Pan Mercedes

Pan Mercedes
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1993 1993

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes, 2014

Pazďa
30.08.2024 4 z 5

Pan Mercedes je dost klasický thriller, který se nemusí zdát bůhví jak zajímavě, ale King to vyhrává poctivým dobrým psaním. Nejvíc mě bavily postavy, máme tady větší ansámbl hlavních aktérů, a všichni působí dostatečně trojrozměrně. Zároveň jejich společná chemie vytváří občasnou, příjemnou humornou situaci nebo dialog. Strukturou se nejedná o standardní detektivku, jelikož vrahova maska je odhalena hned na začátku knihy, a od té doby můžete sledovat, aj kolem sebe vrah a policista krouží. Což dává i vrahovi velkou možnost prodat se čtenáři jako kompletní postava. Rozhodně kvalitní Kingovina.

Rihatama
25.08.2024 4 z 5

Pana Merce jsem dlouho odkládala. Hlavně proto, že jsem viděla seriál. V přesvědčení, že kniha musí v 99% být lepší než film,nakonec na knihu došlo. Hlavně ale proto, že King. Král hororů se tentokrát nechal inspirovat sebevražednými, přinejmenším sebe/zničujícími akcemi, v nichž se oběti počítají na více než prstech dvou ruky. Americký folklór, byla bych řekla před pár měsíci, po tragédii na pražské filozofické fakultě už si tím nejsem tak jistá. Zápletka dramatická, děj však převalující se tempem starých detektivek kriminálního rady Vacátka. Kingův detektiv v důchodu Hodges prožívá své první týdny a měsíce v důchodu a moc mu to nejde. Vůbec mu to nejde. Vlastně nebýt masového šíleného vraha "z pod modrého deštníku", nejspíš by skončil dost špatně, pan bývalý detektiv v důchodu Hodges. Paradox lidského života. Stejně jako jeho noví "parťáci", psychicky labilní příbuzná zasebevražděné majitelky onoho Mercedesu s nečekanými ajtý schopnostmi a černý mladík, jehož handicapem je už samotná barva kůže. Tohle už je jasný americký folklór. A není to jediné klišé v tomto dramatu. Závěr byl pro mě mírně matoucí a kdybych neviděla film... King už napsal lepší díla s propracovanější psychologií postav, americké reálie na malém lidském vzorku jsou však dobře zachycené a příběh samotný byl taky zajímavý. Za mě velmi slušná kniha.

Pajulk
16.08.2024 5 z 5

Stephena Kinga jsem hodně četla když jsem byla v pubertě. A pak pauza. Horory a nadpřirozeno mě pak netáhlo. Vyšla nová kniha Holly a když jsem si přečetla o čem je tak mě zaujala. Ale jelikož navazuje na X knížek, tak to bych nebyla já, abych nezačala od první. Dala jsem mu další šanci a tahle mě zas dostala a zase King je v mém srdci a knihovně.
Řekla bych i trošku netypický příběh na něj. Žádné nadpřirozeno ani horor. Jen detektivka a thriller a super. Moc se mi líbila a hltala jsem jí.

Niu
12.08.2024 5 z 5

(SPOILER) Jó! (kdo četl, pochopí) :o) Tohle byl teda hukot. A obálka? Skvělá. Nikdy bych to do Kinga neřekla. Doporučuji. Supr trojka.

Ještě aktualizace: Líbily se mi tam narážky na Christinu a To. Akorát ke konci knihy, kdy je trio ve velíně, tak vypnutí monitoru by nepomohlo - možná chyba překladu, ale kdo ví, i King se může utnout - tahle chyba mě celkem zarazila.

zbyna5
01.08.2024 5 z 5

První třetina knihy se trochu táhla a místy jsem se nudil. Poté se však děj rychle rozjel a plně vynahradil pomalý začátek. Kniha byla velmi napínavá a rozhodně ji doporučuji.

Didi15
24.07.2024 5 z 5

První díl jsem četla jako poslední , ale vůbec mi to nevadilo . A mohu s klidným srdcem napsat, že z celé série to byl díl nejlepší .

jana-cisarova
17.07.2024 3 z 5

(SPOILER) Očekávala jsem něco úžasného, protože od Stephena Kinga jsem ještě žádnou detektivku nečetla a slyšela na něj jen kladné hodnocení.
Možná, že tento děj byl odlišný od klasické detektivky, že se zabýval vyprávěním a pocity samotného vraha, který byl hned od začátku odhalen. Střídaly se tam kapitoly, kde o sobě mluvil tzv. Mercedesový vrah, který ukradl majitelce vůz Mercedes Sedan a najel s ním do lidí, čekající ve frontě na otevření úřadu s nabídkou pracovních míst. Zabil osm lidí, včetně ženy a malého kojence a tři lidi těžce zranil. V dalších kapitolách vstupoval do děje bývalý detektiv Hodges, nyní ve výslužbě, který měl případ mercedesového vraha vyřešit před odchodem do důchodu, což se mu nepodařilo. Byl z té situace natolik nešťastný a zatrpklý, že ho život přestal bavit.
Brady Hartfield, nelítostný vrah, ale v běžném životě normálně vypadající pracující člověk, ho sledoval, věděl o něm téměř všechno, kde bydlí, co dělá a toužil po tom, aby ho dohnal k sebevraždě. Poslal mu dopis, ve kterém mu dal jméno a heslo na sociální síť, kde se mohou anonymně setkávat lidé a hovořit spolu. Doufal, že ho dostane spíš, než on dostane jeho. Neboť vrah plánoval do blízké budoucnosti něco, kde by přišlo o život ještě daleko větší množství nevinných lidí.
Hodges to tušil a vybral si možnost pátrat po něm sám, nezatahovat do případu policii. Stálo ho to málem život a zatáhl do případu dva lidi, o které měl velký strach, ale vrah byl zneškodněn a byly zachráněny tisíce životů.
Prvních sto stránek jsem se celkem nudila, moc mne to nebavilo, později se děj začal vybarvovat a byl zajímavější. Na víc než na tři hvězdičky to ale nevidím.

