Aurora povstává

Aurora povstává
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/547741/bmid_aurora-povstava.jpg 4 355 355

Aurora série

Píše se rok 2380 a kadeti, kteří ukončili studia na Akademii Aurora, míří na první mise. Snaha Tylera Jonese hrát si na hrdinu způsobí, že na něj zbyde jen jednotka odpadlíků a problémových typů. A do toho je tu Aurora Jie-Lin O´Malleyová, dívka, která může spustit válku gigantických rozměrů. Tyova banda podivínů teď představuje jedinou naději celé galaxie. Nejsou to hrdinové, které si zasloužíme, ale ti jediní, co byli po ruce. Hlavně žádnou paniku.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

Aurora Rising, 2019

Prokrastinuji
28.09.2020 4 z 5

Pořád uvažuju, jestli jsou to spíš tři hvězdy nebo čtyři...
Ale abych to vzala hezky popořadě. Máme tady příběh o holce jménem Aurora (dále jen Auri), která byla uvedena do umělého spánku, před cestou do vesmírné kolonie. Problém je, že se probudí neplánovaně až o dvě staletí později na úplně jiném místě. Všichni, které znala jsou mrtví a systémové databéze tvrdí, že kolonie, do které cestovala neexistuje. Co víc, ani o jejím otci, který v kolonii přebýval, neexistují žádné záznamy a daná lokalita sbadá pod vládní galaktickou klatbu (jinými slovy, vstup zakázán). Joo a pak jsou tam všude mimozemštani. Takže Auri nestačí valit očka, ale zároveň zachovává chladnou hlavu i v takových momentech, kdy po ní někdo začne jít a well, začnou se kolem ní dít fakt divné věci, které vyráží dech a jejich existenci a působení, si neumí vysvětlit ani ti mimozemšťani - a to už je co říct, ne?

Zpětně si říkám, že to možná bylo až nerealistické, aby to ta holka pobrala až tak v klidu. No dejme tomu... Tahle kniha má celkem sedm vypravěčů a vím, že si na to hodně čtenářů stěžuje, ale podle mě jsou jejich osobnosti natolik odlišné, že pokud při čtení dáváte pozor a úplně nevypínáte, nebudete mít problém s orientací. Mě osobně sedly nejvíc dvě postavy. Finn je mimozemšťan, co vypadá jako albín a nosí černé kontaktní čočky. Na rozdíl od zbytku své rasy musí nosit exoskelet. Taky je bi a neuvěřitelně sarkastickej. Kal je válečníka, kterého zavrhuje vlastní rasa, kvůli složitý historii jeho národa. Sexy, namakanej, filová kukadla, špičatá ouška a občas mu říkají víloš a tady bych asi měla načít bezpečně (bez spoilerů) můj problém neproblém s touhle knihou...

Hned na začátku podotknu, že za tohle hvězdu nestrhávám - to, za co strhávám si nechávám až na konec. Faktem je, že celá tahle kniha je jedno velké "vařili pejsek a kočička". Je tady až přehršel prvků z jiných příběhů, které až tak moc známe. Když nahodím asi ty nejvíc očividné (víc jich mám vyjmenovanejch v recenzi tady na databázi nebo na GR) - máme tady šestičlenný tým (nepočítám Auri) vyvrhelů, které nikdo nechce a z toho pár členů jsou mimozemšťani... Dál nebudu spoilerovat, ale podobnost se šestičlenným týmem Strážců galaxie a jejich dobrodružstvím je pro mě prostě až do očí bijíci. Pak taky nemůžu zapomenout na chytrej a ukecanej tablet, jehož název jsem si nezapamatovala do teď... Že by za to mohl fakt, že mi až moc přopomínal Spira nebo Pana Laskavého? Chápu, je to asi Jayova věc :D Nejvíc mě však do očí trefila věc s Kalem.

