Báječná léta pod psa
Michal Viewegh
Moderní klasika z pera populárního spisovatele baví čtenáře už pětadvacet let, neztratila však nic ze svého půvabu. Vieweghova typická ironie, kousavý humor a trpký, ale zároveň chápavý pohled na lidské touhy se uplatňují v dnes už notoricky známém příběhu o dospívání citlivého Kvida a jeho mírně neortodoxní rodiny. Návrat do let reálného socialismu má příchuť melancholie; bez lítostivosti, zato věrně připomíná ústrky, kterých se režim dopouštěl na obyčejných lidech. Vedle Kvida je tak druhým tragikomickým hrdinou jeho otec, roubící si ve sklepě rakev a upínající se k sovětské perestrojce.... celý text
Přidat komentář
Krásně napsaný román z pera Michala Viewega. Zajímavé téma, sympatičtí hrdinové a nelehké období českým dějin. Také filmové zpracování s výtečně obsazenými herci stojí za to.
Na vejšce nám kdysi říkali, že tato kniha je z českého prostředí velmi dobrá ukázka rodinné kroniky, které v devadesátkách téněř neexistovaly. A čas ukázal, že to je pravda. Film se taky docela povedl.
Jedna z nejbáječnějších knih, co jsem kdy četla.
Asi i proto, že jsem ji četla ihned po prvním vydání a i já prožívala svá báječná léta....
Nemusím knihy pana Viewegha, ovšem na tuto nedám dopustit a opakovaně se k ní vracím. A děkuju panu spisovateli za tento román...
Nepočítam sa medzi veľké Vieweghove fanynky, aj keď nepopieram jeho spisovateľský talent, ale na dve jeho knihy nedám dopustiť: Báječná léta pod psa a Účastníci zájezdu.
Film Báječná léta mám fakt rada, ale kniha, to je trochu iná liga. Vieweghova čiastočná autobiografia je ozaj vtipná (Kvídov a Jaruškin neromantický zápas o stratu panenstva je priam hrdinský :)), ale zároveň pre nás, čo sme tú dobu zažili, v istom zmysle i mrazivá … psychiater, čo ordinuje v kotolni, gynekologička, čo budúce matky vyšetruje kdesi v šatni, súdruh, čo si po revolúcii môže dovoliť sprivatizovať krčmu za pár miliónov (v dobe, kedy mesačný plat môjho otca bol 2100 Kčs za mesiac) … snáď už nikdy.
Rozhodne stojí za prečítanie.
Překvapivě mi to přišlo celkem vtipné, atmosféra doby je znázorněna skvěle, ale ta psychopatická apatie k zabití psa mě děsí.
Je to naprosto nečekané, ale jakkoliv pana Viewegha nemusím, přeci jen musím uznat, že z jeho knih vznikly krásné filmy. A to samé platí u této. Film s přítelem milujeme, ale knihu jsem měla staženou už tak dlouho..! A moc se mi do ní nechtělo. Ale!
Z počátku jsem četla jen tak z lehka.. nechtělo se mi, co si budem.. ale jakmile jsem si začala představovat v různých situacích herce (Libušku a Ondřeje), hned se mi četlo o poznání lépe! Kniha je ale samozřejmě ještě lepší, než film, a já se někdy opravdu hlasitě smála (na noční v práci jsem pak musela předčítat dva úryvky) a je to naprosto báječné. Není to s filmem totožné, ve filmu mi nejedna scénka chyběla (třeba Kvido na poště) ale moc jsem si čtení užila.
Dokonce tak moc, že si pořídím i papírovou verzi domů. :)
Kniha, která mě jako jediná od Viewegha zaujala a neprohloupila jsem když zůstala mém maturitním seznamu četby :D
a I když nerada hodnotím knihu a film a upřednostňuji knihu tak i filmové zpracování je hezké, ale kniha vždy má to kouzlo a to je nejen u této knihy, ale také podle mého názoru i u knih, které mají filmové zpracování, ale kniha je kniha s filmem se třeba u maturity nezaboduje :D
Příběh o obyčejné české rodině, která musí dělat kompromisy s vládnoucím komunistickým režimem tak, aby se příliš neušpinila a zároveň tak, aby se vyhnula těm největším represím. To vše na pozadí dospívání hlavní postavy Kvida. Kniha podle mě osloví zejména ročníky, které minulý režim zažily a s příběhem se tak mohou lépe ztotožnit. Ale i mně jako člověku narozenému dlouho po revoluci se kniha líbila a dávám jí 4*. A to už jde, ne? :)
Super čtení pohled do dětství a mladých let autora. Kniha je čtivá příběh baví je to více zajímavý než film.
