Bílá nemoc

Bílá nemoc
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154980/bmid_bila-nemoc-NET-154980.png 4 6031 6031

Základní dílo moderního českého dramatu od Karla Čapka bylo kritickou reakcí na fašizaci společnosti před druhou světovou válkou.

Záálesáák
20.12.2020 5 z 5

Čapkovy knihy jsou stejně nadčasový jako Orwellovy. Což je navzdory vynikající kvalitě příběhů jinak dost smutný a mrazivý.

"Neznáme totiž mikroba, který naši chorobu přenáší. Víme jenom, že se neobyčejně rychle šíří, dále že není přenosná na žádné zvíře a že se nedá naočkovat ani člověku - aspoň mladému člověku ne. Ten krásný pokus udělal sám na sobě doktor Hirota v Tokiu. Bojujeme, příteli, bojujeme, ale s neznámým nepřítelem."

GxldLolBxt
09.12.2020 5 z 5

Super knížka, doporučuju

DraculasLady
06.12.2020 5 z 5

Zákeřná nemoc původem z Číny! Nechuť lidí obětovat své vlastní pohodlí pro zdraví a život lidí a dalších národů... Jak aktuální v dnešní koronavirové době... A světový mír také nebude, nebo je tu někde nějaký další doktor Galén?

Peter74
03.12.2020 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha od Čapka.
Sice som ju čítal na dvakrát, pomaly a zretelne, hlavne kvôli tomu, aby som ju pochopil. Čapek vystihol chorobnú nemoc vystupujucej vlády politického diania v Európe. Kvôli tomu ju aj zakázali. Smutné ale pravdivé.

VAnna
30.11.2020 4 z 5

Čte se velmi rychle, líbilo se mi to, mohu jen doporučit.

PetraBery
29.11.2020 5 z 5

Díky dceřině povinné četbě jsem po mnoha letech znovu sáhla po tomto skvostu české literatury. Nadčasové dílo, které ani po tolika letech od prvního vydání neztrácí nic ze své hlavní myšlenky. Skvěle vykreslené charaktery postav i jejich poselství.

Marcela298
28.11.2020 5 z 5

Klasika

strangextown
27.11.2020 5 z 5

Jedna z prvních knih, co jsem od Čapka četla. Je opravdu těžké popsat slovy, jak silně mě toto dílo plné pravdy zasáhlo. Tolik emocí a pocitů ve mně vyvolalo opravdu málo knížek a fakt, že to zvládlo tak kraťoučké drama? Hrozivě nádherné dílo, které nikdy nepřestanu ostatním doporučovat! (A ke kterému se nikdy nepřestanu vracet.)

kykiryki28
24.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Tak to je opravdu skvostné dílo! První kniha, kterou jsem od Karla Čapka přečetla...ale rozhodně ne poslední! Tolik skvělých myšlenek!

Děj ani není třeba nějak představovat. Učí se o ní všude na středních školách. Ale jen tak zkráceně - děj se odehrává v zemi, kde je na vrcholu maršál (mohli bychom si zde představit Hitlera), který chystá válku proti sousední menší zemi. V té době se tu ale roznese zákeřná a nakažlivá nemoc (Bílá nemoc), proti které zná lék pouze doktor Galén. Ten ale uzdravuje jen chudé, protože ti nemají žádný vliv na zdejší politiku. Odmítá léčit bohaté a vlivné občany, pouze pod podmínkou, že se pokusí zastavit maršála a nebudou podporovat válku...

V knize se vlastně prolínají dvě linky. V první se můžeme ztotožnit s dnešní situaci (pandemie, koronavirus) a v druhé lince Čapek představil maršála jako Adolfa Hitlera, který má v plánu napadnout Československo.

Tuto knihu považuji za nejlepší české dílo!

Stanas513
11.11.2020 5 z 5

Knihu jsem četla už dávno, ale ta silná emoce z četby ve mně zůstává stále.

