Bez haléře kolem světa I.
Harris Franck
Mladý profesor filologie se vydá na cestu kolem světa bez prostředků a protlouká se jako vagabund k východu. Přejde většinou pěšky Evropu, jde pěšky i Sýrií, kudy se sami domorodci neodvažují choditi, projede se po Nilu, pak jako slepý pasažér pluje na Ceylon, kde se na čas stane šaškem v cirkusu, protlouká se s pestrou společností Přední Indií a posléze jde pěšky džunglí do Siamu, odtud pluje do Japonska, který přeběhne napříč skoro dramaticky. Z málo zkušeného poutníka v Evropě stává se mazaný vagabund, jenž se někdy i pěstí nebo sportovním během vyprostí z nemilé situace. Nakonec prochází indickou džunglí celý už nahý, živí se ještěrkami. Po celé cestě je v živém styku s domorodci, jejichž soukromý život i názory dobře vystihuje. Kniha je prodchnuta suchým americkým humorem.... celý text
Přidat komentář
Stará kniha nalezená u babičky na půdě. Hned mně zaujala, nejprve dobovými fotografiemi, pak jsem se do ní začetla. V prvé řadě jsem si musela zvyknout na způsob vyjadřování autora, který je samozřejmě dnešnímu na hony vzdálený, ale na to si za chvíli každý zvykne a pak už se můžete vydat s autorem na jeho dobrodružnou cestu, na kterou by si troufl málokdo. Dost často se našemu poutníkovi stávalo, že neměl nejenom kde spát, ale ani co jíst, byl někde v pustině a spal pod širákem. No klobouk dolů :-) ... musím obdivovat jeho vytrvalost, umíněnost s jakou se rozhodl v cestě pokračovat a často velkou dávku odvahy a "drzosti" díky které se dostal tam, kam potřeboval.
Autorovy další knížky
1921 | Bez haléře kolem světa I. |
1921 | Bez haléře kolem světa II. |
1936 | Bez haliera okolo sveta III. |
Velmi zajímavý cestopis z edice Země a lidé. Autor se rozhodl procestovat svět jako vandrák, či vagabund a to s velmi omezenými finančními prostředky. To vše dobrovolně , vybaven jen znalostí několika jazyků a foťákem. Kniha je zkrácená, což je znát především u Evropy, kterou víceméně proběhnete. Pak už je to detailnější a čtivější. V období před 1. světovou válkou je místy šílenost se takto vypravit do mohamedánských oblastí Sýrie a Palestiny. Nebezpečí číhalo snad všude, ale někdy stačilo říci, že jste Američan a byl jste vítán jako celebrita. První díl končí v Egyptě, kde se náš cestovatel setkává s mnoha dalšími vandráky především z Německa. Jen by mě zajímalo, jestli ty fotografie jsou přímo od autora a jestli ten kodak vůbec používal. Také jestli si psal deník, nebo si to vše tak detailně pamatoval ? Uvidíme třeba v dalším díle.