Bílá nemoc

Bílá nemoc
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154980/bmid_bila-nemoc-NET-154980.png 4 6031 6031

Základní dílo moderního českého dramatu od Karla Čapka bylo kritickou reakcí na fašizaci společnosti před druhou světovou válkou.

AnetN2487
24.03.2020 3 z 5

V téhle chvíli poměrně aktuální téma. Drama mám ráda, četla jsem vícekrát a pokaždé jsem v něm našla něco nového.

Kočí357
24.03.2020 5 z 5

Na dnešní situaci (pandemie) velmi tématická :).

alabra
19.03.2020 5 z 5

Doposlouchala jsem knihu 19. 3. 2020, kromě protiválečného podtextu se na ni dnes můžeme dívat i z jiného pohledu - bílá nemoc, nakažlivá choroba a vztah ostatních zdravých k nemocným, zas tak moc se za sto let nezměnilo - nadčasová platnost Čapka se opět potvrdila, byl to Pan spisovatel.

RHorse
19.03.2020 5 z 5

Tak jsme si pustili Bílou nemoc tentokrát jako audioknihu v karanténě kvůli novému koronaviru. Ach, jak je tato kniha aktuální.... Čapek je prostě mistr!

Elevant
17.03.2020 5 z 5

Skvělé drama, ve kterém Čapek předkládá čtenáři svůj humanistický pohled na svět a svou interpretaci dobové politické situace. Je obecně známo, že toto drama psal v době, kdy se snažil varovat svět před nebezpečnou ideologií nacismu, která začala nabírat na síle. Takové poselství je v Bílé nemoci patrné. Z toho vyplývá, že člověk musí znát historické souvislosti, aby této alegorii skutečně porozuměl. Ale přesto, že je v zásadě reakcí na svou dobu, zůstává Bílá nemoc stále aktuální a uplynulá léta jí rozhodně neubírají na důležitosti. A nejedná se pouze o moudrou knihu, je také velmi záživná a napínavá. A ten konec! Geniální.

XbookwormX
13.03.2020 5 z 5

Pro mě byl p. Čapek neskutečnej vizionář a Bílá nemoc, spolu s několika dalšíma, je absolutní vrchol český literatury. Málokdy mě jeho dílo zklamalo, vlastně asi nikdy, a je to jeden z hrstky autorů, ke kterým se pravidelně vracím.
Btw...bílá nemoc má původ v Číně a je fatální pro starší lidi...Karle, ty jeden filuto. Jako by nestačila Tvoje predikce Skynetu v R.U.R.
Teď se ještě začneme bát toho, co vyleze z oceánů...moment, nedávno se objevila ryba, která může žít i na souši! A na fabriku na absolutno, na to zapomeňte rovnou, už teď je kvůli náboženství lidstvo po krk v hnoji!

Sixtinka144
11.03.2020 5 z 5

Já mám k povinné četbě velice dobrý postoj, vůbec mi nevadí knížky k maturitě číst. Karel Čapek je jeden z mých nejoblíbenějších starších autorů, protože jeho knížky prostě dávají jasný smysl. Mají děj, nějakou zápletku , závěr - prostě víte, o čem jste četli, což u některých autorů říci nelze. Bílou nemoc jsem četla již několikrát a pořád mě moc baví ( hlavně když ji čtete v tomhle období ... Je to až úsměvné jak se dílo staré několik desítek let podobá dnešku). Na knize se mi zejména líbí, jak pan Čapek píše fanatické postavy ,které jsou prostě pro válku schopné umřít.... Přímo na Bílou nemoc nebo padnout ve válce jako hrdina. Takže za mě k maturitě Čapek jednoznačně ano, kniha je velice čtivá a na rozbor je podle mého názoru také výborná.

1259
11.03.2020 5 z 5

Tato knížka mi hodně připomíná dnešní situaci plnou děsu a totální zmagoření lidí, takže za mě boží.

Edera
29.02.2020 5 z 5

Čapek byl geniální. Jeho myšlenky jsou nestárnoucí a budou tudíž stále aktuální, na tom se většinově shodneme. Bílá nemoc je pro mě jedním z nejlepších děl tohoto velkého, zásadního a oblíbeného umělce.
TU NOBELOVKU SI MĚL DOSTAT, KARLE!

hana17.1.
28.02.2020 4 z 5

Zajímavé zasazení podoby Hitlera do celého děje. Kniha o lidské hlouposti, davovém šílenství a popsání jak jednoduché je lidi o něčem přesvědčit.

surel
20.02.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha s velkým tématem své doby a v mých očích bohužel stále aktuálním,kdy lidská hloupost nemá hranice.

