Pan Mercedes

Pan Mercedes
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1994 1994

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes, 2014

AnoMANder
09.03.2021 4 z 5

Výborná detektivka. Tentokrát bez nadpřirozena, duchařiny, ale o to víc ze skutečného světa. Je děsivé, jaké lidi můžeme denně potkávat a přitom netušíme, jaké pocity, osobnosti, charaktery se za nimi skrývají.
Na základě několika narážek v knize jsem čekal drsnější závěr, ale jsem nakonec rád, že to tak "dobře dopadlo".
Časem zkusím i další případ detektiva Hodgese

viweb
08.03.2021 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Moc se mi to líbilo. Krásně přečetli Jan Kanyza a Kajetán Písařovic. Příběh šíleného mladého vraha ve kterém se odehrávají neuvěřitelné psychické pochody. Napětí až dokonce. Doporučuji

Cojavim
28.02.2021 2 z 5

No žádný zázrak

Maki21
20.02.2021 5 z 5

Je příjemné s přečíst od S. Kinga něco "trochu" jiného. Opět brilantní příběh, s úžasnými popisy detailů. Není to klasický horor tak jak jej známe od Kinga, ale má to nádech detektivky. Opět zde sehrála dobrou věc psychologie, a popis jak se lidé mohou díky vlivu určitých okolností změnit na celý život.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

S.King je prostě "king". Na jeho díla nedám dopustit. Další pecka, která nepotřebuje dalšího komentáře. King prostě je mistr a všechny jeho knihy jsou nadčasové.

CountNosferatu
09.01.2021 3 z 5

King je dobrý v budování napětí u svých hororových děl. Tohle je čistá detektivka a i když mají Bill Hodges i Pan Mercedes popsané své charaktery a motivace, tak děj právě trpí na ono rozvleklé popisování. A atmosféru to sráží taky. Kniha se vleče a než se něco stane, tak to prostě na můj vkus až moc dlouho trvá. Nicméně příběh se mi líbil, takže bych i navzdory téhle kritice knížku neoznačil za špatnou. Jen mi evidentně víc sedí Kingovy horory, než jeho detektivky.

Lenkys
02.01.2021 5 z 5

Moje úplně první přečtená kniha od S. Kinga a ano je mi z toho stydno :-D. Za mě naprostá spokojenost, nenudila jsem se ani chvilku. S chutí se vrhnu na další díla od pana autora.

Radkas87
18.12.2020 5 z 5

Pan Mercedes je proste jizda. Knizka se mi moc libila, tesim se az prectu navazujici Pravo nalezce.

pazdy15
15.12.2020 5 z 5

Mám už od Mistra nějaký ty desítky děl přečtený a TOHLE BYLA BOMBA (sorry za bombu... kdo četl pochopí :D) Perfektní vyjádření maniaků, ať už těch pozitivních či negativních, a celý to korunoval děj "na tajňáka" a "improvizace za syrova". Jedinečná knížka s originálním tématem. Možná, že i na Kinga atypický konec, ale to nebudu spoilovat. Jistojistě 5 z 5.

WonderNika
06.12.2020 5 z 5

Asi len King Vás donúti vcítiť sa do postáv po prvých stranách knihy...aby tie postavy hneď aj zabil nejaký šialenec. Náramne ma bavil tento príbeh. Napätie až do konca, no ako sme u Kinga zvyknutí, koniec bol taký nemastny-neslany a vcelku rýchly.
Napriek tomu 5/5 vďaka úžasnému spracovaniu, ľahkej čitateľnosti a napätiu, ktoré mi nedovolilo knihu z ruky pustiť.

charlizee
27.11.2020 4 z 5

Po knížce jsem sáhla, protože za ni Stephen King v roce 2015 obdržel cenu E. A. Poe a “Edgaři” jsou jedním z témat letošní čtenářské výzvy... :)
Příběh mě chytil hned od začátku, přesto jsem se prvními 200 stránkami prokousávala dva týdny. Zbývajících 200 stránek jsem pak slupla za dva dny.
Řeknu vám, jiní autoři by si s tolika nápady a zvraty vystačili na 3 knížky, ne tak King...
No a nemohla bych to být já, abych zase neměla štěstí na sérii. Pochopitelně se detektiv v.v. Hodges objeví v dalších dvou pokračováních a taky v televizní sérii...
Nekonečnu zdar!

