Bílá nemoc

Bílá nemoc
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154980/bmid_bila-nemoc-NET-154980.png 4 6031 6031

Základní dílo moderního českého dramatu od Karla Čapka bylo kritickou reakcí na fašizaci společnosti před druhou světovou válkou.

VéjaTarabová
25.08.2020 4 z 5

Dílo se mi četlo dobře a bavilo mě, což jsem tedy neočekávala. Líbí se mi celá myšlenka příběhu a to, že se doktor Galén nenechal uplatit ani tolika miliony korun.

HoneyH
20.08.2020 5 z 5

Čapek prostě nestárne ani jazykem, ani tématy, ani myšlenkami.

jadunka
17.08.2020 5 z 5

Nadčasová krátká a velmi čtivá kniha. Nějak jsem čekala jiný konec, takže mě závěr knihy opravdu dostal...

Ewilka
12.08.2020 5 z 5

Kniha, u které skoro není poznat, že byla napsána před téměř 100 lety.

tittanie
28.07.2020 5 z 5

Knihu jsem četla k maturitě a byla jsem z ní opravdu nadšená. Velice zajímavé myšlenky, které jsou stále aktuální.

martin6849
13.07.2020 3 z 5

Já chápu tu myšlenku, kterou v sobě kniha má, i vztah k době, ve které byla napsaná, ale nemůžu si pomoct, přijde mi to strašně naivní.

georginaa
06.07.2020 5 z 5

Další příběh, který musel být ve čtenářském deníku jako školní povinná četba. O doktorovi, který vynalezl lék na "Bílou nemoc". Neslo to hodně úskalí, kdy a komu podat tento lék a za jakou cenu. Opět zfilmované v hlavní roli Hugo Haas, který tento film i zrežíroval.

IvanaM
28.06.2020 5 z 5

Český Orwell, jedna z velmi nadčasových knih, jež zapadá nejen do dnešní situace kolem koronaviru.
Dobře vystihující lidské charaktery.

daneczech
24.06.2020

V příběhu je jasně vidět, jak rozdílně se přistupuje k "obyčejným" lidem a jak k těm, kteří něco dokázali/jsou slavní/mají lék na bílou nemoc. Závěr je skoro až úzkostlivý, protože veškeré šance na uzdravení jsou fuč po zadupání protestujícím davem. V jednotě je síla, někdy bohudík, někdy bohužel.

ddd666
21.06.2020

Kniha ukazuje, co všechno jeden člověk dokáže. Velmi doporučuji.

Klarutianus
19.06.2020 5 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha, navíc i tématická v této době. Doporučuji :)

Zesamsun
19.06.2020 5 z 5

Krásné drama nesoucí v sobě myšlenky, které se týkají každé doby. Taková malá ukázka, jak jsou jsou lidské motivy a myšlenky neměnné.

Adél784
18.06.2020 5 z 5

Vytáhla jsem si ji u maturity:)))skvěle se o ní mluví:))) doporučuji všem maturantům.:)

barboramazlova
18.06.2020

Drama se mi četlo opravdu dobře. Sedlo mi. Obecně mám ráda rémata, která neumírají a nad kterými se člověk může zamyslet jakkoli a kdykoli a Bílá nemoc přesně takové téma a myšlenky má. V současné situaci s koronavirem mi přijde až vtipné, jak Čapek trefně popsal lidi, situace a uvedl do popředí určité věci, nad kterými by se lidé měli pozastavit.

Vironey
18.06.2020 2 z 5

Povinné četbě jsem se vždy vyhýbala a četla si své věci, tudíž Čapkova Bílá nemoc (a jiná jeho díla) mě doposud míjela. Rozhodla jsem se tedy vyplnit jisté mezery ve vzdělání a i když obsahově jsem dopředu věděla, o čem Bílá nemoc je a jak skončí, rozhodla jsem se ji i přesto přečíst.

Jaké bylo mé nesmírné překvapení, že je kniha příběhově nejen velmi banální až dětinská, ale dokonce i literárně je to, ve vší úctě řečeno, docela slabota. Pokud by tam nebyly ty velice dramatické výjevy utrpení malomocných, zařadila bych to do dětské literatury vedle Káji Maříka a Starých pověstí českých. Dílo je stejně hloupaté a naivní jako samotná postava dr. Galéna, který tedy zjevně má být představitelem absolutního dobra a mravní síly... Za mne ale patří spíš někam mezi přitroublost Karkulky a otravného soudružství Ferdy Mravence... Postavy těch "zlých" (Maršál, Krüg, Sigelius) i těch vzorových bez tváří (Otec, Matka atd.) jsou velice jalové a ploché karikatury, kterým nelze věřit jedinou repliku. Dialogy jsou trapně povrchní a demagogické vzhledem k tématům, která se řeší. Za mě neskutečné zklamání a nepochopení, že toto je považováno za velké dílo...

Alethea_k
16.06.2020 5 z 5

Drama se mi velice líbilo, paradoxně je v dnešní době velice aktuální. Některé narážky vyloženě souhlasí se současnou situací.

SLD
16.06.2020 3 z 5

Krátký příběh, který poukazuje na mír a zvrácenost světa. Jeden člověk dokáže změnit osud všech.

Michaela.S
15.06.2020

Tato kniha se mi lehce četla a téma války mi přišlo zajímavé, když je to problém i v dnešním světě. Celkově je to zajímavé čtení.

ŠLenka97
15.06.2020 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Jen škoda, že je tak krátká :).

marta14
20.05.2020 5 z 5

Můj oblíbený spisovatel z povinné četby :). Skvělá kniha! Myslím, že Čapek viděl do budoucnosti...