Venda32
19.02.2020 5 z 5

Při četbě knih Karla Čapka jsem měl asi vždy štěstí, že jsem sáhl po knize, která mě bavila a četla se sama. Takže za mě maximální hodnocení.

Miliarda
15.02.2020 4 z 5

Můj první Čapek v životě a velmi pozitivní překvapení. Bílá nemoc mě překvapila svou čtivostí, svým poselstvím a tím, jak se soustředila na nosné téma a zbytečně neodbíhala od hlavní dějové linky. Jediné, co bych vytkl je na můj vkus moc ukvapený závěr, který přišel v podstatě ve stylu "deus ex machina", jakoby autor nevěděl jak knihu vhodně zakončit. Celkově však hodnotím Bílou nemoc velmi kladným hodnocením a určitě si v budoucnu od Čapka ještě něco přečtu.

Barus006
01.02.2020 5 z 5

Bílá nemoc je mým oblíbeným Čapkovým dílem. O mnoho známější Válka s mloky se mi treba tolik nelíbí jako právě Bílá nemoc. Příběh o marné snaze něco zachránit, o hlouposti lidstva, ...

emilieselden
28.01.2020 3 z 5

Líbila se mi, má stále aktuální téma.

eliifa
25.01.2020 5 z 5

pozoruhodné dílo

blonde_elis
20.01.2020 5 z 5

Dílo světového formátu, bravurně poukazuje na celou řadu lidských vlastností, ať už se bavíme o jednotlivcích nebo o rysech celé společnosti. Čte se příjemně, s přehledem se dá zvládnout za jedno odpoledne, přesto zanechá odkaz. Ideální četba k maturitě.

Maršál: Očekávám, že svou povinnost k vlasti splníte do poslední tečky.
Baron Krüg: Ano, Vaše Excelence.
Maršál (jde k němu): Na to mi dáte svou ruku.
Baron Krüg: Ne, maršále! Jsem malomocný!
Maršál: Já se nebojím, Krügu. V tom okamžiku, kdy bych se bál, přestanu být... vůdcem. Vaši ruku, barone Krügu!

Adél784
13.01.2020 5 z 5

Doporučuji všem maturantům:-)

Percabethka
12.01.2020 4 z 5

Hlavní myšlenka knihy je podle mě výborná, hra je ale místy lehce naivní... Například si myslím, že kdyby přišli maršálovi vojáci do Galénovy ordinace, mohli si klidně nabrat dost léků pro barona i maršála a o nikoho jiného jim přeci nešlo. Na druhou stranu ale chápu, že tím Čapek nechtěl hru komplikovat, aby lépe vynikla hlavní myšlenka.

TimetoStyle
12.01.2020 5 z 5

Spoiler
Tohle byla moje druhá knížka od Čapka, kterou jsem od něj přečetla.
V tomto díle nám je představena choroba jménem Bílá nemoc, která je smrtelná a nevyléčitelná. Projevuje se tak, že se na těle objeví necitlivá bílá skvrna, mnoho lidí na ni umírá v hrozných bolestech. Právě v této části na scénu přichází doktor Galén, který jde na kliniku za Maršálem. Galén se rozhodl léčit pouze chudé, protože jeho přesvědčení pramení z toho, že tito lidé nic ovlivnit nemohou, oproti tomu bohatí svými penězi mohou mnoha věcem zabránit. Doktor žádá výměnou za poskytnutí léků zastavení války, ke které se schyluje. Víc už psát nebudu, abych vám toho nevyzradila příliš…
Právě v této části příběh nabírá na obrátkách – svolí Maršál, aby zrušil válku, na kterou zbrojí? Bude lék doktora Galéna fungovat? Podaří se nastolit mír a nebo bude konec světa? To už si budete muset zjistit sami.
Do této knížky jsem se doma jednou začetla tak moc, že jsem neslyšela, že na mě někdo mluví
Můžu ji stejně jako R. U. R. doporučit všem, kteří váhají, jestli si ji dát do kánonu. Čte se rychle a bude vás určitě bavit.