Pan Mercedes

Pan Mercedes
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1995 1995

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes, 2014

LucieRossi
23.01.2015 5 z 5

Napínavá kniha od začátku až do konce, těším se na další pokračování!

RUSTY
21.01.2015 3 z 5

Zrovna včera se mě na knihu ptala kamarádka. Je to hororový? No hele holka, není to horor. Je to prostě detektivka. Je to morbidní? Mno člověče, je to středně morbidní, místama nechutný, má to docela napínavej děj, pár zajímavých postav, čte se to dobře, záporáci jsou přesně vytyčení ... A je to dobrý jako TO? Ne, rozhodně to není dobrý jako TO!
PS: Za Holly + 1 hvězdička : )

tandula
19.01.2015 4 z 5

Tak mistr hororů dokáže napsat i detektivku. A dlužno říci, že velmi dobrou. Zpočátku mě příběh moc nenadchl, ale později jsem si takovou Billovu paní Trelawneyovou docela zamilovala.
SPOILER Pouze mě překvapil happy end. Myslela jsem, že King by si mohl troufnout na nějaký drsný závěr. Ale drsná byla kniha až až i tak.
Dávám čtyři hvězdičky - detektivka, která má spád. Což řada těch severských postrádá.

Jiří.H
19.01.2015 2 z 5

Slabota...V současné těžké konkurenci jiných detektivek je to jako pít čajíček vedle baru s tvrdým alkoholem..Jen jméno autora dělá tuhle knihu zajímavou. Jinak nic.

Séboun
17.01.2015 4 z 5

Mr Mercedes je žánrově z jiného soudku než na jaký jsme u Kinga zvyklí, nicméně mě knížka stejně hodně bavila. Vysloužilý policajt "páprda" je sympaťák roku.

4/5

PájinH
17.01.2015 1 z 5

Konec stojí za to, ale jinak naprosto nudná kniha a dějově o ničem......

Jančislava
17.01.2015 5 z 5

Pěkná detektivka. Sice to není horor, ale proč si nedat změnu?

3DD!3
16.01.2015 4 z 5

V závěru neskutečně strhující jízda. King ladně vplul do detektivních románů (hororu tu najdete jen drobet) a znovu zabodoval. Pan Mercedes není jako klasická Kingovka, zůstalo poutavé vyprávění, ale popis "vyšetřování" a soustředěnost na detaily je neobvyklá. Počítačové čáry jsou zvládnutné poměrně slušně. Kermit Hodges je skvělá postava (do jeho bot by parádně zapadl bohužel již zesnulý Philip Seymour Hoffman) a jsem rád, že se s ním ještě sejdeme. Holly se pak v závěru musí zalíbit každému a doufám, že ji v dalším díle uvidíme také (očividná USA verze Lisbeth Salander). No a samotný mercedesový vrah byl hnusný, nesympatický zmetek, což je u Kinga netradiční velmi. Jeho záporáci patřili ke skvělým postavám, tenhle je tu prostě jen zlý... snad na tomhle detailu do příště zapracuje.

Marisa
15.01.2015 5 z 5

Kniha mě bavila do poslední stránky. Doporučuji :)

exitus
15.01.2015 4 z 5

Na Kingovi mě baví právě jeho šíře záběru. Je označován za krále hororu, ale já vlastně nevím, kdy jsem od něj četla něco hororového. Tady se vyvaroval veškerého nadpřirozena a je to ku prospěchu věci. Některé věci (milostná linka např.) jsou trošku mimo, ale líbilo se mi, že jsme zároveň s detektivem sledovali i vraha (pocit, že je o krok napřed je fakt frustrující) a taky se mi líbilo složení detektivního týmu, byli dohromady moc zábavní. A ve finále jsem byla hrozně napjatá, protože, ač byl vlastně strašně klišoidní, u Kinga člověk nikdy neví.

Ruut
14.01.2015 4 z 5

Relativně průměrný King, který se plně obejde bez nadpřirozena a popisování krvavých detailů. Kdybych si Pana Mercedese měl představit jako film, vyjde mi z něj dobře rozjeté psychologické drama, které se v druhé polovině zvrtne v průměrný béčkový akční film.

