Bílá místa české historie 1
Jiří Bílek
Bílá místa české historie série
1. díl >
Podtitul: 17. století První díl série historických knih, mapujících zdánlivě poznaná údobí českých dějin. Zabývá se událostmi, která přes svoji všeobecnou známost mají ještě svá „bílá místa“. Díl shrnuje veškerá objektivní fakta i interpretace o pěti událostech 17. století: popravě 27 českých pánů a osud jejich těl, horoskopu Albrechta z Valdštejna, emigraci Jana Amose Komenského, čarodějnických procesech ve Velkých Losinách a osudu Chodska za nadvlády Lomikara.... celý text
Přidat komentář
Možná, že kdybych byl záhadologem, řekl bych, že tohle není záhadologie ani náhodou. Anebo bych naopak mohl být historikem a jen neurčitě podotknout, že té záhadologie je tam na můj vkus až moc. Jako obyčejný smrtelník si však dovolím luxus: Jiří Bílek popisuje dějinné události tak, jak se podle všeho opravdu staly, přičemž potíž je s tím slovním obratem "podle všeho". Nejrůznější souběhy okolností nutí naši představivost pracovat na plné obrátky a jejich rozmanité interpretace se na nás šklebí ironičtěji, než by bylo zdrávo. Já jsem autorovi knihy uvěřil. Uvěřil jsem dokonce do té míry, že jsem s knihou zacházel jako se vzácností a uctivě a stále napůl v pokloně obracel stránku po stránce, napjatě četl, a říkal si: tak takhle se tedy dělá dobrá historicko-záhadologická literatura. Jen víc takových bílých míst. Mám před sebou další tři díly série a moje natěšenost neochabuje ani v konfrontaci s takovou porcí informací.
Přečetl jsem celou sérii Hádanek a první dvě knihy Bílých míst a musím říci že se jedná o pěknou a zábavnou formou podanou historii českých zemí. Autor vtipně prokládá faktický výklad narážkami na 'současné dění'. Už se těším na další pokračování.
Autorovy další knížky
2006 | Hádanky naší minulosti 1: Kam odešli Keltové? |
2011 | Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 |
2017 | Marie Terezie - Cudná císařovna s hroznou pověstí |
2010 | Bílá místa české historie 1 |
1990 | Trojúhelník záhad a legend |
Kniha je napsaná čtivě, pokud ji vezmu jako přehled vybraných historických událostí, ale trošku tápu nad účelem publikace. Každé z témat by si zasloužilo jít více do detailů a jistě je již lépe zpracováno jinde, např. Valdštejn a jeho doba od Josefa Janáčka bude zřejmě obsáhlejší i zajímavější. Na druhou stranu bílá místa historie se omezují na konci každé z kapitol na spekulace, kde pravděpodobně skončily pohřbené ostatky toho či onoho, což je pro mě osobně nezajímavé. Dle názvu jsem čekal více sebraných zajímavostí typu stará Vomáčková vyprávěla a v Horní lhotě se traduje, že to tenkrát bylo tak... Styl psaní také občas sklouzává ke snaze o popularizaci, což působí rušivě.
Pokud ale čtenář nemá podrobnější přehled o daném tématu, jde o pohodové seznámení se se střípky naší historie.