byla používaná obyvateli Alp k přípravě šípového jedu. Je plný nádherných fotek - u každé rostliny hned 3. Obsahuje 100 nejčastějších rostlin naší přírody a nemá ambici tvářit se jako publikace odborná, ale jako populárně naučná. To se povedlo, nadchla i naprostého amatéra jako jsem já.
Tuhle knihu si určitě pujcim ještě jednou! Na jaře, až všechno pokvete a vyrazím s ní na louku za domem hledat jednotlivé druhy.
Atlas je velmi přehledný, každé byline jsou věnované 3 fotografie, takže ji nelze nepoznat.
Informace připojené k jednotlivým druhům jsou dostatečně výstižné, zajímavé a nezavánějí léčitelskou demagogií. Vždy je uvedeno k čemu se léčivka používá/používala, ale zároveň je připojeno varování, ze při dlouhodobém užívání nebo nesprávných dávkách muže byt jedovatá či zdraví škodlivá.
Domácí bylinkáři mě nepřestávají překvapovat.
Zrovna dnes jsem držela v ruce kartičku se seznamem všeho, co její majitelka - podotýkám denně a pravidelně - užívá:
Začalo to lzickou pesta z medvedího česneku, lžíci vyluhu smrkových výhonků, bezinkovy sirup, aronii, lichořeřišnici.
Homeopatika:
Hipericum perforatum 2 denně
Calcarea carbonica 1 denně
Apis mellifica 1 denně
Den začíná chilli nápojem:
1 litr vody s jednou lžící bio zeleninového vývaru + 1 lžička chilli pasty + 1,5 lžička Jodis
Dále doplňky z lékárny:
Vitamin C 1000 plus
L lysine plus
Omega 3 koncentrat 2-0-0
Koenzym Q 10
Super soya lecitin 1-0-1
Complex 6 aktiv na klouby 3-0-0
Na začátku seznamu byly uvedeny léky, předepsané lékařem: na tlak, na srdce, na arytmii, na ředění krve, na stítnou žlázu. Od každé položky jeden kus.
U toho byla poznámka - ze by si dotyčná přála změnit lék Cordarone za Concor. Ten druhy má sousedka, které báječně vyhovuje a když jsou první dvě písmenka názvu stejná, tak to určitě bude zaměnitelné ;)
Paní se toho kupodivu zdalo moc.
Tak ji přirozeně napadlo seznam oklestit.
Samozřejmě, nejhorší jsou léky - sama chemie to je, nic zdravého! Promptně vyřadila lék na štítnou žlázu (hrazeny pojišťovnou) a místo toho si kupovala volně prodejny roztok jodu, pro který si jezdila až na Slovensko, protože u nás se zatím naštěstí nic takového neprodává. Předpokládám, ze roztok byl v nejvyšší bio kvalitě.
Celkovy efekt na zdravotní stav byl rozsáhlý.
Játra prý na pokraji selhání, cukru a cholesterolu nadbytek, štítná žláza se bude muset operativně odstranit. Dotyčná se tomu upřímně divila.
… není nad zdravý selský rozum.
To platí nejen v bylinkářství.