Autoportrét
Édouard Levé
V pořadí třetí prozaický text fotografa, konceptuálního umělce a spisovatele Édouarda Levého (1965–2007) svým pojetím zklame očekávání, která by jeho název mohl vzbuzovat: Levé nepředkládá chronologicky či tematicky uspořádanou biografii, nýbrž se zdánlivou svévolností skládá svůj portrét z krátkých afirmativních sdělení v první osobě. Těsně k sobě tak přiléhají nesourodá vyjádření o jeho tělesnosti s krátkými historkami, banalitami či se sebezpytným přemítáním. Stejně jako u jeho fotografických cyklů vzniká výsledný dojem až v procesu kumulace prvků – nahromaděné detaily postupně skládají stále úplnější mozaiku. Výsledkem je rytmizovaná struktura, jakási melodie obrazu, která jeho autoportrét nechává zaznít ve své nedělitelné završenosti. Levé psal Autoportrét v období těžkých depresivních stavů, kdy byl zachvácen panikou z předtuchy brzké smrti. Pokusil se tedy zanechat po sobě stopu a co nejúspornějším, nejsevřenějším stylem zaznamenat vše, co má brzy propadnout zániku. „Je to otisk mého mozku, obsesivní a spontánní.“ Jeho prostý, sugestivní způsob ztvárnění subjektivity nutí čtenáře ke konfrontaci se svou vlastní identitou.... celý text
Přidat komentář
Levé provozuje něco jako automatický psaní - 100 stran autoportrétu je pátý přes devátý. Myšlenky, zážitky, koníčky, zkušenosti, záliby, a tak dále pana krále. Všechno v první osobě. Nevýhejbá se tématům jako je sex, smrt, domácí práce, oblíbená literatura, politika, je vtipnej, melancholickej a sympatickej.
Nejen kvůli této myšlence: "Poslouchat veselou hudbu je pro mě jako trávit čas s lidmi, kteří se mi nepodobaji.” je to geniální. Sebevražda byla za 10/10, tohle je 9/10.
Štítky knihy
francouzská literaturaAutorovy další knížky
2015 | Sebevražda |
2015 | Autoportrét |
2016 | Díla |
2017 | Deník |
Takhle si představuji ideální odpověď na větu "Řekněte mi něco o sobě."
Levé tušil, že z tohoto světa odejde a pomocí Autoportrétu na něm zanechal kus svojí mysli v nejsyrovější možné podobě. Bylo mi ctí Vás poznat, monsieur.