Pan Mercedes

Pan Mercedes
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1996 1996

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes, 2014

zdencaaa
22.06.2018 4 z 5

Knížka, která nenadchne ani neurazí. Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdy, ale závěr dobře graduje, takže nakonec jsem se rozhodla pro čtyři.

witko
11.06.2018 4 z 5

Dobrá kniha. Mrzí mne, že se postava Holly představí až téměř na konci příběhu.

ivetts
07.06.2018 5 z 5

Skvělá kniha, z trilogie "Bill Hodges" nejlepší.

Lolila
22.05.2018 4 z 5

Zaujímavé odbočenie k detektívke. Bola som zvedavá, čo z tejto knihy vypadne, keďže ide o iný druh žánru ako som doteraz od Kinga čítala. Musím povedať, že sa mi to páčilo, ale viac ma bavia od neho horory alebo fantasy. King je aj tak výborný spisovateľ.
Na jednej strane stojí trojica na čele s bývalým detektívom a na druhej jeden „magor“. To, že vrah je jasný hneď od začiatku vôbec nevadí. V deji sa striedajú časti detektíva a jeho pátranie - s časťami, kde sledujete psychopata a jeho duševne choré myslenie a konanie. Napínavé až do konca.

koubin007
18.05.2018 5 z 5

Tak je vidět, že King si právě namazal na chleba celou "severskou scénu" v čele s Olsenem, Nesbem a ostatními pisálky.
Tohle je prostě lahoda dávkovaná injekční formou, kapána za oční víčka a dopravovaná přímo do mozku.
Geniální!

DoDidDone
05.05.2018 4 z 5

King psát umí, o tom není pochyb. Kdyby napsal o objednávce v McDonaldu, beztak bych mu za to zatleskal. Postavy, prostředí, vlastně všechno, popsáno do detailů a opravdově. Detektiv mi sedl, což beru za úspěch, protože mi většinou lezou na nervy. Tenhle nepije a nemá za zády žádnou exmanželku dožadující se pozornosti, takže, Kingu, moc díky za to! ;)

Vraha dostanete hned na začátku, zbytek děje tedy stojí na tom, jak zjistit, co se mu bude honit hlavou. Čtenář je ale i tak o několik kroků před vyšetřovatelem, což se občas zdálo zdlouhavé a to hlavně na začátku. Kniha mě do strany 200 skoro nebavila. Úplný začátek mě vlastně i naštval (čtenáři ví, proč) a postava Pana Mercedese mě ničila a já jen čekal, než se mu všechno vymstí.
Co mě ale na knize štvalo nejvíc, byl Product placement, který už tloukl do očí. Všude samý Apple a všichni používají iTunes. To byla už otrava!

Čtyři hvězdičky, protože na pět mi tam zkrátka něco chybí a konec to na plný počet nevytáhne. Kdyby to nepsal zrovna King, věřím, že by mě to tolik nebavilo, protože nápad se mi nezdá zas až tak originální. Pokračování si ale určitě rád přečtu. :)

SPOILERY:
Kingova specialita? První kapitola knihy a postavy, které jsem si stačil docela oblíbit, jsou mrtví. Autor už mě asi nikdy nepřestane překvapovat. :( :D

Neopol
25.04.2018 4 z 5

S King když chce tak napíše výbornou detektivku.

vitez21
19.04.2018 5 z 5

Moje vůbec první kniha od mistra Kinga a každopádně úspěšná, protože v opačném případě bych asi do dalších Kingových děl nikdy nešel a byla by to velká chyba. Sympatická trojka Bill, Holly a Jerome, na druhé straně nenápadný loser Brady Hartsfield. Od poloviny knihy jsem se nemohl od příběhu až do konce odtrhnout, což byl pro mně (v té době téměř nečtenáře knih) takřka nadlidský čin.

antonin0999
15.04.2018 4 z 5

Vrah schovávající se pod máminým deštníkem. Mrzutý dědektiv, který se stává pohodovým společníkem.
V každém lijáku je nejnápadnější ten, který je na něj nejlépe připraven.
Slyšíš jak houká Family Frost?
Knihu doporučuji všem, kteří jsou přesyceni klasickými detektivkami. Kingovi jde na co sáhne.

