Bílá nemoc

Bílá nemoc
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154980/bmid_bila-nemoc-NET-154980.png 4 6031 6031

Základní dílo moderního českého dramatu od Karla Čapka bylo kritickou reakcí na fašizaci společnosti před druhou světovou válkou.

georgeamary
20.05.2020

Nechci se opakovat, ale je to výborná kniha. Nejvíce mě odzbrojil závěr.. Vřele dopořučuji..

Bad-wolf
14.05.2020 5 z 5

Skvělé, opravdu nadčasové dílo plné skvělých myšlenek. Bohužel, v dnešní době opravdu aktuální. Až jsem se nestačila divit, kolik věcí je tam tak podobných se současnou situací. Opravdu mrazivé... Doporučuji přečíst všem, každý si v tom něco najde.

Neodpustím si jednu citaci:
"OTEC: Nesmysl. To už je taková panika - To je zajímavé, tadyhle říká Sigelius, že ta nemoc přišla z Číny. Vidíš, já vždycky říkám: udělat z Číny evropskou kolonii, zavést tam pořádek a byl by pokoj. To máme z toho, že se ještě pořád trpí takové zaostalé země. Samý hlad a bída, žádná hygiena a tak: pak je z toho malomocenství. - On tady Sigelius říká, že je to přece jen nakažlivá nemoc. To by se mělo něco udělat."
→ Moc mi to připomíná několik komentářů na facebooku cca před 3 měsíci, kde se lidé vyjadřovali o Číně velmi podobně...

blackoutzuzi
12.05.2020 5 z 5

Naprosto strhující děj, z kterého čtenáře mrazí. Bílá nemoc je kniha, kterou by si měl přečíst každý. K. Čapek je prostě Pan spisovatel!

Dobrodruh91
11.05.2020 5 z 5

česká klasika. Několikrát sem ji četl a několikrát ještě určitě budu :)

Rolada88
06.05.2020 5 z 5

Pěkně napsaný přesně zapadá do tohohle období co se děje u nás . Četlo se to samo a je vidět že Čapek koukal hodně daleko kniha je psána s předstihem.

Kopretina
05.05.2020 5 z 5

Musím souhlasit s komentáři pode mnou. V této době tak aktuální, mrazivé a dechberoucí. Ani se mnou neotřásá bílá nemoc ani koronavirus. Spíše reakce lidí: sebeprospěch, panika a udavačství. Klobouk dolů před autorem!

Tomha
04.05.2020 5 z 5

Číst tuto knihu v dnešní době je přinejmenším mrazivé. Mnozí tam mohou najít spustu patetických obratů, ale příběh samotný je do jisté míry nadčasový. Jedno z nejlepších Čapkových děl, dle mého názoru.

baacinka
03.05.2020 4 z 5

Je tam patosu i na poměry dramatu až až. Ale číst to v květnu 2020 má zvláštní kouzlo. Já vím, že on ten Čapek nevaroval ani tak před tou nemocí, jako před tou válkou. Že žádnou epidemii nepředjímal, ale přečtěte si to, jaký byl vizionář. Tam je toho tolik, co na dnešní dobu pasuje - že ta Bilá nemoc je z Číny a kosí jen starší lidi, to je spíš taková třešnička na dortu. Spíš ty řeči, co mají postavy ze všech stran, jako by vypadly z pusy někomu dnes. Chvílemi člověk jako by četl dnešní noviny, když čte nějaké repliky z Čapkovy skoro sto let staré hry. Tak si to přečtěte, je to krátké, jako všechny hry.
SPOILER ALERT:
Ale mezi námi, ten Galén je podle mě stejný bídák jako ten Maršál. Nechat lidi umírat za Vyšší dobro je možná menší zlo, když je to líbivější než třeba válka, ale pořád je to zlo. Ale to je ten Čapkův relativismus a je to dobře, že to tak napsal. Autoři, kteří mají ve svých dílech svět rozdělený na čistokrevné bídáky a čistokrevné hrdiny se naštěstí do učebnic dostávali spíš za minulého režimu a teď už se o nich neučíme.

prosteanett
28.04.2020 5 z 5

nadčasové, skvělé, o to víc pozoruhodné v které době to K. Čapek napsal .. jak je dílo aktuální dnes ani nemluvě:) za mě klasika, která se čte snadno, rychle a měl by si ji přečíst každý..

AlčaH
24.04.2020 5 z 5

Klasická kniha, kterou by si měl alespoň jednou v životě přečíst každý. Karel Čapek je pro mě geniálním autorem, který i do malého prostoru tohoto dramatu dokázal schovat řadu silných myšlenek - o tom, jací jsou lidé, o tom, co jsme často schopni obětovat kvůli vidině moci... V rámci kontextu doby, kdy příběh vzniknul, je samozřejmě celá kniha ještě silnější - vždyť začátek 2. světové války je až děsivě podobný tomu, jak Čapek popsal začátek války právě v Bílé nemoci... Jednoznačně doporučuji a určitě se postupně vrátím i k dalším Čapkovým dílům.

