Pan Mercedes

Pan Mercedes
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1996 1996

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes, 2014

zbožňuju_knihy
12.11.2019 5 z 5

Velice dobré počtení, hezky napínavé. Ten konec mi přišel natahovaný, myslela jsem, že už to nevydržím :-D!

Joges
07.11.2019 4 z 5

Stále stejný King. Výborný vypravěč, mistr slova a detailu, znalec lidského nitra. Bohužel i pisatel sáhodlouhých pasáží, opakujících se motivů, postupů a výrazů (něco jako Jeffery Deaver podvacáté). Přeskakoval jsem. A hodně. Z detektivního případu jsem si toho moc neodnesl, jednoduše mi nesedl. Mohu ale dodat, že postava Billa Hodgese je rozhodně zajímavější a reálnější, než například Cormoran Strike s protézou.

Charmedka
26.10.2019 4 z 5

Tady King opět dokázal, jak výborně dokáže pracovat s psychologickou stránkou postav a neskutečně dobře vykreslit jejich charakter. Do detailu jsou popsány myšlenky a plány mercedesového vraha, které jsou fakt brutální, syrové a úplně si říkáte, jak vůbec něčeho takového může být nějaký člověk schopný.

V knize je pěkně popsán život a dětství onoho vraha a ač je to totální šílenec, který by vůbec neměl po světě chodit na svobodě, tak je to ale jinak docela inteligentní člověk, který neměl lehký život a normální člověk z něj ani vlastně vyrůst nemohl.

Zápletka nijak originální, ale celá kniha má výbornou atmosféru, je tak napínavě napsána, že Vás nutí číst a číst a vůbec se Vám nechce knihu odkládat.

BlackBlade
25.10.2019 4 z 5

Souhlasím s komentářem "marlowe". První půlka knížky je super, ale druhá dost zvolnila. A nevolat policajty na koncert, no nevím...? Dal bych taky jen 3 hvězdy, ale zase detektivka od Kinga? No dobrá, tak tedy 4/5. Těším se na pokračování.

Astonius
20.10.2019 4 z 5

Skvělé to bylo :-) King je asi můj nejoblíbenější autor a když mám jakousi "čtecí krizi" a nemůžu se do ničeho kloudně začíst, sáhnu po něm :-) Moc mě baví charaktery postav, jak je vykresluje, je velmi přesvědčivý a i když příběh obsahuje drobné nesrovnalosti, o kterých by se dalo diskutovat, já mu to prostě žeru :-) SPOILER: Rozehraná psychologická hra mezi detektivem a "bachatelem" by si zasloužila větší gradaci v závěru, celou knihu jsem se klepala na finále, kdy si Hodges a Brady pohlédnou do očí, ale bohužel jsem se nedočkala. I když kdo ví - vzhledem k tomu závěru a ke skutečnosti, že série má ještě další dva díly ještě není vše ztraceno :-)

marlowe
09.10.2019 4 z 5

Kingův Mercedes nás šokuje nevídaným startem (z 0 na 100 za 2 sekundy) a následnou bravurní, bezchybnou jízdou – ještě hodnou chvíli po polovině závodu nechává autor své soupeře daleko za obzorem. (Těch prvních šedesát procent knížky je krystalicky čistá detektivka – a paráda přenáramná: 110%!) Jenže potom (jak bývá u Mistra bohužel zvykem) Kingovy nohy na pedálech ztěžknout (např. vstup bláznivé Holly mezi hlavní protagonisty – její postavě jsem nevěřil ani "dobrýtro"), motor se začne zadírat, objevují se první řidičské kiksy (třeba ta zcela neprofesionální berlička se "záměnou klobouku") – no a cílová rovinka už je definitivním fiaskem ("Sice riskujeme životy stovek dětí, ale policii raději nic říkat nebudeme!!!"). Šachovnicový praporek se zvedá a náš otřískaný meďour dojíždí někde vprostřed závodního pole, navíc s proraženou pneumatickou a urvaným nárazníkem.
Suma sumárum: Další promarněná příležitost.

Kolikrát jsem tohle už s Kingem zažil? Brilantní expozice, skvělé rozehrání příběhu – a následně nepovedená, logice se vzpírající koncovka.
Měl jsem chuť vytáhnout z mošničky jen 3 hvězdy, protože by si je Stephen za to závěrečné šlendriánství zasloužil, ale vzhledem k tomu, že – navzdory výhradám – zůstává pořád skvělým vypravěčem (a přes to nejde vlak), posouvám hodnotící rafičku na 70%.

Adellll
02.10.2019 5 z 5

Byla to moje první (sice trochu netradiční) detektivka od Kinga a určitě mě nezklamala. Všechny hlavní postavy byly celkem sympatické a děj zajímavý, ale kdybych si měla vybrat top 5 knih od Stephena, Pana Mercedesa bych si asi nevybrala.

Kerberos
30.09.2019 4 z 5

Trochu jiný King,detektivka u které známe pachatele skoro od začátku.Má i podstatně lepší knihy, ta 4* je za přednes Kanyza - Písařovic.

tlllk
10.09.2019 4 z 5

King je muž mnoha tvári, aj keď dávam prednosť jeho mysterióznym dielam, táto detektívka vôbec nie je zlá.

Yorika
08.09.2019 4 z 5

Pro mě překvapivý King.Král hororu umí zabrousit i do detektivního žánru a jde mu to dobře.
Příběh mě bavil.Měl spád a události z pohledu detektiva i vraha dostaly zase jiný náboj.
Další plus vidím v tom, že detektiv působí jako normální člověk, narozdíl od některých svých kolegů, kteří asi spolkli na předpis pilulku s nadpřirozenými schopnostmi.
Dobrá detektivka.

gemi
08.09.2019 3 z 5

Klasická detektivka, tedy neklasický materiál v podání Stephena Kinga. Zpočtáku překvapivý a strhující, záhy se ale dostane do polohy klasické detektivky, která už ničím nepřekvapí.

ddkk
18.08.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání dvojice Jan Kanyza - Kajetán Písařovic a moc se mi to líbilo. Vůbec mám raději ty Kingovy knihy, kde si moc nezahrává s nadpřirozenem. Myslím, že život sám o sobě přináší dost hororů...Určitě stojí za přečtení.

Rolada88
10.08.2019 5 z 5

Super!!! Moc dobrá detektivka od začátku do konce!!!!!

Eleanor-ka
06.08.2019 3 z 5

Na to, že Stephen King nepíše jen horory, jsem přišla až po nějaké době a hned jsem usoudila, že si jeho detektivku musím přečíst. Začátek byl slibný, hltala jsem každé slovo ale čím dál, tím víc mi - jako každá jeho doposud mnou přečtená kniha od něj - připadal i Pan Mercedes zdlouhavý a místy nudný. Příběh sám o sobě byl drsný, z něhož mrazilo, ale po přílivu množství postav jsem se ztrácela a potom jsem už nebyla s to knihu dočíst. Nevím, jak ráda bych se i já stala fanouškem legendy jménem King, ale nejspíš zůstanu jen u zfilmovaných verzí...

tereza1198
30.07.2019 4 z 5

Žila jsem v domnění, že King píše jen horory. Takže jsem se mu vyhýbala. To byla chyba. Pan Mercedes byla napínavá a dobře vykreslená detektivka, kde znáte vraha už na začátku (jako v Colombovi), ale ničemu to nevadí a celou dobu mu vidíte do tý jeho šílený hlavy. Moc se mi to líbilo. Poslední kapitola mi přišla dlouhá. Takové to vysvětlování, jak kdo dopadl, kdo odpadl a jak se teď naloží se životem. To bych vynechala. Určitě si časem přečtu i další díly.

soupik2012
30.07.2019 5 z 5

Další vynikající kniha, které nemám co vytknout. Dvě dějové linky. Padouch a detektiv. Co může být u kriminálního žánru lepší, než když máme možnost sledovat jednotlivé kroky a myšlenky jak detektiva, tak také padoucha kterého se snaží dopadnout. Kinga mám v jiné škatulce žánrů, ale s detektivním románem se vypořádal naprosto brilantně a i když mám jeho fantasy knihy ráda, tak by mi bylo milejší, kdyby se věnoval raději tomuto žánru. On je zkrátka mistrem pera a touto knihou to jenom doložil. Detektiv není žádný super hrdina, ale je to normální chybující člověk a to dodá celému příběhu na autentičnosti. A kriminálka pro mě vždy musí působit věrohodně. Audioknižní zpracování přidává další hodnotu. Opravdu se povedlo. Výběr hlasů, pan Kanyza jako detektiv a pan Písařovic jako padouch, to si sedlo, to byl zážitek. Za mě víc než 5 hvězd. Prostě KING.

danny_21
27.07.2019 3 z 5

Nevím proč Steve začal častěji brousit do detektivního žánru ( Lunapark, Colorado Kid teď trilogie detektiva Hodgese V.V ), ale mě tyto jeho pokusy příliš neoslovují. Bez mystéria to nemá šťávu, ke kladným postavám těžko získávám jakýkoliv vztah ( záporák se ale docela povedl ) a hlavně celý vyšetřovací tým působí spíš pobaveně než seriózně a to nezmiňuju hodně průměrnou zápletku - 65 %

Laylak
23.07.2019 5 z 5

Za mna vyborna kniha. Zaporna postava bol totalny magor, podla mna ju king skvelo popisal, co sa tyka rozmyslania a konania,

invocation11
22.07.2019 2 z 5

Stephena Kinga mám opravdu ráda a chtěla jsem si od něj přečíst něco moderního. Bohužel se ale přidávám k menšině, kterou příběh moc nebavil... Celé to bylo takové nějaké nemastné neslané, příliš zdlouhavé a nezáživně popisné... Čekala jsem něco víc o masakru před Městským centrem (ne, protože bych byla úchyl, ale čistě proto, že Kingova raná tvorba je hororová a jen tak s nějakým, byť jakkoli nechutným tématem, se moc nemaže), ale tady prostě nic. Napsat to kdokoli jiný, byl by to průměrný thriller, ale na Kinga je tohle prostě bohužel slabé.

mikeš2222
09.07.2019 2 z 5

Některé nelogické momenty, na Kinga podle mě chabé propracování postav.