Aktenanka
10.07.2024 5 z 5

King je prostě mistr pera. Pokaždé, když čtu jeho knížky, mě udivuje, jak někdo může takhle barvitě psát. Samotný příběh - bomba. Palec nahoru.

aljoska83
04.05.2024 4 z 5

Další super kniha, autor mě prostě zatím nezklamal.

anovy64
29.04.2024 3 z 5

Mě kniha moc nenadchla, první půlka velice zdlouhavá a nezáživná, druhá polovina už byla čtivější.

veronika8887
25.04.2024 5 z 5

Opět skvělý příběh!! Hned od první stránky mě zaujal . Přesně ten typ knihy , kterou musíte dočíst. Děj plynul a byl víc a víc napínavý. Stephen King prostě umí .

petgona
22.03.2024 5 z 5

Toto bolo velmi dobre. Niektore Kingove knihy mi prisli nudne, plne vaty a zbytocnych opisov a odbociek. Ale tato knizka bola sice relativne pomala, ale napinava od zaciatku az do konca.
Velmi sa mi tiez paci, ked autor pise knihu aj z pohladu vraha, a teda King ho podla mna krasne vystihol.

zelda7
11.03.2024 5 z 5

Stephen King prostě umí, moc se mi líbí, jak už na první stránce knihy člověk pozná jeho rukopis. První díl trilogie se mi moc líbil, s Holly jsem se již "seznámila" v knize Outsider, kde ten příběh naprosto miluji, zde to ale také stálo za to. Těším se na další díly.

Andynka
21.02.2024 4 z 5

Tuhle knihu hodnotím až po dočtení druhého dílu. Který vyzdvihnul hodnocení rozhodně víc. Protože jsem měla už možnost nakouknout, jak je pojato pokračování série.
Když ale vezmu samotnou knihu. Tak i ta byla dobrá, ale trošku jsem se u ní nudila. Na Kinga mi to přijde tak neuvěřitelně normální, že jsem pořád hledala, kde přijde nějaká ujetost. Alespon trošku.
Nepřišla. A o to víc jsem příběh ocenila. Příběh o šílenství, které zabilo velké množství lidí.
Já jsem se bavila, ale přišlo mi to místy trochu hluché a nudné. Až po přečtení druhého dílu, jsem docenila ten první díl. A série mě dostala.

GwynbleiddCZ
13.02.2024

Stephen King umí i po letech překvapit. Zaháčkoval mě již samotný úvod, jelikož jsem vůbec nevěděl, co od knihy čekat, nečetl jsem si ani anotaci. Příběh je přímočarý - víte, kdo je vrahem, víte, co má v plánu a víte, jak to asi přibližně dopadne. Ono to ale kolem a kolem vůbec nevadí, protože pan spisovatel je ve formě a je cítit, že psaní ho nesmírně bavilo. Dokáže být zatraceně vtipný (zejména Hodgesovy sarkastické poznámky a přirovnání mají šťávu) a místy i nesmírně vážný, až naléhavý. Závěrem bych chtěl jen upozornit, že King dokáže být také, i když prostřednictvím svých postav, někdy zatraceně krutý. To King umí také parádně, to mu nelze upřít. Zejména ohlížení se do vrahovy minulosti rozhodně není pro slabé povahy...

changaj
11.01.2024 4 z 5

Čtivá detektivka, výborně vykreslený vrah a jeho rodina, bohužel ostatní postavy by se v reálu asi chovaly úplně jinak (hlavně Holly), ale chápu, co tím King chtěl říci. Prostě druhá půlka knížky je trochu úlet, ale pořád dobré čtení.

hanzmb
10.01.2024 5 z 5

Když začal v devadesátkách vycházet u nás King, vrhl jsem se hlavně na hororové příběhy. Ty se za socialismu prakticky nevydávaly. (Ty jsme si prožívali :-) .) Teď postupně zjišťuji, jaký je i vynikající autor detektivek. Tohle se opravdu blíží kvalitám staré dobré drsné školy. Perfektní je i to, jak vysloveně drastickou zápletku dokáže zlidštit příběhem Hodgese a Janey. Zkrátka nenašel jsem jedinou chybu. V závěru je náznak dalšího vývoje a tak se k sérii určitě vrátím. Navíc v létě vyjde další díl Holly.

Kanylka
08.01.2024 3 z 5

Dobré čtení

Bája89
15.12.2023 3 z 5

Odposlechnuto jako audiokniha v rámci letošní (2023) čtenářské výzvy. Příběh velmi mile překvapil a Kajetán Písařovic spolu s Janem Kanyzou jsou úžasní naratoři.

markyticka
11.12.2023 3 z 5

Do čtení jsem se pustila kvůli výzvě. Základní linie detektivky - šílenec, který najede s autem do davu lidí, unikne a pak se ozve bývalému vyšetřovateli, který po něm logicky začne pátrat - se mi líbila. Občas tam ale bylo moc vycpávek, chvílemi se děj neposouval a pak se zas toho během chvilky událo tolik. Zda se pustím i do čtení dalšího případu, zatím netuším.
Zajímavé je, to co je napsáno v popisu knihy výše "Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal."