Bezmocná

Bezmocná
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/545524/bmid_bezmocna.jpg 4 120 120

Bezmocná série

1. díl

Do království Ilya patří jen výjimeční lidé… Elita už po desetiletí disponuje zvláštními schopnostmi, jež jí daroval Mor. Ačkoliv ne všichni měli to štěstí, že nemoc přežili a zároveň dostali do vínku moc. A právě ti jsou doslova Obyčejní. Když je král vykáže z království, nedostatek schopností se náhle stává hrdelním zločinem. Jedním z vyděděnců je i Paedyn Grayová. Skrývá se v chudinské čtvrti, kde je život mimořádně krutý, a vydává se za Elitu, aby splynula s ostatními a vyhnula se problémům. Jenže pak zachrání mladého cizince, aniž tuší, že to je jeden z ilyjských princů, Kai Azer. Za „odměnu“ je vybrána do Očistných zkoušek, brutální soutěže, která má demonstrovat sílu Elity. Pokud ji však nezabijí protivníci, postará se o ni Kai, k němuž začíná něco cítit. Jestli totiž zjistí, že Paedyn je ve skutečnosti Obyčejná, bude to znamenat její konec. Doporučený věk 15+... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Powerless, 2023

Lucie.H
19.08.2024 4 z 5

Hodně my to připomnělo hunger game, bohužel na knize jsem nenašla nic originálního. Pokud hledáte nějakou oddechovku a romantikou a trochu toho fantasy tohle je kniha pro vás. Pokud máte už hodně načteno bude vás celou dobu doprovázet pocit že jste to již někde četly.

Pitbullka
18.08.2024 5 z 5

Tahle knížka má naprosto zasloužený hype. Příběh má skvělou dynamiku a chemii mezi postavami. Tohle se četlo samo. A teď nutně potřebuju další díl.

vintage_soul
17.08.2024 5 z 5

Nevkládala jsem velké naděje do té knihy kvůli její popularitě, ale zamilovala jsem se. Úžasný příběh, úžasné charaktery postav a slow burn romantická linka, která mi trhala srdce. Už se těším na další díl

Matri
16.08.2024 5 z 5

D-O-K-O-N-A-L-É
Každí samozrejme vnímame inak, čo nám v knihách sadne a čo nie. No ja môžem vyhlásiť, že Kai a Pae mi sadli naozaj dokonale. Ešte sa mi snáď nestalo, aby som po prečítaní pár strán knihy vedela, že toto bude moja láska, posadnutosť.

Pae ma moc bavila. Vo svete mágiou obdarených sa musí neustále pretvarovať a klamať, nakoľko práve ona patrí medzi prenasledovaných Obyčajných - ľudí bez mágie. Vďaka otcovi však získala výcvik, preto nie je úplne bezmocná. Žije na ulici, kradne, prežíva len s priateľkou až do momentu, keď na ulici zachráni chlapca.

Kai je kráľov syn, budúci Vynutiteľ - titul plný násilia, smrti, krvi, krutosti, ktorej Kaia učil sám kráľ. Túto funkciu nenávidí, sám seba vyhlasuje za netvora. Napriek tomu si zachováva krásny vzťah so svojím bratom Kittom, budúcim kráľom. A potom stretne na ulici dievča, ktoré ho zachráni.

Kniha je doslova nabitá elektrizujúcou príťažlivosťou, doberaním, pošťuchovaním, ale tiež krvavými súbojmi a akciou. Vyvážená presne tak, aby sa čitateľ nezačal ani na chvíľočku nudiť.

Príbeh je jednoznačne postavený na romantickej linke, ktorá sa preplieta celým dejom. Niekomu môže vadiť prílišne naťahovaná slow-burn linka, ale za mňa to bolo perfektné.
Pretože odopierané potešenie je o to sladšie, keď si konečne doprajeme... práve pre toto milujem slow-burn! A tentokrát sme na poriadne prísnej diéte, počas ktorej sme si naozaj nekonečne odopierali. A pritom bolo tých pokušení toľko!
Určite nás v ďalších dieloch tejto série čaká zhrešenie, a ja sa na to tak teším!

Zamilovala som sa do hlavných hrdinov, dynamiky ich vzťahu a knihu z celého srdca odporúčam! Jediná chyba knihy je, že nemám pokračovanie v rukách. A podľa toho konca, môžeme v ďalších dieloch čakať parádnu jazdu. Apropo, ten koniec!!

Bryel
16.08.2024 5 z 5

Bezmocná je akční jízda plná napětí, krve a zbraní, kterou jsem hltala se stejnou zuřivostí, s jakou tonoucí lapá po dechu. A rozhodně to nepovažuju za svůj čtenářský standard.

Milujete trope haters to lovers? Pak vás ujišťuju, že tuto knihu byste neměli minout. Až mi spadla brada, jak dobře jsou vykreslené hlavní postavy a vystavená slow burn romantická linka. Dost tomu pomáhá i dynamické střídání vyprávění z pohledu obou hrdinů.

Paedyn je divoká, odvážná, prostořeká, nezapadající.
Kai je sarkastický, nebezpečný, zábavný, podmanivý - zkrátka oba v sobě mají nebezpečnou kombinaci vlastností, které si dokáží se stejnou samozřejmostí podmanit čtenáře i sebe navzájem.

Námět a prostředí je, jako když se potká Hunger Games s Rudou královnou a vyrazí spolu do kavárny, aby probraly své highlighty. Vadilo mi to? Vůbec ne, jen je třeba s tím počítat. Obzvlášť pokud obě série máte přečtené.