Štípněte mě prosím, ale tohle bylo jak potkat vesmírnou - mimozemskou verzi Rhysanda s jinou podobou a bez křídel. Vlastně celkově tak 100x lepšího (Ano, zpětně moc Rhysanda ani Rowena od Maas nemusím). Protože Kal mi sedl od prvního okamžiku. Jak jsem říkala, sexy, namakanej, filová kukadla, špičatá ouška a občas mu říkají víloš... Nepřipomíná vám to něco? Dobře budu ještě chvilku pokračovat xD Jeho rasa má tzv. Tah, což vytváří pouto mezi dvěma druhy. Jakmile mezi sebou mají Tah, přitahuje je to k sobě, jsou mega ochranářský, žárlivý a prostě žijí pro toho druhého. Pořád nic? Jestli jste nečetli Maasovou, je mi to jasný a jestli četli a stejně to tam neuvidíte... Well nevadí :D Popravdě se mi Kalovi kapitoly četli ze všech nejlíp (pak ještě ty Finnovi) a klidmě bych uvítala knihu čistě o něm.

Přesto přese všechno se mi vlastně kniha líbila. Autoři to uměj podat, a i když se to místy hůře čte a člověk při tom musí přemejšet, není to k zahození. Jasně po tom mym výčtu jde originalita celkem do kytek, ale zatím jsem neslyšela, že by si nějaký čtenář stěžoval zrovna na to. Však, co je dneska originální, že jo? Krásně jim to funguje a pak přijde ten konec a agh... Neříkám, že strhávám hvězdičku jen za to (a tu půl až celou dolů zvažuju za originalitu), ale na konci mě postava Auri vlastně dost štvala. Její poslední kapitoly moc nedávaly smyls a udržet povědomí, co se zrovna děje a JAK SE TO SAKRA DĚJE, bylo skoro nad moje síly, jenže jo... Přihlídnuli k faktu, že Auri vlastně celou situaci hned od začátku dost zvládá (všichni, které znala jsou mrtví, její přes 200, ale vypadá na sedmnáct a zjistí, že existujou mimozemšťani - hned několik ras,...), autoři ji dost často zneužívají k vyřešení bezvýchodné situace, směřování hrdinů, vytváření zápletky,... Je něco jako Bůh na kladkostroji ve starověkym Řecku/Římě... Jasně hodně hlavních hrdinů funguje na tomhle principu, ale tady toho bylo aaaaaž moc. V jedné fázi, to všechno směřuje do kytek, čtete desítky stránek, několik kapitol z pohledu různých lidí, vstřebáváte jejich pochyby a emoce - strach z blížícícho konce... Jen aby, když už jsou na hraně, se vytasej s tím, že VLASTNĚ STRAŠNÁ PRDEL, ale celou dobu jedeme podle plánu, kterej jsme ti čtenáři zapomněli tak trochu sdělit... xD Jenže je to těžko uvěřitelný. Mimochodem, tuhle situaci samozřejmě vyřeší Auri - náš Bůh na kladkostroji, kterýho tam autoři pustěj... Pochválen buď asi... Takže tohle byl osobně můj problém.

monyp
26.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Miluji sci-fi, a i když už delší dobu nepatřím mezi teenagery, knížka mě opravdu hodně bavila, další díl budu netrpělivě očekávat.

stozarka
26.09.2020

Skvělé! Supr postavy, plno akce, už na prvních stránkách mě to chytlo. Vyprávění z pohledu více osob mám ráda. Občas jsem se musela vrátit a zjistit za koho čtu, ne proto, že by to bylo špatně napsané, ale proto, že jsem tak hltala příběh, že mi nedošlo, že jsem na další kapitole.. Už aby byla dvojka.