Leusee
12.01.2015 3 z 5

Jeden z těch slabších kousků od Kinga.
I když se mi nahlédnutí do mysli záporáka opravdu líbilo a místy jsem z toho měla až husinu přijde mi, že se v knize pomalu ani nic neodehrálo.
Občas jsem se přichytala jak čtu, ale nic z toho nevnímám, takže jsem se musela vracet a číst znovu. Doufala jsem aspoň v nějaké pořádné vyvrcholení na konci, ale ani to se nekonalo.
Trošku zklamání.

minirock
11.01.2015 5 z 5

Thriller a la Stephen King. Jak je vidět, King dokáže napsat skvělou knihu bez duchů, nadpřirozena, cestování v čase a potoků krve. Mě se vyloženě líbilo, že hlavního záporáka odtajnil hned na začátku a čtenář tak mohl sledovat jak pátrání hlavních hrdinů, tak uvažování a kroky bachatele. Podle mě je to velmi dobrý mistrův kousek, i když ne nejlepší. A kdyby opravdu bylo pokračování, tak už se těším teď. Ten policajt-penzista, jeho černý kámoš a bláznivá Holly si mě fakt získali.

Lablynt
10.01.2015 3 z 5

Je to zajímavé, opět mě zaujal Kingův styl psaní. Můžete nahlédnout do hlavy vrahovi... Ale je to slabé, snad jeho nejslabší dílo. V momentě, kdy by se měla strhnout rozhodující a strhující "bitka",se naopak děj utne. A je konec, toť vše. Knize něco chybí. Jako fanoušek Kinga jsem docela zklamaná.

evickakyticka
08.01.2015 5 z 5

Tak tohle byla jiná jízda (po přečtení Lunaparku, který nudil)! Dobrou knihu, která mě baví, dokážu poznat i podle toho, že tempo čtení je pomalejší, vychutnávám si každé slovo a obrazy v mysli jedou naplno. Pan Mercedes to dokázal a právem si zaslouží plný počet.

Baiba
05.01.2015 3 z 5

Kingův standard. Napínavé, čtivé, ale k tomu, aby se Pan Mercedes zařadil mezi jeho majstrštyky, mu chybí propracovanější zápletka a zajímavější hrdinové. Bill Hodges je typický bývalý policajt, co chce dokončit rozdělanou práci, přerod Holly je moc rychlý a těžko uvěřitelný, Brady je další odpudivá kreatura... Nejvíce mě tak zaujala postava té nešťastnice, Bradyho matky, která byla taky nejtragičtější figurou celého příběhu. Oddechovka, ke které se asi vracet nebudu (na rozdíl od Osvícení, Misery, Pod kupolí nebo povídek).

kormoran78
05.01.2015 5 z 5

Ač se v příběhu nevyskytne ani jediný duch, upír, zákeřný mimozemšťan či démon, přesto je to kniha, která po Vás chňapne jak Pennywise a nepustí, dokud ji nedočtete. Jak už se ukázalo dříve, King je prostě univerzální spisovatel a opět se vrací do formy. Už se těším na další pokračování příběhu Billa Hodgese. Vrátí se pan Mercedes nebo se objeví nějaký nový záporný psychouš? :-D

zylla
04.01.2015 2 z 5

Musím říct, že tato kniha se mi ze všech přečtených Kingových knih líbila úplně nejméně. Nelíbil se mi celý styl knihy. Ten hlavní hajzl mi chvílemi přišel tak odporný, že jsem ani neměla chuť knihu vůbec dočítat. Chybělo mi Kingovské nadpřirozeno, tady bylo jen zcela "přirozené" šílenství. Už i Lunapark mi přišel velmi slabý po stránce strašidelnosti, tak nevím, jestli už Kingovi nedochází děsivá inspirace. Je to škoda. Nyní mám v plánu Pavučinu snů, jsem si jistá, že u té si rozhodně spravím chuť.

Edit. 27. 2. 2015 - tak bohužel jsem si tu chuť vůbec nespravila a Pavučina snů byla další velká nuda.

DennisMoore
03.01.2015 5 z 5

Cesta do hlubin šílencovy duše podle Stephena Kinga. Stejně jako před časem Dan Simmons se také King rozhodl složit hold drsné škole a stejně jako Simmons tak učinil zcela po svém. Skvěle. V knize jsou určité pasáže, jež se nepodobají ničemu, co král hororu zatím napsal, a samozřejmě také další, které autora nezapřou. Rád bych viděl filmovou adaptaci Pana Mercedesa s Johnem Goodmanem v hlavní roli.

SONP
03.01.2015 4 z 5

Stephen King ve stylu McBaina. První polovina knihy byla úžasná a sondy do života stárnoucího detektiva, užívajícího si svou druhou mízu, i do nemocné mysli pana Mercedesa mne strašně bavily, hltal jsem každé slovo a kniha byla prostě neodložitelná. Když se ale kniha zlomila do závěrečné honičky, začal jsem některé pasáže i přeskakovat. Ne že by to bylo špatné, ale po báječné první půlce to prostě už nebylo ono. I tak ale souhlasím s předchozími komentujícími, v záplavě severských detektivek působí ta Kingova jako balzám na duši. ****