Bajky
Ezop
Ezopovy krátké příběhy o zvířatech s důležitým morálním poselstvím byly písemně zaznamenány až ve 3. století před Kristem. V římském prostředí se jim pak dostalo veršované formy. K nejznámějším z nich patří Sněm zvířat, Havran a liška, Lev a myš nebo Liška a čáp. Jednotlivá zvířata v bajkách vždy představují jednu konkrétní lidskou vlastnost a krátká forma příběhu spěje k ponaučení platnému v jakékoli době, neboť lidská mentalita se časem vůbec nezměnila. Ezopovy bajky jsou zábavné, mají živý spád, svižné tempo, vtip, svěžest, ale především svoji moudrost. Dnes už patří ke světovému literárnímu dědictví a známe je i díky množství často velice krásných a nádherně ilustrovaných vydání.... celý text
Přidat komentář
Když jsem byla malá, vnímala jsem bajky jako "hodně divné pohádky". Archaický jazyk tomu moc nepomáhal. Dnes to mám jinak - v tomto vydání je jazyk výhodou, jako by podtrhoval všeplatnost a dával čteným drobnostem více než jeden význam. Nedá se číst najednou, spíš jen tak listovat a hledat odpovědi... A Hollar je samozřejmě bůh.
ČVd 14 starší než já. To splňuje tato kniha na 1000 %. Navíc toto vydání je krásné a Ezope div se - po 26 stoletích stále aktuální....
Prečítané viac-menej z nostalgie, kniha je 2500 rokov stará a použité slová v českom preklade oveľa mladšie veľmi nevyzerajú :-) Celkovo dosť pesimistické, navyše niektoré bájky pomerne naivné. Pre súčasného čitateľa skôr na zábavu ako na poučenie.
Jedny z nejstarších dochovaných mouder jsou ve vydání od Omegy doplněny o nádherné Hollarovy rytiny, které dokonale vystihují, o čem dané bajky jsou. Bonusem jsou také bajky navazujících autorů, mezi nimiž najdeme i známé příběhy třeba s želvou a zajícem. Jednotlivé bajky jsou navíc doplněny i krátkými a výstižnými moudry, které je shrnují a mnohdy jsou lepší i než samotná vyprávění o zvířatech. Jako celek to rozhodně stojí za to.
Ty bajky jsou samozřejmě skvělé a poučné. Budu si muset ale někde opatřit jiné vydání. Tady mi trochu vadila ta strohost jednotlivých bajek a obešel bych se i bez těch výkladů, co ty příběhy znamenají.
I dnes stále "aktuální" kniha od řeckého spisovatele a filozofa. Nápadité příběhy ve formě bajek.
Po tomto vydání jsem toužila už od svých osmi let a konečně ho mám u sebe. Do bajek jsem se zamilovala jako malá a stále mne to nepustilo. Vždy tam najdu nějaké aktuální moudro, které mne nakopne :-) Knížku mám u postele a když potřebuji radu, sáhnu po ní jako po první pomoci. Bajky by si měl přečíst každý a u každé se zastavit a zapřemýšlet. Možná by byl ten svět pak o něco lepší a klidnější.
Právě toto vydání (1957) je nejlepší ze všech českých vydání. Spojily se v něm nádherné Hollarovy rytiny, krásná typografie a skvěle převyprávěný překlad básníkem Jiřím Kolářem. Prostě nádhera!
Kdo by neznal Ezopa? Je děsivé, jak jsou tyhle texty stále aktuální. To se opravdu lidstvo nezměnilo? A bloudí pořád v kruzích - své hlouposti, sebestřednosti a dalších mravních selháních...
Bajky se mi líbily. V knize se nachází 127 bajek. Bajky jsou krátké, pobavil jsem se. Knihu jsem přečetl přibližně za 2 hodiny. Kdo chce oddechové čtení a chce si odpočinout, tak tato kniha je ideální. Autor uvádí na konci každé bajky ponaučení a tato ponaučení jsou stále aktuální a pravdivá. V bajkách vystupují zvířata (kočky, psi, vlci, lišky, voly, želvy, myši, medvědi aj.), stromy i věci.
Vzhledově je kniha velmi pěkná. Oceňuji i pěkné grafické zpracování a velká písmena. Myslím si, že kniha je také vhodná jako dárek, pokud chceme udělat někomu radost.
Citáty z knihy, které mne oslovily:
Lepší bezstarostná chudoba než v bohatství schnout strachy.
Kdo chce příliš mnoho, nemívá nic.
Opatrnosti nikdy nezbývá. Zlému nevěř. i kdyby v rakvi přísahal.
Lež má krátké nohy. daleko neujde. Tlach často snídá. zřídka obědvá. ale téměř nikdy nevečeří.
Za čím jdeš. to najdeš. Kdo jinému jámu kopá. sám do ní padá.
Není nic mrzutějšího než nevděčný člověk. Chceš-li mít nepřítele, učiň někomu dobře.
Kdo chce psa bít. húl si najde.
I mistr tesař se utne. Smaž hada. jak chceš. úhoř z něho nebude.
Krátké, pěkné bajky. A ta archaická čeština je super. Z počátku trochu složitější, ale krásná.
Bájky boli fajn, trochu som mala problém s archaickou češtinou, ale to je môj problém nie Ezopov.
Keď sa povie bájky, hneď mi príde na um Ezop (a vzápätí Jean de la Fontaine). Jeho milé, múdre a nadčasové textové útvary, ktoré som si ako dieťa často a rada čítala, doplnené krásnymi ilustráciami, patria neodmysliteľne k "čitateľskej výchove" detí a mládeže.
Četla jsem v květnu 2013. Podle mých poznámek:
Asi 150 bajek - 1-2 stránkových.
Zajímavé, poučné.
Vždy krátká bajka a pak nějaké poučení - jedna, dvě věty.
Řada známých věcí.
Autorovy další knížky
1957 | Bajky |
2008 | Ezopove bájky |
2015 | Ezopovy bajky |
2006 | Nejznámější Ezopovy bajky |
2005 | Nejkrásnější Ezopovy bajky |
Fascinuje mě starověká moudrost, která je i přes tak velkou propast času natolik univerzální, že z ní čtenář dokáže načerpat ponaučení v každé době, i v té současné. Ezopovy bajky do této kategorie jednoznačně patří.
S ohledem na velké množství bajek mi některé začaly ke konci poněkud splývat, u některých (nebylo jich mnoho) jsem měl menší potíž pochopit pointu, ale vcelku se jednalo o hezké, poklidné a obohacující čtení.
A ano, Hollarovy rytiny jsou překrásné...