Co ale má Bezmocná navíc a čím mi naprosto učarovala, je fantastická dynamika Kaie a Pae. Jiskření od prvních stran, sarkasmus, skvělé slovní tanečky a postupné vzájemné slupování ochranných masek. A nad tím vším přetrvávající stín zrady. Jediné, co mě fakt mrzí, je, že se jejich vztah neposunul alespoň o trošičkou dál..

Přesto jsem nadšená a budu nedočkavě vyhlížet pokračování..

Zara22
16.08.2024 3 z 5

Nulová chemie mezi hlavními hrdiny.
Nudný děj, nudné Zkoušky a nudná Paedyn se svou nepostradatelnou dýkou…
A do toho všeho neodbytný pocit, že něco podobného už jsem někdy četla.

KajinaH722
16.08.2024 4 z 5

Jedna z nejočekávanějších knih na kterou jsem se těšila. A ano kniha mi sedla a moc mě bavila. Mám ráda,kde se něco děje, je tam akce, boj o přežití, zrada, pomsta a samozřejmě tam nechybělo jiskření mezi hlavními postavami a to je Pae a Kai který jsem si naprosto zamilovala. Je pravda,že to trochu připomíná Hunger games, ale mě to nevadilo. Bonus je,že je to z obou pohledu a to se často u fantasy knih nestává. Konec byl až příliš bolestivý a rychlý. Potřebuji další díl. :(

petra1396
11.08.2024 5 z 5

Bylo to dobré, sice mi to trochu připomínalo Hunger games, ale co už.
Romantika a jiskření mezi hlavními hrdiny ani pořádná zápletka tomu nechyběla.
Jednoduše je to pořádná romantasy !
Doporučuji a rozhodně se těším na další díl....

Majuš333
11.08.2024 5 z 5

"Vždycky padáš do náruče pohledným cizincům, nebo je to pro tebe novinka?"
"Ne, jenom těm nafoukaným."

"Uvědomuješ si, s kým mluvíš, že?"
"S nafoukaným zmetkem?"

"Ty...ty jsi..." Znovu se zadrhne, takže to laskavě dokončím za ni.
"Inteligentní? Neodolatelný?"
"Vypočítavý, nafoukaný a naprosto arogantní zmetek," zasupí. "To jsem chtěla říct."
Rty se mi zkroutí do úsměvu. "Je fajn, že už se cítíš dost dobře na to, abys mě urážela."

'Bezmocná' si určite zaslúži napraviť reputáciu... O hlbší a podrobnejší popis sa (podľa 'v Právě čtených') postarajú Matri a Ketfl, takže sa zameriam na pocity... A ja som nadšená! Aj keď má kniha do 500 strán, škrečkovala som si ju, aby mi vydržala čo najdlhšie, ale koniec prišiel aj tak veľmi rýchlo :(
Pae a Kaia - ako hlavné postavy - som si hneď zamilovala a užívala si tú ich chémiu a flirtovanie!
Teším sa na pokračovanie a vrele doporučujem :)

"Nejsi na prince vzhůru moc brzo?" zavolá přes rameno. "Vážně žádná snídaně do postele?"
Doženu ji snadno, stačí tři kroky a jsem vedle ní. "Když nedostáváš snídani do postele ty, tak já taky ne. Jsem jen obyčejný soutěžící, pamatuješ? Teď už žádný okouzlující princ."
"Těžko být něco, cos nikdy nebyl."

Zalapám po dechu. "Co s tebou sakra je?!"
"Zlato, to je velice zapeklitá otázka."
Ignoruju jeho poznámku, protože nejsem schopná odtrhnout pohled od nože, který má zabodnutý hluboko do masa u pravé lopatky.
"Celou dobu máš nůž v zádech, a necháš mě jen tak mluvit?" soptím vzteky.
Pokřivený úsměv doprovodí dolíček. "No jo, ale zvuk tvého hlasu byl velmi vítaným rozptýlením od bolesti."
Znovu ho ignoruju a postavím se, abych prozkoumala nůž zařezávající se mu hluboko do zad.
S povzdechem zamumlám: "Jo, tak teď si můžeš poslechnout, jak ti říkám, že jsi úplný idiot."
"Je to pořád jedna z nejhezčích věcí, jaké jsi mi řekla, takže to beru," odvětí smířlivě, jako by ho kus kovu zabodnutý v těle nijak nevzrušoval.

Mi_
09.08.2024 odpad!

No dobře, komentáře zde nikdy nepíši, ale vždy musí být něco poprvé, že? Tentokrát totiž psané recenzi odolat nemůžu.

Při čtení této knihy jsem si už od začátku říkala, proč je mi celkový děj, včetně postav (i jejich schopností), prostředí i zápletky, tak povědomý. Aby ne. Dílo bych totiž osobně označila za plagiát knihy Rudá královna a upřímně nechápu, že lidé, kteří se pohybují ve vydavatelském průmyslu, povolili jeho vydání.

Samozřejmě, spisovatelé berou inspiraci všude možně a v dnešní době je tedy téměř nemožné vytvořit "originální" dílo, jenže autorka se bohužel v tomto případě inspirovala až moc.
Jedna věc je inspirovat se popisem fantasy světa, druhá je kompletně ho okopírovat a myslet si, že když do příběhu přidám hromadu "tropes", které v originále nebyly, ale jsou dnes přece tak populární, vznikne z toho něco nového. Výsledkem je tedy alternativní Rudá královna okořeněná o prvky Hunger games, kterých si v knize taktéž nelze nevšimnout.

Pokud tedy nemáte načteno větší množství fantasy děl, kniha se vám nejspíš bude líbit. Pokud ale hledáte něco se špetkou originality, nezastavujte a hledejte dál, tady totiž nic nenajdete.

Na závěr si neodpustím jízlivou poznámku a sama sobě vyčtu, že vůbec ještě sahám po knihách, které byly označeny jako "hit tiktoku", protože to je prostě recept na katastrofu.