Lajtwing
18.11.2020 4 z 5

Je to má 6. Kingovka, nicméně bych ji přirovnal k Nespavosti. Jiný příběh, podobná, fungující struktura (především finále!). Sonda do mysli a života Bradyho je fascinující svou neomluvností. Dále nečtenářům asi pár věcí nedá smysl, ale napíšu to.

Náhod je postupem času trochu moc a nejsem si jistý, zda by to jiným prošlo tak snadno :) Jenže, jenže, jenže... (haha, kdo četl, ví), mělo to parádní tempo, pár SUPER zvratů a zajímavých postav (Holly, Deborah Ann - jak smutný život). Poučení, když už po dočtení nic víc nevymyslíte, alespoň to, že u ženských mají i staří chlapi šanci, jó! :)

PS: Překlad je místy perfektní, hlášky sedí, místy jsem sténal, jako když se překládají názvy her ("Povinnost volá"?!) nebo se přeloží "road rush" jako "silniční vyrážka". WTF?!

bukiet
18.11.2020 4 z 5

Pokud někdo umí psát, je vlastně jedno, co píše, vždy to bude zajímavé. Kingova detektivní trilogie začíná příběhem, ve kterém sledujeme jak pachatele, tak partičku vyšetřovatelů na cestě k velkému finále. Spoustu věcí si pozorný čtenář odvodí již během četby, takže nějaké moc velké překvapení ho na závěr nečeká, ale koncovky nikdy nebyly Kingova silná parketa. V čem je autor výjimečný je popis prostředí a hlavně postavy, které v jeho příbězích žijí. Mnohdy je to tetelení kolem postav zajímavější než samotný příběh.

Páájinka
17.11.2020 5 z 5

Další zajímavá kniha od Kinga. Všechny knihy od něj jsou čtivé. Příběhy docela reálné. Těším se na další.

karaliene
17.11.2020 3 z 5

Umí-li někdo čtenáře vtáhnout do příběhu dokonalým vykreslením atmosféry, je to King. Ale... zřejmě stárnu a co mě dřív uchvacovalo (detailní morbidita, zvrácené uvažování psychopatovo, kreativní formy agrese a sexuální perverze), mi tentokrát v Kingově syrovém, naturalistickém podání působilo nevolnost.
Příběh mi vadil svou neklasifikovatelností: ani s určitostí nereálný, ani jednoznačně reálný; nekonzistentností postav, ať už z hlediska jejich chování v průběhu času nebo nesoulad jejich chování s jejich osobnostním popisem (Jerome - adept na Harvard? Holy - nespolehlivý pomatenec?).
Ale u autora takového formátu s takovou produktivitu je těžké překročit svůj stín...

toni-az
13.11.2020 4 z 5

Napětí vystavěné dokonale jako je dobrým zvykem pana Krále. Sympatické postavy, napínavý děj, tak akorát popisy, prostě v podstatě nemám co knížce vytknout. Přesto mě nedostala natolik, abych dal 5*. Nevím čím to je, možná tou jakousi neuvěřitelností nebo nepravděpodobností, že by to probíhalo zrovna takhle. Myslím, že pár věcí by tak chytrý zločinec jako Brady udělal určitě líp, například exces s masem.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Jedna z nejlepší detektivních sérií co jsem četla! Příběh mě totálně vtáhnul do děje a nemohla jsem přestat číst!

dadako
22.09.2020 5 z 5

Kniha se mi četla výborně. Po dlouhé době jsem se zas od nějaké knihy nedokázal odtrhnout.

Emily82
19.09.2020 5 z 5

Čtivá kniha. I přesto, že je od začátku jasné, kdo je pachatel, drží kniha čtenáře v napětí od začátku do konce.

ujira
15.09.2020 3 z 5

Nelze psát neustále dokonalé detektivní příběhy, protože žádný autor není nevyčerpatelný.