Babylon I.
Margita Figuli
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Romány Literatura slovenská
Vydáno: 1946 , Matica slovenskáOriginální název:
Babylon, 1946
více info...
Přidat komentář
Nad chaldejskou říší krále Balsazara se stahují mračna. Perský král Kýros si osobuje právo podmanit si nejmocnější a současně nejzhýralejší město Starého světa - Babylón. Koneckonců se zdá, že Chaldejsku už nevládne ani král, ani právo, ani rozum. Jediný kdo bije na poplach je velitel královských vojsk Nebuzardar. Historický román Margity Figuli se nerozkročil v čase ani v prostoru, přesto nakonec nadobývá vpravdě uchvacující mohutnosti, aniž by nás autorka zahltila otravnými detaily či nekonečnou řadou bezvýznamných postav. Naopak, její tragický příběh je ve své podstatě jednoduchý, prostý a přímý, jeho alfou a omegou jsou dva protipóly: láska a nenávist, jeho osou pak královské město Babylón. Překvapivě soustředěnější a přesvědčivější je Margita Figuli při líčení odstínů nenávisti, prostopášnosti a zloby. Jakmile se pustí na pole milostných vyznání, rozplývá se v podivném nadpozemském oparu, který je navíc tlučohubný až hrůza. První kniha rozmístila hrdiny do klíčových postavení a končí ve chvíli, kdy se rozhoduje o osudu chaldejské říše.
Nádherný román, četla jsem zhruba před 20 lety, přesto ve mě tento dojem přetrvává a pořád si pamatuji děj knihy. Určitě doporučuji.
Tento román ma naozaj prekvapil. Autorka si dala skutočne záležať na tom, aby ste o Babylone nielen čítali, ale ho aj "zažili". Zaujímavé je aj to, že rukopis bol počas druhej svetovej vojny ukrytý pod stromom v jej záhrade.
Veľmi príjemný historický román. V kontexte doby, kedy román vznikol, obdivujem najmä autorku. Figuli - slovenská žena vo svojich 37-mich rokoch piše o starovekom Babylone zatiaľ co naokolo zúri druhá svetová vojna. Hmm..prinajmenšom netradičné. Neviem síce odkiaľ autorka čerpala rozsiahle historické reálie, ale ja som uverila všetkým mimochodom veľmi plastickým opisom životného štýlu, architektúry a náboženstva starých Babylončanov. Romantickú zápletka medzi chudobnou dievčinou Nanai a veliteľom vojsk Nabuzardarom na pozadí hroziaceho vojenského konfliktu zo strany Perzskej ríše možno zhodnotiť ako veľmi naivnú a zidealizovanú, ale ktovie, či práve taká nezobrazuje dobu. Odporúčam každému kto obľubuje historické romány.
Autorovy další knížky
1967 | Pokušenie |
1961 | Mladosť |
1936 | Uzlík tepla |
1948 | Tři kaštanoví koně |
1987 | Babylon 2 |
Před mnoha lety jsem vyhrála dvě brožované knihy Babylon I a Babylon II. Autora vlastně autorku jsem neznala a v té době jsem historické romány nečetla. A tak byly knihy zastrčeny do zadní části knihovny. Při přerovnávání knihoven mne nějak upoutaly a tak jsem se do nich pustila. A nelituji, vlastně lituji, že jsem si je nepřečetla dříve. Jsou velice čtivé a z té doby vlastně nic moc neznám, takže mne zaujala i tato část historie. A tak se pustím i do druhého dílu.