Pan Mercedes

Pan Mercedes
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1996 1996

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes, 2014

85098211
15.12.2018 4 z 5

Od tohoto autora jsem prozatím znala jenom jeho kultovní knihu TO. Proto jsem chtěla zkusit něco jiného a vybrala jsem si tuto detektivku. Styl psaní zůstává ale i tentokrát dost stejný, příběh jako takový je hodně drsný a není vhodný pro slabší povahy - i mně se místy obracel žaludek ;-). Ale kniha je zajímavá, dokázala mě upoutat, byla jsem po celou dobu napjatá a samozřejmě i zvědavá, jak to celé dopadne. Ale teď si od Kinga dám zase na chvíli pauzu ;-).

opic 12
22.11.2018 5 z 5

Svět je jak obsedantně kompulzivní porucha.
Zmar,úzkost,násilí,zlo v lidské podobě.Kdo by se divil,kde bere Stephen King pořád ty nápady i inspiraci.Vyloženě se mu dostávají i v současnosti a není složité si tak odpovědět.Oni se sami doslova nabízejí.Strašáci jen tak nezmizí.
A pak je tu jakýsi Pan Mercedes.Deštníky a semafor.Ponurost obálky dává jasně najevo vocogou(pro dříve narozené o co tu běží).Thriller.Bez nadpřirozena.
Ponuré sychravé ráno.Úvodní nástřel výtečně upoutá čtenářovu pozornost.Důchodce detektiv,už mu jen chybí zmačkaný kabát s kloboukem jak od Chandlera.Noir atmoška zdá se.
Autor se každopádně tentokrát tolik nerozpinkává a neprotahuje a děj se rozjíždí a driftuje od postavy vyšetřovatele a zároven sledujeme cestu sice inteligentniho,ale pomatence.Od začátku jsou hozeny kostky na stůl.Za tenhle přístup fakt malý dík.King tak může paralelně sledovat chování a jednání obou hlavních postav současně.Psycho pasáže šlehnutýma typickýma hláškama až se od úst práší.Dokonalé souznění s vedlejšíma postavama převážně s hlavní zdánlivě nesourodou trojkou je velmi podařené.Ping-pongová chemie mezi nimi nedá onde vydechnout a inde zase vyloudí úsměv.Působí sympaticky a oblíbí si je určitě nejeden čtenář.
Čím mě občas spisovatel kalibru Krále občas namíchává...ty jeho docela sešitý na rychlo závěry.V Mercedosovy si dal záležet.Konec se odehrává na spoustě stránkách.Postupně nabírá na obrátkách.Buduje doslova atmošku jakoby podobně,když se v nějaké hudební skladbě přidávají jeden nástroj za druhým a na konci to zurčí a v takových momentech se přeci nic neodkládá natož kniha.Minuty,sekundy ubíhají nezadržitelně rychle.Pak sklidnění a pro jistotu na konec ještě pověstná třešnička...Kingova klasika jak jinak.
Takže pro tentokrát s příjemným Lunaparkem,pak trochu propad s Revivalem a ted s první částí s Billem Hodgesem mohu s klidem prohlásit: mistr je zpět !!! Takovej mě chutná úplně úplnkovitě šmakulozně dobře.
PS: A to běžně detektiuky nečtu :)

3nitka
04.11.2018 4 z 5

King a detektívka? Netradičná kombinácia. Ale výborná.
Bachatel je desivý, br.

pavel6855
23.10.2018 3 z 5

Detektivky mám rád.. Dokonce mi ani nikdy nevadí, když od začátku víte kdo je vrah a jak přemýšlí.. Ale detektivka od Kinga? To mi nesedělo a upřímně ani po přečtení jsem z toho neměl nejlepší pocit, vnímám to jako jednu ze slabších knih kinga.. Slabší kniha Kinga znamená tak 75 procent hodnocení, pro člověka který není Kingem posedlý jako já se to bude velmi plynule a rychle číst a zaručuji, že se to bude líbit všem milovníkům detektivek :) Slušná práce :)

Opatov
29.09.2018 5 z 5

Kniha zacina brutalnim utokem na lidi cekajici ve fronte na praci. Patrani po vrahovi, ktery hrozi dalsim utokem, je zavod s casem. Vyborna detektivka.

Tess666
25.09.2018 3 z 5

Kinga miluju, ale jeho detektivky asi nikdy nezaradim do oblibenych... Super, ze se rozviji i do jinych odvetvi. Ale pro me byl a vzdy bude kral hororu :)

smudlajs
13.09.2018 5 z 5

Detektivky mě moc nebaví, ale když jsem zjistila, že se pan mistr King rozhodl uplatnit i v tomto žánru, neodolala jsem. A dobře jsem udělala. Kniha je psaná Kingovským stylem a to mluví za vše. Mohu jen doporučit a hned se vrhnu na další díl.

camdy007
09.09.2018 5 z 5

Kingovy knihy se čtou prostě samo. Skvěle popsán záporný i kladný hrdina. Doporučuju a těším se na pokračování.

