Serafína a drak
Ivana Nováková
Jak by se vůči lidem zachovaly nesmrtelné a nezranitelné bytosti postrádající morální hodnoty? Co jim brání nás, křehké dvounožce, vyhubit? Možnou odpověď přináší příběh plný bájných tvorů, se silnou romantickou linkou. Drak slouží čarodějce Elytrigii, udržuje její říši v područí strachu a dobývá pro panovnici nová území. Knížecí dcera Serafína má být nestvůře obětována, aby se zabránilo další válce. Tento osud je sice hrdinský, ovšem mimořádně hloupý. Dívka proti kruté královně povstane. Zapojí svůj důvtip a odvahu. Daří se jí získávat přátele na neočekávaných místech. A do hry pochopitelně vstupuje i láska...... celý text
Přidat komentář
Příběh rozvíjí podobný námět jako Kráska a Zvíře a pracuje s obdobnými motivy jako Dvůr trnů a růží od Sarah J. Maasové. Na rozdíl od Maasové je linie vyprávění příběhu o Serafíně a drakovi méně zvlněná, méně užvaněná a košatá, ačkoliv atmosférou a celkovým dojem je na srovnatelné úrovni. Autorka umí pracovat s jazykem. Umí pobavit i vyděsit, přinutí čtenáře Serafíně i Azovi držet palce. Trochu prudký a obrat z nelítostné obludy v horoucně milujícího kavalíra by působil kostrbatě, kdyby nebyl popsán tak uvěřitelně. Co mě na příběhu štvalo, byla Serafínina submisivita vůči otci, ačkoliv vůči jiným osobám tak submisivní nebyla. To nás opravdu pokrevní vazby činí tak zranitelnými? S nevolí jsem musela připustit, že ano. Potěšilo mě, že Az by ochotný obětovat vlastní lidskost, aby svou dívku zachránil. A líbil se mi civilní a nepřepjatý způsob, jakým to bylo podané. Zaujal mě příběh Brana, a vůbec by mi nevadilo, kdyby jeho celkové odvrácení od Elytrigie bylo přiblíženo podrobněji, protože najít odvahu a vzepřít se všemocné čarodějnici, která ho kdysi oblbla, a poté hořce zklamala, mohlo být výživné. Ale chápu, že autorka nechtěla zběsile pádící příběh příliš zpomalovat. I když je od poloviny vyprávění celkem jasné, jak příběh asi dopadne, přesto autorka čtenáře až téměř do samotného konce napíná a nutí k pochybnostem, jestli to celé nakonec neskončí úplně jinak. Bylo to příjemné hladké, snadné a návykové čtení, v kterém nechybí chytré myšlenky, o kterých se dá pěkně přemýšlet. (cit): „Tělo je jediná schránka pro fungující vědomí. Posléze si můžeš vysnít celý vesmír, ale někde musíš doopravdy být.“
Po jazykové stránce celkem povedená kniha, která mě zpočátku bavila svým humorem. Po zhruba třetině knihy se však dobrý dojem začal vytrácet. Opakovaný děj postrádal napětí, původně příjemně ironické a vtipné interakce přešly do předčasného a směšně vážného cukrování a celkově převládly sebezpyt a mravokárnost. Proměny chování a vzájemných vztahů postav působily skokově a nepřirozeně a celý děj se odvíjel jaksi trhaně (tu a tam jsem měla dojem, jako by chyběly celé odstavce). Ve zkratce, postrádala jsem ucelený vypravěčský styl a um.
I po druhém čtení se mi to moc líbí. Neodolala jsem a musela jsem si knížku dát znovu s tím, že pak si novýma očima znovu přečtu i Bellis (na tu se teprve chystám). Jistě, napodruhé jsem tam našla pár chybiček, ale celkovému dojmu to neubírá. Tenhle svět si mne naprosto získal a jsem si jistá, že nějakou dobu se do něj budu vracet.
(SPOILER)
!!! POZOR, MOŽNÉ SPOILERY !!!