Atuin
11.11.2020 5 z 5

Kdyby tak člověk věděl že pro některá díla je vymezen přesný čas, kdy se k nim vrátit. A mají tah větší, jiný než kdyby se k nim vrátil o rok dříve. Opravdu něco tak trefně obsaženého má na svědomí málokdo v té naší kotlině. Čapek předvedl něco ( tedy to je jeho kumšt) co se stává nezapomenutelným zážitkem o to více až z toho člověku přechází zrak.
Jazykem svérázným a srozumitelným vyřčeno vše co se poschovavá v koutech i sluní na výsluní.

Ninjer
07.11.2020 4 z 5

Svět sužuje tzv. Bílá nemoc, pandemie, která není úplně nepodobná té současné (koronavirus roku 2020). Je tu však doktor Galén se zázračným lékem... a také utopistickým plánem, který může změnit celý svět.

Čapkova pandemie opravdu připomene Covid-19 v tom, že se autor několikrát přesně trefí do chování lidi (bagatelizace nemoci, svádění na cizí mocnosti...) a v tom, že nemoc postihuje především staré lidi. Zde ale podobnost končí. Karel Čapek nebyl jasnovidcem ani nevlastnil stroj času. Ve svém napínavém divadelním dramatu se soustředí především na společenskou kritiku a lidská morální dilemata. Jedna z důležitých postav je tzv. Maršál, velký vojevůdce, který má mocnou armádu, s níž chystá válčit ve jménu svého národa. Je to taky jedna z postav, které nejsou úplně amorální, a proto je zajímavé sledovat jeho vývoj.

Drama Bílá nemoc představuje zajímavé téma a příběh je svižný a poutavý. Podobně jako u jiných Čapkových děl i zdejší téma je nadčasové. Na druhou stranu je přeci jen Bílá nemoc občas trochu zjednodušující, a to především v tom, jak si autor představuje motivaci k válčení. Můžu se mýlit, třeba takoví lidé existují (nebo existovali), ale zdejší Maršál a jeho pohůnci mi připadali místy trochu až jako nechtěné karikatury. V mnoha jiných věcech je ale Čapek naprosto přesný, i když se jen zlehka otře například o nacionalismus.

Strhující staré protiválečné drama, které dodnes rezonuje.

Osm mazaných doktorů z deseti.

Lucissia
04.11.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Kam se hrabe mistr King... Tohle je ten pravý horor. Připojuju se k názoru, že Čapek byl génius, vizionář a mám z toho husí kůži. Tak nějak jsem se cítila, když jsem dočetla 1984 od Orwella... Děsivé...

pavlanosko
10.10.2020 5 z 5

Čapek byl génius. Nádherná, pravdivá knížka. Četlo se samo.

VeruRomanská
04.10.2020 4 z 5

Vzhledem k soucasne coronavirove krizi krasne nadcasove! Pro me dalsi potvrzeni Capkovy geniality.

pollyanna
30.09.2020 4 z 5

Skvělé dílo, člověka až mrazí... Jen ten konec bych si představovala i v reálu jinak.

monulka
29.09.2020 5 z 5

Tomu tedy říkám nadčasovost! Neřekla bych do sebe, že se mi může líbit kniha, která byla napsaná "tak dávno", ale knihu jsem přečetla jedním dechem, zatajeným dechem :-)

kara1959
29.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha, jejíž myšlenka je stále aktuální a právě to jí činí jedinečnou.(a nadčasovou)

hanavka
27.09.2020 4 z 5

Ani po sto letech jsme v zásadních otázkách zdraví a péče na úkor bohatství a nadvlády nepokročili. Číst tuhle knihu v roce 2020 má mrazivý podtón.

Adele02
22.09.2020 4 z 5

To Čapkovo vizionářství mě děsí čím dál víc. Opět skvělé drama s neskutečným přesahem.