SoniaR
12.04.2018 4 z 5

King je prostě King! Velmi čtivá, skvěle napsáno :)

Gordonlord
08.04.2018 4 z 5

Jsem rád, že se mi opět podařilo natrefit na výbornou Kingovku. Děj odsýpá, napětí nepolevuje a každou chvíli se objevuje něco, co mi nedovoluje knížku odložit, protože dychtivě očekávám, jak se to vyvine a hlavně jak to celé dopadne. Sice to tentokráte není horor, jako téměř obvykle, ale kriminálka, ale obskurností a morbidností v kingově stylu je zde požehnaně. Například "Mercedesový vrah" - alias hlavní záporák, je skutečně hnojový psychouš jedna báseň. Magor s úchylnou psychologií, antisociálně nihilistickými myšlenkami, vražednými představami a touhou ojet vlastní matku mě vážně dostával a navíc jeho korespondence s vyšetřovatelem (hlavním hrdinou - detektivem v penzi) patří mezi vrcholné momenty téhle knihy. Dokud vrah podával vyšetřovateli hodgesovi indície a on po něm zuřivě pátral, jelo všechno dopředu jak namydlená napínavá struna, avšak před koncem knihy se nějak ta atmosféra i napětí vytratili a konec knihy jsem si už moc neužil. ale jinak super, tohle se vážně povedlo :-)

Pistácie
14.03.2018 3 z 5

Moje první Kingovka, a líbila se mi. Možná jsem měla zvolit horor a složitější děj. Ale na začátek jsem si dala lehčí detektivku, a myslím, že jsem dobře udělala. Líbilo se mi to. I když skoro hned víte, kdo je vrah, protože se zde prolínají dvě linie vypravěčů. A to mě na tom bavilo. Vidět ten příběh z obou stran, jak ze strany zločince, tak i policajta. Jen ten konec zamrzel, protože jsem čekala velké finále a gradaci. A to obrovské napětí z toho, jak to dopadne, tak rychle opadlo. Přišlo mi to odfkláknuté, sepsané na jedné stránce. Skoro jako zametené pod koberec, jakoby autor na konci rychle spěchal, jen aby to už dopsal. A vůbec se mi nelíbilo celkové chování policajta ke konci knihy. Jak mi přišel sympatickej, tak na konci to zazdil. To mě na celé knize zamrzelo, jinak hodnotím kladně.

Mayaku
13.03.2018 4 z 5

King je opravdu Pan Spisovatel a zde to dokazuje dokonalým zvládnutím pro něj ne tolik typického žánru. Zpočátku mi sice poměrně vadilo vyprávění v přítomném čase, ale po několika desítkách stran jsem si zvykla a už to nevnímala. Ač osobně nejsem příliš velkým příznivcem detektivek, tak musím říci, že Pan Mercedes mě dokázal skvěle vtáhnout do děje a udržovat v napětí až do samého konce. Takže za mě spokojenost.

KVAPEZ
10.03.2018

neoslnila mě příliš,,,

iLuciferie
10.03.2018 4 z 5

Akční detektivka, u které jsem měla sice ze začátku prošku problém, jak je napsaná, ale ve výsledku se mi líbila.
Řekla bych, že styl spíš odpovídá předpokladu, že bude zfilmovaná - seriál jsem neviděla, ale umím si představit, že by mu téma/styl vyprávění mohl sedět více než románu.

YvLeZa
04.03.2018 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začtením a vcítěním do děje. Hodges mi připadal jako starý, tlustý páprda, který si chce chycením Mercedesového vraha dokázat, že nepatří do starého železa. Občas jsem i cítíla, že více fandím Bradymu, než starému bývalému policajtovi. Postupem knihy se mi ale zalíbil a začala mu fandit. Líbily se mi odkazy na Christinu a To. Konec knihy jsem přečetla jedním dechem. Povedená detektivka.

Lussssinda
20.02.2018 4 z 5

Velmi povedená a napínavá kniha. Není to úplně klasická Kingovina, ale i proto může zaujmout jiné čtenáře. K hlavnímu detektivovi si lehce vytvoříte vztah a fandíte mu.

karantena
18.02.2018 1 z 5

Jejda.Ne a ne se začíst.Nesedl mi hlavní hrdina.

hopematthew
01.02.2018 3 z 5

Každá kniha Stephena Kinga má v sobě nějaký magnet, zvláštní napětí a myšlení. Během četby téhle knížky jsem neztratila zájem ani jednou. Byla zajímavá, něčím poučující, ale chování některých postav bylo pro mě někdy nesrozumitelné. Určitě knihu doporučuji k přečzení všem, kdo má takový žánr rád.

Raylo
25.01.2018 5 z 5

Velmi záživná a napínavá detektivka, kde se Kingův rukopis skutečně projevuje od začátku do konce. Opravdu skvělá a poutavá kniha.