Baron Trenck: Panduři
František Niedl
Baron Trenck série
< 2. díl
Po slavnostní přehlídce před samotnou panovnicí Marií Terezií se baron Franz von Trenck vydává se svými pandury na pochod do Slezska, kde stojí rakouské vojsko proti pruskému králi Fridrichovi II. Ztráty pandurů, kteří před nepřítelem nikdy necouvnou, jsou však ohromné, a tak musí Trenck do Slavonie verbovat další muže. A také on sám musí nabrat síly, aby se mohl znovu vydat do boje. Pokud by jeho skutky nebyly pravdivé, mohly by se zdát až neuvěřitelné…... celý text
Přidat komentář
(SPOILER) Nejslabší kniha od autora. Navíc vstupem autora do děje s politickým napadením chcimirů hrubě porušil zásadu his.románů a stal se jen politickým agitátorem. Tím jsem s tímhle dříve špičkovým spisovatelem skončil.
Trochu mě mrzí, že se upozadil osobní život barona a vše se podřídilo popisům z bojů. Takže tento díl mě moc nebavil. Bude další díl lepší?
(SPOILER)
Druhý díl pana Františka Niedla o osudech Barona Trencka se odehrává v první polovině válek o rakouské dědictví, kdy po smrti císaře Karla VI. a nástupu jeho dcery Marie Terezie na Vídeňský trůn, se na Habsburské soustátí vrhli jeho soupeři a snažily se každý si utrhnout co největší kus kořisti, nakonec se mladičké panovnici podařilo většinu území zachovat, až například na většinu Slezska které si podmanilo Prusko.
Velké části bojů se se svými Pandury zúčastnil i Baron Trenck, a jeho životní příběh možná vypadá trochu jako historická pohádka, ale jelikož to není postava smyšlená, ale reálná tak myslím že kdyby se mělo vypsat vše co v tomto období zažil, že by tahle kniha byla ještě mnohem tlustší.
Jinak se dozvíme spoustu zajímavých informací, které asi většina čechů nezná, například že v roce 1741 se Českým králem nechal korunovat Bavorský kurfiřt Karel Albrecht, že v letech 1741 a 1742 byla Praha obsazena převážně francouzskou armádou, a že i když jsme se učily že nám Habsburkové vládli až do roku 1918. tak to vlastně není pravda, protože potomci Marie Terezie už patřili do dynastie Lotrinsko-Habsburské.
Knížky od tohoto autora ráda čtu.
Tohle je taková historická pohádka, jenom je v ní hodně boje a hodně se mluví o drancování a znásilňování. Čte se snadno a rychle.
Štítky knihy
18. století Marie Terezie, královna, 1717-1780 tereziánské války o rakouské dědictví
Autorovy další knížky
2006 | Čtvrtý králův pes |
2012 | Platnéř |
2012 | Útěk do pekel |
2013 | Čas vlků |
2016 | Rytíři z Vřesova |
Mně se knížka líbila a tak nemám problém dát všechny hvězdy. Bylo to svižné a plné akce. Byť je možné dílo považovat za pohádku pro dospělé, nelze odhlédnout od reálného podkladu příběhu - ať už samotného barona Trencka, tak i činů pandurů v boji i "v neboji". Knížek z období válek o rakouské dědictví není mnoho, takže určitě je přínosem. Překvapilo mě, že pod Trenckem sloučil budoucí generál Laudon, o něm si budu muset ještě něco načíst (https://www.databazeknih.cz/knihy/general-laudon-46816). Také mi byla zcela neznámá osoba schopného stratéga maršála Khevenhüllera (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludwig_Andreas_von_Khevenh%C3%BCller), ale o něm se v češtině asi kromě zápisu ve wikipedii víc nedozvím. Třetí díl si nenechám ujít.