Hels-is-unicorn
18.09.2020 4 z 5

Ano, ano, ano! Tohle můžu.
Trochu jsem se bála, ale zároveň i trochu doufala, aby autoři nesklouzli k napodobenině Illuminae. Ale bála jsem se (a doufala) úplně zbytečně. Nacházíme se v hodně podobném světě, i postavy jsou dost podobné jako v Illuminae a Nikdynoci, ale to už je holt styl, bez kterého si díla téhle dvojice nedovedeme představit. Že by Kristoff neměl sarkastické a cynické postavy? Nehrozí. Zvlášť když jejich až meziřádkové vtípky jsou právě to, co jejich knihy činí tak zajímavými. Schválně, kdo se zvládl nepousmát při zmínce o itreyském viru?
Líbí se mi i "záporák", jestli se to tak dá nazvat. Sice trošku evokuje Strážce galaxie 2, ale s tím dokážu žít, naopak jsem zvědavá, co všechno se pokazí. Jen prosím už žádné vstávání z mrtvých, děkuji.
Nemůžu se dočkat dalšího dílu, dala bych 5 hvězd, ale přece jen si něco musím šetřit na příště... a zatím jsme jen u rozjedu :-)

Lethania
31.08.2020 5 z 5

Překvapivě skvělá kniha plná akce a napětí, kterou jsem si hned oblíbila a na jejíž druhý díl se budu nedočkavě těšit! Příběh mě celou pohltil až jsem se přistihla, jak mi před očima postupně mizejí stránky k naprosto dokonalému a srdceryvnému konci, u kterého jsem malém uronila i slzu. Celou knihu jsem měla přečtenou za jediný den, takže to už samo o sobě vypovídá o tom, jak jsou autoři skvělí spisovalé a že umějí čtenáře vtáhnout do děje.
Jednotlivé postavy byly zajímavé. Některé jsem si oblíbila, některé ne. Ale každá měla něco do sebe, každá byla nějakým způsobem jedinečná.
Za mě plný počet hvězd a všem doporučuji a hned se poohlídnu po dalších knihách od těchto autorů.

zuzak82
31.08.2020 5 z 5

Taylor je nejlepší kadet Akademie Aurora a brzy si má jako velitel nové jednotky vybrat svůj první tým. Avšak díky nečekané záchraně dívky Aurory z lodi, která zmizela před 200 lety, prošvihne výběr. Má se tak stát velitelem těch, kteří na něj zbyli. Tým tvoří jeho sestra Scarlett (diplomatka) a jejich kamarádka od dětství Cat (pilotka), které chtěly být v jeho týmu vždy. Ale zbytek posádky je zrovna při prvním pohledu neoslnil. Kale je na první pohled chladný bojovník, Zila málomluvná vědkyně a Finian je naopak upovídaný technolog a vtipálek. Každý je z jiné rasy, jiný a mají rozdílnou minulost, ale společně musí dokázat spolupracovat jako tým. Mysleli si, že jsou vyslání na bezvýznamnou misi, ale brzy zjistí, že opak byl pravdou.

Byla to první kniha, kterou jsem od autorů četla a byla skvělá.
Celý tým jsem si už od prvních stránek oblíbila. Přispívalo k tomu i to, že kniha je střídavě vyprávěna z pohledů všech členů jednotky a Auri (Aurory), takže vidíte jejich myšlenkové pochody a dotváří to skvěle jejich charaktery. Postavy jsou různé rasy a tak jsou rozdílné vzhledem, svým chováním i kulturními zvyky. Částečně poznáte i jejich minulost, nejsou to témata,které by zabírali mnoho stran, ale dotváří to charaktery a děj. Nemohu si zvolit ani nejoblíbenější postavy, protože všechny měli něco do sebe.
Někdo by mohl namítnout, že postavy byli typické a tak trochu klišé (chladný bojovník, snaživý velitel, cizinka s tajemstvím apod.), ale tady to prostě fungovalo skvěle. Podobně jako třeba v sérii Šesti vran nebo Dvorů trnu a růži.

Kniha měla vše - akci, humor, špičkování mezi hrdiny, romantickou linku (linky) i konec, který mě dojal. Za mě 100% a hned bych si dala další díl.