Docela mne mrzí, že kniha vyšla jen v elektronické podobě, protože takto se k ní dostane výrazně méně čtenářů, a to je jejich velká škoda. Ačkoli bych i já sama mohla namítat, že příběh byl poměrně přímočarý, bez vaty, dějových odboček a všeho, co by natáhlo počet stran, aby člověk u příběhu strávil pořádně dlouhou dobu a pořádně si ho vychutnával, po dlouhé době jsem natrefila na autora a dílko, u kterého mé zlé kritické Já mlčelo a neremcalo, jak se to u něj v poslední době stalo zvykem. Už jsem si říkala, že jsem rozbitá a nedokážu si čtení užívat tak jako dřív. Evidentně to bylo jen výběrem titulů.
Samotná zápletka není ničím novým, láska krásné dívky napraví „padoucha“ a dobro zvítězí nad zlem. Autorce se ale podařilo vykreslit velmi živý a barevný svět, kde se čtenáři líbí, a uvěřitelné a milé postavy, s nimiž je mu dobře, i když se třeba na stránkách knihy zrovna děje něco nehezkého. Čím dál víc se mi potvrzuje, že když spisovatel umí skládat slova a tvořit věty, když pracuje nejen s příběhem a formou, ale i s jazykem, kterým promlouvá, je čtení někde úplně jinde. A pokud si toho čtenář všimne třeba až v průběhu nebo poté, co příběh, který ho pohltil, odloží, tím lépe.
Serafína byla vykreslená sympaticky, přispělo k tomu jistě i to, že si nežila jako v bavlnce, takže své vlastní kouzlo musela teprve sama objevit. Slovní přestřelky mezi ní a Azdarchonem byly opět velmi zdařilé. Píši „opět“, protože jsem nejprve četla Bellis a Zpackané kouzlo, kde Iva Nováková prokázala, že jemná ironie, různé narážky a slovní hrátky jí nejsou cizí a skvěle je ovládá. U Azdara mi možná zpětně chybí trochu hlubší vývoj, ale v průběhu čtení mi to nevadilo vůbec.
I když čtenář s jistotou ví, že ti dva spolu skončí, stejně touží po překážkách, které musí překonat, než budou spolu. Trochu jsem čekala, že celá knížka bude jen o obětování drakovi a jak se mu vyhnout, takže jsem byla velmi příjemně překvapená tím, že děj pokračoval mnohem dál, přišla jiná překážka, a ještě nějakou dobu trvalo, než došlo k „a teď budou žít šťastně a navěky“. Kolikrát je mi po přečtení knížky teskno, chtěla bych vědět, jak hrdinové, které jsem si oblíbila, žijí dál, jak se jim vede a jestli se pořád mají stejně rádi. A tady se mi toho dostalo. Nemluvě o tom, že celý vztah dívka x drak nebyl čistě platonický, ale došlo i na touhu fyzickou, popsanou ale tak jemně, že bych se nezdráhala knížku půjčit i dětem. U dospělého čtenáře však tyto pasáže mohou vyvolat odezvu, protože již ví, o čem se píše, a sám to zažil. Přitom samotné završení aktu lásky není nijak zbytečně popisné či vulgární, ba naopak umocňuje, že se stalo něco krásného a romantického, co nás přesahuje.
Zejména prostředí Růžové hory bylo vykreslené tak, že jsem měla pocit, že se vracím někam, kde už jsem kdysi byla, jako dítě, čtenář a divák pohádek.
Když došlo na porážku čarodějnice, pozornost Brana, který byl zrovna nositelem děje, byla odvedena jiným směrem, takže čtenář byl detailních opisů ušetřen. Za to jsem na jednu stranu ráda, protože současný naturalistický trend se mi moc nelíbí, ale na druhou stranu mi chybělo vylíčení toho, jak ta mrcha zařve a drak jí ukousne hlavu :-). Zpětně mi totiž chyběla hlubší katarze a pocit, že zlo bylo opravdu potrestáno.
Mrzí mne, že jsem nejprve četla Bellis a dračího krále, protože některé souvislosti a návaznosti mi unikly. Takto by mi víc dával smysl vztah mezi lidmi a vílami, nemluvě o postavě Artagana, který v druhém dílu působí spíše negativně, byť jde vlastně o postavu pozitivní, která si jen zažila drsné zklamání. Překvapením pro mne naopak byla Branova osobní historie, která v navazující knížce není zmíněna ani náznakem. Proto těm, kteří by se do této série chtěli začíst, doporučuji začít opravdu prvním dílem.
