Básně z Jestřábí věže
Robinson Jeffers
Výbor z básní u nás víc než kde jinde ve světě chápaného a uznávaného básníka a dramatika, jenž založením samotář se od člověka zdánlivě oddaloval, ale svým dílem prokázal, jak hluboce k němu lnul a jak se chvěl o osud jeho i celého lidstva. Knihu obohacuje zasvěcená studie, básníkův životopis a mikrodeska s přednesem básní a výjevu z divadelní hry Medea. ... celý text
Přidat komentář
Tato kniha je mým restem z roku 2021. Rozečetla jsem ji právě loni, ale dočetla až dnes. Nicméně ten čas, který jsem s básněmi tohoto amerického básníka strávila, rozhodně stál za to.
Jeffersova tvorba je silně prostoupena krajinou, v níž žil. Hojně se zde reflektuje téma oceánu (či vody obecně), zvířat, země, živelná síla přírody, která nás přežije. Byť se tu dost řeší otázka sepjetí člověka s přírodou a místem, kde člověk žije, je Jeffers nicméně i humanistou - zabývá se tu i otázkami lidství. Pozoruje vývoj lidstva, přemýšlí nad tím, obává se o lidstvo, ale vše to dělá zpovzdálí jako pasivní pozorovatel.
Překrásná formulace myšlenek, pocitů a vjemů ze života "teď a tady" si mne získala hned od začátku. Dozajista tomu pomohl i skvostný překlad Kamila Bednáře, který se s Jeffersem znal a přátelil.
Asi to nebude zrovna čtení pro každého, spíše pro náročnější čtenáře. Ale stojí to za to. Nádhera, tohle jsem si fakt užila. Snad po dlouhé době, co dávám nějaké básnické sbírce tak vysoké hodnocení. 4,5 hvězdy z 5. (Ano, na férovku přiznávám, že s pár texty jsem se úplně nepotkala, ale bylo jich tak málo, že musím i tak hodnotit vysoko.)
Čtyři roky po vydání Jestřábího křiku vyšel v KPP (Klub přátel poezie) tento výbor z básníkova díla. Kamil Bednář přebásnil jeho verše a v knize najdete i běh života tohoto velkého humanisty a osamělce. Tato kniha se stane perlou vaší knihovny.
Nechci tu opakovat, co již bylo řečeno, pro zájemce doplňuji proklik, kde se dozvíte více a spatříte i legendární básníkovo sídlo na Mysu Karmel.
https://www.citarny.cz/nove-knihy/poezie/poezie-klasicka/robinson-jeffers-basne-zivot-biografie
Podařilo se mi získat vydání včetně gramofonové desky za tak malý peníz, až je mi to líto a dala bych za tenhle skvost i víc. Rozhodně silná kniha v té změti novodobých básníků, kniha co se mi vryla pod kůži a už nepustila. Snad nejvíc přemýšlím nad básní Elegie pro Unu..uměl nebo bude umět někdo sepsat slovně tu bolest ze ztráty milovaného člověka tak jako R.Jeffers? Posuďte sami alespoň trošku z úryvku této básně:
Stárnu a má láska zašla:
je nepochybné, že mohu žít bez tebe, hořce a snesitelně.
Pro to nenaříkám. Mou trýzní je paměť,
mým hořem je, že jsem viděl korouhev a krásu tvého
statečného života, jak jsou vláčeny v prachu ponurou cestou k smrti.
Že jsem tě viděl poraženou, tebe,
která jsi nikdy nezoufala, procházejíc slábnutím
a utrpením – do nicoty.
Je to bezesporu výtečně udělaná kniha a je třeba alespoň tady doplnit, že je to v podstatě průřez nejen básníkovým dílem, ale i jeho životem, proto uvádím ještě následující :
Tento výbor sestavil, básně z anglických originálů , stejně jako citáty a dopisy přeložil, úvodní studii a básníkův životopis napsal,obrazový materiál vybral, poznámkami a bibliografickými daty opatřil Kamil Bednář.
Přílohou knihy byla ještě gramofonová deska s načtenýmí básněmi - tu želbohu nemám, neměl jsem gramofon a tak jsem ji nekoupil. Dnes vím, že to byla chyba - pozdě ale bycha honit.
Autorovy další knížky
1961 | Pastýřka putující k dubnu |
1964 | Básně z Jestřábí věže |
1979 | Cawdor |
1960 | Hřebec grošák / Silák Hungerfield |
1976 | Pastýřka putující k dubnu / Mara / Hřebec grošák |
Dokonalé a silné. Tady jsou veškerá slova zbytečná. Velký dík a vděk panu Bednářovi za bravurní překlad a sestavení toho nejlepšího, co R. Jeffers napsal.