BernardBlack
07.09.2018 3 z 5

Výborně vykreslený záporák (jak to King umí), ale zbytek takový nestlaný nemastný, chápu že chce mistr vyzkoušet i jinou škatulku, ale umí mnohem líp než průměr...mmch kolik mu dal mercedes za tu obří reklamu?:))

kedalch
02.09.2018 4 z 5

... prostě King

Eremites
22.08.2018 4 z 5

Moje první detektivka od Kinga, první kniha od Kinga poslouchána jako audiokniha.

Jak píše níže v komentáři uživatel DoDidDone, King je prostě mistr pera, ať už se pustí do jakéhokoliv žánru. Tudíž se čtenáři dostane vše, čeho si žádá - napětí, příjemně uvěřitelných hlavních postav s jejich občasnými slabostmi a nedokonalostmi, drsnokrutěhustý záporák a gradace tempa na konci příběhu, která vám bezpečně zvýší tlak i tep a nenechá vás knihu odložit, dokud nedočtete.

Pro mne byla navíc jakousi formou terapie po vlastním traumatu, kdy jsem se díky potřebnému soustředění na děj vracela zpět do života.

kacenka72
21.08.2018 4 z 5

Detektivka od Kinga - trochu jiné kafe. Hned na začátku mě autor nemile překvapil. Jinak konečně trochu "normální" detektiv, který postupuje v logických krocích a občas si neví rady... Konec dobře graduje a vedlejší postavy jsou dobře vykreslené. Za mě 4*, ale jen proto, že King umí i lepší :-)

xxiixxi
20.08.2018 5 z 5

Můj první King, možná jsem nezvolila nejlépe, ale líbilo se mi to. Bylo to plné napětí a klauni a zmrzlináři mě budou dlouho děsit :-)

true.penny
04.08.2018 5 z 5

Nevím proč jsem čekala něco seriózního... u pana Kinga. To byla ale naivní blbost.
Naprosto něco jiného než jsem čekala a naprosto výborné. Od půlky už se od toho absolutně nedalo odlepit. A ten konec!
Nevím jak se teď můžu pustit do čehokoliv jiného. Po tomhle pro mě nic nebude dobré.

Metla
03.08.2018 4 z 5

Jeden vysloužilý polda, který tráví příliš mnoho času přemýšlením o své zbrani. Jeden duševně poškozený muž, zaostalý morálně (nikoliv mentálně), zpestřující svůj zpackaný život zabíjením. To je hlavní dvojice soupeřů ve sporné hře, kdo je kočka a kdo myš. K tomu několik vedlejších postav, více či méně zajímavých, v pár případech vyloženě archetypů (chudá alkoholička, bohatá neurotička atd.). Klasické ingredience pro detektivku zavánějící průměrností a stokrát viděným. Jenže u průměrných knih přemýšlím, jestli má vůbec smysl je dočíst, zatímco "Pan Mercedes" mi neposkytl nejmenší prostor pro podobné úvahy při hltání stránek, obracených čím dál dychtivěji. Kdyby Stephen King napsal manuál ke správnému sestavení a použití vyhřívaného záchodového prkénka, nejspíš bych si zase dobře početla - však on už by si pan spisovatel našel způsob, jak se i s takovým tématem dotknout temných zákoutí lidské duše.

Hotovson
29.07.2018 5 z 5

Druhý setkání s Kingem a druhá trefa do černýho. Zdá se, že s tim člověkem se nedá sáhnout vedle, takže určitě budu pokračovat :)

U Pana Mercedese jsem byl napjatej jak struna až do úplnýho konce a fakt měl nerva, jak to dopadne. Téměř jsem se od knížky neodlepil a přečet jí doslova za pár hodin.

boxas
23.07.2018 5 z 5

Není to sice až tak dobré, jako jsou některé další knihy S. Kinga, ale pořád výborné!

Petulla72
09.07.2018 5 z 5

Kniha Pan mercedes nebyla ani zdaleka mezi prvními od krále hororu, nicméně jsem z knihy byla nadšená, jak když jsem četla svou první.
Je to rozhodně něco jiného, než na co by byl fanoušek zvyklí, nicméně kniha zaujme a nepustí, takže prostě musíte vědět, co je na konci příběhu! Sice chybí nadpřirozeno, ale kniha rozhodně nezklamala!

Mili91
08.07.2018 5 z 5

King bez nadpřirozena?? Vůbec nevadí. Jeden z nejlepších krimi thrillerů co jsem četl.

Sova15
23.06.2018 5 z 5

Není to moje první Kingova kniha, líbil se mi např. Nadaný žák, Čtyři roční doby, Noční pochod moc ne. Ale Pan Mercedes je dobrý. Jako vždy naspaný napínavě, bohužel někdy jsem knihu musela odložit, např. abych se vyspala do práce, ale nechtělo se mi. Postavy jsou dobře vykreslené, a ač je bachatel známý od začátku, ničemu to neubírá. Detektiv je sympatický, konec prozrazovat nebudu, děj graduje. Ale nevyvyšovala bych knihu nad Nosbovy, Bjorkovy.....