V podstatě to, co jsem psala hned v úvodu, je mojí jedinou námitkou. Protože jsem zhýčkaná epickými autory, kteří v rámci knihy rozvíjejí četné vedlejší linky, seznámí čtenáře i s různými zdánlivě nezajímavými vedlejšími postavami, kterým pak ale věnují pozornost a čtenář padá do kolen, jak to bylo propracované a vše souviselo se vším, potěšilo by mne dozvědět se něco víc o Armadalovi, knížeti Luagovi i jeho synech, stejně jako o tom, jak se Elytrigie dostala k moci a co (kromě dlouhověkosti) způsobilo její šílenství. Serafínin otec jako jediná postava moc mých sympatií neposbíral, i když jako rodič jsem se do něj snažila projektovat alespoň zrnko rodičovské lásky, byť zahrabané pod nánosy odpovědnosti a odtažitosti. Třeba se ještě dočkáme vyprávění i z pohledu jiných, vedlejších postav?
Mimochodem… knížku jsem včera před spaním vyprávěla jako pohádku synkovi. Když jsem skončila, souhlasně prohlásil: „To bych chtěl vidět.“
Absolutně miluji styl psaní této autorky! Její styl, slovní zásoba, jak umí pracovat s emocemi v příběhu... Serafína a drak je úžasná kniha, od které jsem se nedokázala odtrhnout a Drak mi přirostl k srdci natolik, že bych zhltla jakoukoliv další knihu, ve které by hrál byť jen nepatrnou roli ❤️
Výborné, jsem překvapená, že jsem dosud nic od autorky nečetla, doporučuju milovníkům fantasy, to vás bude bavit.
Kniha se mi moc líbila, vlastně bych měla napsat: zhltla jsem ji a bylo mi líto, že skončila. Chybí-li ještě někomu dárek pod stomeček, pak je to tato kniha psaná bohatou češtinou. Od této autorky jsem již četla Zpackané kouzlo a Pohádky o čarodějích. Obdivuji autorčinu fantazii. Knihám nechybí napětí, pestrost postav, děje. Popis krajin je úchvatný. Baví mne bohatá čeština, hraní si se slovy, obraty, které jiní autoři nepoužívají. Zkrátka čtivé.
Miluju ji! Miluju tuhle knížku. Pro mě to bylo první seznámení s autorkou, ale už mám od ní načtené i ty další. Jsou krásné, ale tahle zůstane mou srdcovkou.
Drak je patřičně démonický a princ statečně bojuje se svými vlastními démony. Serafína je báječná hrdinka, která se musí postavit celému světu a taky sama sobě. A než drak, princ a Serafína najdou klid, stane se spousta věcí. Miluju scénu s jahodami a taky scénu v jezeře a v letohrádku. A fascinuje mě vedlejší postava Branna, která má úžasný vývoj. Prostě ano, ano, ano! Takových knížek chci prosím víc!!!
Musím uznat, že příběh byl v zásadě zajímavý, ale! Nevím, jestli se vydává e-kniha, kde se vymazávají náhodné odstavce, jinak si to ale vysvětlit nedokážu. V jednu chvíli se ti dva hádají a nemají rádi a od dva řádky níž plánují svatbu. Jakože co? (Nejedná se o spoiler, je to trochu nadsázka.) A takovýchto podobných provinění tam bylo celkem dost. Z ničeho nic se postavy takhle pocitově obrátili, nebo se najednou jednalo o úplně něco jiného. Za mě takových 40 %.
Štítky knihy
draci česká fantasy romantika víly, rusalky pro dospívající mládež (young adult) fantasyAutorovy další knížky
2018 | Serafína a drak |
2017 | Pohádky o čarodějích |
2019 | Rusalka |
2019 | Zpackané kouzlo |
2023 | Znamení slunce |
Perfektní počtení! Napínavé a neobvyklé, naprosto srovnatelné se zahraničními autorkami. Nebudu spoilerovat, ale těším se na druhý díl.