Bahnitá pole
Hillary Jordan
Autorka se řadí po bok klasika jižanské literatury Williama Faulknera. Předloha úspěšného filmu Dee Reesové. Román Hillary Jordanové je osobitým, čtivým příspěvkem do žánru jižanské literatury, jenž se díky své nezaměnitelné, dusné atmosféře a mnohdy krutému, leč barvitému prostředí může směle zařadit po bok takových velikánů americké jižanské literatury, jakými jsou William Faulkner či Erskine Caldwell. Románový debut Hillary Jordanové je zasazen do osobitého prostředí mississippské delty, plné bavlníkových plantáží a všudypřítomné rasové segregace.... celý text
Přidat komentář
Po pravdě jsem čekala vic.. neříkám, že to nebylo zajímavé téma, ale tak nějak mi tam něco chybělo.. jsem zvědavá na film, protože kniha neměla úplně wau efekt
Historický román zasadený do obdobia po druhej svetovej vojne, konkrétne do roku 1946 v delte Mississippi. Príbeh sleduje osudy dvoch rodín, bielej rodiny McAllanovcov a čiernej rodiny Jacksonovcov, ktoré sú prepletené spoločným životom na farme v bahnitých poliach Mississippi. Hlavnými postavami sú Laura McAllan, jej manžel Henry, jeho rasistický otec Pappy a černošský veterán Ronsel Jackson, ktorý sa vracia z vojny s túžbou po lepšom živote.
Kniha sa zaoberá ťažkými témami ako rasizmus, diskriminácia, vojnové traumy a rodinné napätie. Autorka s veľkou citlivosťou a realizmom vykresľuje život v povojnovom Juhu, kde rasové predsudky a sociálna nerovnosť tvoria neoddeliteľnú súčasť každodenného života. Prostredníctvom rôznych perspektív postáv autorka tiež skúma hlboké osobné i spoločenské konflikty, ktoré definovali toto obdobie.Každá kapitola je vyrozprávaná inou postavou, čo umožňuje čitateľovi nahliadnuť do ich vnútorných svetov a pochopiť ich motivácie. Tento štýl dodáva príbehu hĺbku a komplexnosť, pričom čitateľ je vtiahnutý do emocionálnych zápasov a vnútorných dilem jednotlivých postáv.
Tento román je vhodný pre tých, ktorí hľadajú literatúru s hlbokým spoločenským významom a emocionálnou hĺbkou.
Pěkně napsané, ale spíš odpočinkové čtení. Knížka mě nalákala i podívat se na film, který je podle ní natočený.
Tohle je jedna z těch knih, které budu mít v paměti hodně dlouho. Skvělý autorčin styl vyprávění ( škoda, že zůstala jen u této jediné knihy). Neumím dobře napsat, čím si mě kniha získala, nejspíš mnoha věcmi, které jako celek působí jako klenot. V mládí jsem takový dojem měla z knihy Ptáci v trní. A takové pocity si umím užít a hýčkat si je, není to běžné, mnoho knih jen přečtu bez hlubších emocí a dojmů, splynou s mnoha jinými a často upadnou v zapomnění. Tahle bude jednou z těch mála výjimek.
Tolik jsem si přála, aby to, co bylo tehdy společností dáno, bylo jinak . Byť jen sebemenším gestem. Jsem velmi zvědavá na filmové zpracování.
Neviem dať viac, než priemer. Príbeh to bol zaujímavý a naozaj sa dobre čítal, len zo začiatku mi to prišlo lepšie rozohraté než to potom pokračovalo.
Autorka má nadhľad vo veci a nič neprikrášľuje, ale v podstate ma kniha nechala dosť chladnou napriek téme o ktorej pojednáva.
A celou knihou sa aj tiahne naozaj veľká depresia.
Postavy dostatočne pokrivené a reálne a všetko to bahno bola zrejme alegória aj na ich charaktery, len...
Viac ako na priemer to nebolo v porovnaní s inou literatúrou na túto tému a ani v porovnaní celkovo s inou dramatickou literatúrou.
Bolo by to treba za mňa viac dotiahnuť.
Ale ako prvotina skvelá a autorke držím palce.
Ten lidský příběh mi přijde stále stejný, lidé kteří se angažují pro to, aby byl svět lepší dokokočí svou práci, vrátí se domů, kde je vše při starém. Prďolové, kteří zůstanou za pecí, když vše skončí, najednou vědí jak by měl svět fungovat a dají to těm, kteří něco udělali pěkně sežrat.
Na této knížce mi přijde geniální spojení poválečných událostí, kdy se vojáci vrací ze světa a prostředí bavlníkových plantáží, kde stále vládne KKK. To jsou naprosto přesné protiklady, na kterých jsou zřetelně vidět ubohé stránky civilizace.
Pokud si někdo myslí, že současný svět je lepší, tak to je pouze iluze, protože lidé se tak snadno nemění.
Neměla jsem zatím možnost vidět filmové zpracování, ale jako bych ho viděla. Bahnitá pole popisují příběh, který tak trochu známe, tak trochu už jsme ho viděli nebo četli a nepřichází s ničím novým. Snad jen možnost vhledu do myslí všech zásadních postav díky střídání kapitol podle vypravěče. Přesto mě zas a znovu překvapí lidská nenávist. Jako bílá žena ze střední Evropy to pochopit nedokážu a vždycky mě to rozlobí. A není na škodu si tuhle část historie připomínat i pro lepší pochopení současných problémů nejen v Americe.
nějak se poslední dobou motám na Jihu...bahnitém, tvrdém a prohnilém, Jihu s jeho absurdnimi pravidly. Další kapitola dějin, na kterou Američani nevzpomínají rádi..po Indiánech dali zabrat i černochům...Zlo číhá všude. I mezi bělavými chomáčky bavlny. Jednotlivé postavy byly vykreslené pěkně, živě, člověk je až viděl před seboou. Autorka si vybrala pestrou spleť povah a typů osobností. i když se věnovala celkem oblíbeným tématům, povedlo se í tam vnést kus sebe, kus něčeho svého. Psáno z pohledu jednotlivých postav, velmi nerušivým stylem. Dobře se četla, obsah a poselství k zamyšlení.. A snad jen dodám, že trávit život v dřevěné zbořce na zablacené farmě bych nechtěla ;) ani s Bradem Pittem, natož s Henrym či Jamiem - sorry hoši...a "taťku" bych pravděpodobně vyřešila dřív..
doporučuji !
Moc pěkně napsaná kniha bez zbytečných postranních příběhů. Rasismus, postoj k ženám.. to vše bylo relativně nedavno. Knihu doporučuji!
Nechala jsem si pár dní na přemýšlení a na "usazení" dojmů, ale ani tak nemohu říct víc než jedno velké "ANO!"
Kniha je velmi čtivá. Příběh zasazený do jižanského prostředí po skončení druhé světové války Vás nenuceně vtáhne do příběhu točícího se kolem rasové segregace a zprostředkuje Vám pohled na věc z pohledu všech zúčastněných postav.
Vřele doporučuji!
Po velmi slibném románovém začátku sklouznutí do klišé: první část byla výborná, pěkný styl, jazyk, námět, jenže druhá část už zaváněla přílišným tlačením na pilu a jistou předvídatelností, a poslední část tomu nasadila korunu včetně výrazně zhoršeného vypravěčského stylu.
Škoda, začátek se autorce opravdu povedl, ale pak prostě vší silou chtěla rodinná a existenční dramata, včetně dozvuků války, provázat s tématem rasismu a to protlačit do první řady, a to se jí vskutku moc nepovedlo. Ze slibně vylíčených postav se staly loutky se schematickým jednáním a najednou vše zabila jedna rasistická akce (z ničeho nic na daném místě). A samotný závěr byl víc než divný.
Takže nejvíc si budu pamatovat skvělé vylíčení farmářského života ve vší syrovosti, bez špetky romantiky. 65%
Výborná kombinace, druhá světová, rasová segregace v USA, Ku-klux-klan, nevěra, nenaplněné vztahy, bavlna a všude dusno. Nejen v povětří Mississippi ale i v duších bílých farmářů.
Kniha velmi dobře přebývá, dá se říct že jsem ji nedokázal pustit z rukou pokud jsem nebyl na poslední straně.
Těžké téma ze kterého vám bude po přečtení smutno. A já si tak přál happy end. Ten se ale na jižanských bahnitých polích tehdá nenosil. A dnes?
Úžasně čtivá knížka. Rasismus, postoj k ženám v Americe po 2. světové válce, americký jih. Člověk má chvílemi pocit, že se ocitl minimálně o století dřív.