PrincessOfMaine
15.04.2020 5 z 5

Zajímavé, číst to v kontextu současných událostí. Až mě trochu mrzí, že jsem si to nepřečetla už dříve a nemám srovnání, jak bych to vnímala tehdy a dnes...

Nemám moc v lásce formát dramat, ale u Bílé nemoci mi to vůbec nevadilo, přečetla jsem jedním dechem. Závěr vyvolává šílený pocit beznaděje a bezmoci.

Artim
15.04.2020 5 z 5

(SPOILER) Mistrovské dílo!
Zajímavé je, že kniha naději nedává, Galén umírá, aniž by komukoli předal své poznání (zůstal nepochopen duchovně, nepředal i svůj vědecký objev). Film ale vnáší naději v podobě "nepřítele", který vše pochopí a lidstvo tak má stále naději.
Symbolická paralela na hitlerovské Německo - zaslepený vůdce s "vyšší" ideou moci, všudypřítomná propaganda, slepá víra vyvoleného národa, provokativní pseudonepřítel (Polsko), zbrojení, temno a do toho protiklad bílé nemoci, která kosí všechny bez výjimky.
No a pak je tu Galén, protiklad vůdce. Obyčejný, nicotný až naivně dětinský (dr. Dětina) člověk, který by měl být součástí soukolí. Avšak stejně jako vůdce i on má vyšší ideu, ovšem protikladnou. I on je neústupný ve své věci, až téměř stejně fanaticky. I on prožil válku. I on si vybírá, kdo mu za to stojí a kdo ne.
Kniha nabývá vrcholu, když se oba střetnou a vzájemně se přesvědčují o svých vyšších ideálech.
No a pak jsou tam vedlejší postavy jako karikatury typických nižších lidských vlastností. Prof. Sigelius jako ambiciozní, egoistický domýšlivec. Otec, sobec toho nejhrubšího zrna. Zbrojař Krüg (jak příznačné), zprvu fanatik, pak ale po objevení nemoci procitá, ale přesto se nedokáže oprostit od své původní role. Matka, jako hodná, submisivní a soucitná - osamocené naivní dobro, které nemá šanci uspět. Jak tragické, jak smutné, jak skličující.

Wojta777
15.04.2020 4 z 5

Velmi zajímavé literární dílo pojednávající o mnoha aspektech lidské chuti po moci. Až na to, že Matku přírodu nelze ovládat.
Ať chcete nebo ne vždy vás dožene. A tato kniha toho není výjimkou.
Příběh byl vskutku strhující. Díky svému literarnímu žánru a nízkému počtu stránek se kniha lehce čte. Dopomáhá tomu i fakt, že pan Čapek napsal knihu srozumitelným jazykem oproti dalším dramatikům.
Dílo přináší spoustu ponaučení a skrytých poselství, kterými bychom se měli držet, pokud chceme jak lidstvo růst a přežít.
Přes všechnu chválu musím i uznat, že se zde najde i nějaký ten nedostatek. A to pomalejší začátek a potřeba se do knihy začít a kompletně ponořit.
Knihu však hodnotím kladně. Rozhodně si v blízké době přečtu i další díla od pana Čapka.
75%

lenuskav
14.04.2020 5 z 5

moc hezká :)

Ivka14
13.04.2020 4 z 5

Četla jsem to už jednou,ale teď to zní jinak. Hodně mi to připomíná dnešní dobu. Doporučuji,protože pan Čapek psal velmi čtivě a nadčasově.

Mates235
09.04.2020

Absolutně nejlepší Čapkova hra! Mé nejoblíbenější dílo vůbec :)

Renncha
09.04.2020 5 z 5

Nadčasové, dokonalé dílo. Obsah díla hezky vysvětluje válku a nevyléčitenou a smrtelnou nemoc-trošku mi to připomíná situaci dnešní doby politika a zákeřná nemoc 2020, dílo se mi dobře četlo a závěr byl zajímavý a nečekaný, tady u tohoto díla je opět Čapek génius.... Perfektní

NikolSeven
06.04.2020 5 z 5

Tohle Čapkovo drama dostává ve světle současných událostí a celosvětové pandemie naprosto nový rozměr. Karel Čapek byl opravdu geniální autor s nadčasovými myšlenkami a nápady, ze kterých čtenáře mrazí. Drama Bíla nemoc rozhodně doporučuji!

Ellen16
04.04.2020 5 z 5

Psáno sice jako protiválečné drama, ale v době korony dostává knížka další rozměr. Čapek prostě uměl psát, vystihnout lidskou povahu a zpracovat nadčasová témata.

Greenfingers
30.03.2020 5 z 5

Čapkovo protiválečné drama neztratilo nic že své aktuálnosti, proto jej právem lze řadit mezi klasická díla nejen české, ale troufám si říct i světové literatury. Hlavní hrdina Dr. Galén ztělesňuje myšlenku humanizmu, odporu proti válce a zabíjení. Možná se způsob, jakým usiluje o zachování míru, bude zdát na první pohled poněkud naivní, přesto však , zdá se, nenalézá jiné východisko.
Výtečné dílo s hlubokou myšlenkou!