Báječná léta pod psa jsou jedním z nejveselejších románů o době, která je v učebnicích dějepisu považována za období smutné a úpadkové. Sám jsem do té epochy přibyl v roce 1965, mám na ni podobně veselé vzpomínky, ovšem nikdy bych je nedokázal popsat tak skvěle jako Michal Viewegh. Skvělá je i filmová adaptace s Ondřejem Vetchým, Libuší Šafránkovou a Jakubem Wehrenbergem. Jak už to bývá, v detailech je film lepší knihy. Třeba když se Alice Bendová opaluje v kánoi!
Kdo by neznal film s Libuškou Šafránkovou a Ondřejem Vetchým? I já ho viděla několikrát a vzhledem, že to má syn k maturitě, tak jsem si to chtěla také přečíst, že si porovnáme postřehy. I když on je jiná generace a už té době asi moc nerozumí.
Opět musím uznat, že kniha byla mnohem lepší než film . Ale předobraz už zůstane Libušce a Ondrovi.
K té maturitě, určitě je lepší si to přečíst, protože film se ve spoustě věcí liší... třeba hned při porodu Kvida.
Určitě doporučuji, je to oddychovka na jarní prázdniny.
7/10
Román vypráví příběh rodiny Kvida, mladého chlapce, který dospívá v Československu v 70. a 80. letech 20. století.
Román je humorný a dojemný příběh o dospívání, lásce, přátelství, a hlavně o bývalém nespravedlivém režimu. Viewegh vykresluje atmosféru normalizačního Československa a s humorem a nadhledem popisuje typické rysy tehdejšího života, jako například fronty na zboží, nedostatek informací a šikanu ze strany Státní bezpečnosti.
Román je důležitým svědectvím o tehdejší době a pomáhá nám lépe porozumět historii Československa. Román byl také zfilmován, takže pokud váháte nad knihou, zkuste dát šanci aspoň filmu.
Tohle je jediná Vieweghova kniha, kterou jsem (zatím?) četla, a s jeho vnímáním světa se úplně míjím - asi je to generační text, nemám se v něm čeho chytit.
Stara dobra klasika. Jak kniha i scenar a film skvele. Tohle je jeden z nejlepších Michalových románů!
Řekl jsem si, že je na čase přečíst si taky něco od Viewegha. A jsem z toho celkem na rozpacích. Jo, kniha je to docela vtipná, několikrát jsem se i dost zasmál, ale jinak je divná (třeba Kvidovo dětství je ujeté, bohužel špatným směrem) a tak nějak plytká. Ani useknutý konec se mi nelíbil. Asi si další kousky nechám ujít.
Knize dávám 4,5 hvězdičky z 5 hvězd. S knihou jsem spokojená, libí se mi pohled na komunismus s jiné strany, jakožto i vtipné. Libí se mi i styl psaní. Jak je hodně dobře čtivá.
Pro mě takový průměrný román, jedním z mála světlých bodů byl malý Kvido, který byl až neuvěřitelně inteligentní a jeho hlášky mě dokázaly pobavit. Bohužel mimo tuto postavu mě kniha nijak zvlášť neoslovila. Možná se v budoucnu vrátím k něčemu od Viewegha a doufám, že mě jeho díla více nadchnou.
Štítky knihy
zfilmováno 20. století Česko, Česká republika česká literatura rodina dospívání komunismus rodinné vztahy autobiografické prvky socialismus Sázava ironie kronikáři Cena Jiřího Ortena české rományAutorovy další knížky
2002 | Báječná léta pod psa |
2006 | Účastníci zájezdu |
2010 | Biomanželka |
1994 | Výchova dívek v Čechách |
2011 | Mafie v Praze |
Film jsem kdysi dávno viděla, tudíž jsem tušila, co mě zhruba bude čekat v samotné knížce.
Zatím je to jedna z těch zdařilejších knih, četla se dobře, i když mě občas vytáčely rozhovory Kvida a nakladatele, prozrazování děje dopředu..
Přesto se jedná o zajímavé postavy, některé jsem se velice oblíbila. Snaha o vykreslení tehdejší doby.