Knihu lze jen doporučit, text je čtivý, navzdory vícero vypravěčům se v ději neztrácíte, protože jde spíše o klasicky vystavěný příběh než v současnosti oblíbené "skákání od čerta k ďáblu". Ale že ďábla je i zde požehnaně, oceňuji zejména vhled Florence a autorčin mistrný laický popis psychopatické povahy:
"Třebaže to byl naleštěný cent, s tím svým pohledným obličejem a úsměvem malého chlapečka. Lidi to k němu táhne přirozeně, nemůžou si pomoct, je to, jako když dítě touží po bobulce cesmíny. Neví, že je to jed, prostě vidí něco pěkného a červeného a chce to do pusy. A když mu to seberete, brečí, jako byste mu brali srdce. Spousta zlýho na světě vypadá zvenčí hezky." (str. 199)
"...má v kapse hada a nosí ho všude s sebou. Ale až se ten had přichystá uštknout, neuštkne jeho, to ne. Zasekne zuby do toho, kdo zrovna bude s ním. Tak radši koukej, ať to nejseš ty." (str. 200)
Páni, tak tohle bylo něco. Kniha mě zaujala svou anotací, obecně miluju jižanskou kulturu, takže jsem se na příběh těšila. A nezklamal mě. Krásné spojení následků druhé světové války a mého milovaného Jihu. Myslím, že tamní atmosféru autorka dokonale vystihla. A také tu dobu. Až měl evropský člověk 21.století pocit, že se ocitl o mnoho dál v minuloti než jen o nějakých 70 let. Ocenula jsem více vypravěčů, mohli jsme tak sledovat různé úhly a myšlenkové pochody lidí, kteří to všechno prožívali po svém. Můžu vřele doporučit a těším se, až shlédnu film. Za mě má tahle kniha čestné místo v knihovničce.
Tuhle knihu jsem měla doma už několik let a pořád jsem jí odkládala. Vůbec nechápu proč, tohle byl tak krásný příběh! Kniha je čtivá a i když je v ní opravdu hodně postav a každou kapitolu vypráví někdo jiný, vůbec se v ději neztrácíte. Hlavní postavy vypráví o lásce, přátelství, nenávisti, rasismu, životních hodnotách a vše společně spojí v příběh, který vás úplně dostane.
Americký jih je pro mě popkulturně nevyčerpatelná studnice skvělých příběhů, osudů v těžkých podmínkách, kde se nosí rasismus, předsudky a tvrdá práce. Bahnitá pole jsou teskným, pomalým a psychologicky těžkým příběhem, kde ani tak nejde o spád, zvraty, jako o atmosféru a denní chleba tamních obyvatel. Tne do rasismus, obou světových válek, těch směšných pánů, co si na hlavu cpali prostěradla a života na farmě. Velký příběh v malém kabátě.
Vynikající román. Nejdříve jsem viděla film, který byl podle něj natočený, také velmi kvalitní.
(SPOILER) Mudbound... Kniha, kterou jsem si zakoupila hned po přečtení komentáře od mé oblíbené Evičky (Evaho73). Ale dostalo se na ni až nyní.
Autorka zde popisuje nejen historii rodin McAllanových a Jacksonových, ale osobitým způsobem se věnuje i tématu rasové segregace. Tohle je jedna z těch knih, u kterých je hned od začátku jasné, že to nemůže skončit dobře. Děj se odehrává ve čtyřicátých letech 20. století a je vyprávěn z pohledu šesti různých postav. Jednou z nich je Laura, která se podle tehdejších měřítek provdala pozdě, a zdá se, že nikdy nebyla po boku svého manžela Henryho opravdu šťastná. Na farmě, kde není ani elektřina nebo tekoucí voda, se cítí nepříjemně a k těžké atmosféře přispívá i její poměrně zlý tchán. Lauřin manžel Henry působí na první pohled poněkud neohrabaně a kromě toho se ukáže, že je tak trochu naivní. Právě na jeho příkladu je dobře vidět, jak děsivě normální tehdy byla rasová segregace. I když se na rozdíl od svého otce ke svým afroamerickým nájemníkům stále chová poměrně racionálně, je pro něj například ještě běžné, že Ronsel kvůli barvě pleti nikdy nesmí používat přední dveře obchodu a za žádných okolností nesmí jezdit jako cestující v Jamieho autě... Jakmile se děj rozjede, už tušíte, že se stane něco špatného, ale to, k čemu dojde ve skutečnosti, je prostě tak hrozné, že bych tomu nejraději ani nechtěla věřit...
Autorka napsala výbornou knihu, která se navzdory těžkému tématu dobře čte. Kromě toho je všechno opravdu autenticky popsané, proto mi nezbývá než hodnotit plným počtem.