Dvojníci v čase
Bob Shaw
Bob Shaw série
Jack Breton se vzepře zákonům fyziky a vstoupí do paralelního vesmíru, aby získal zpět Kate – svou ženu, která byla před devíti lety znásilněna a zavražděna. Jenže v tomto odlišném časoprostoru je Kate provdána za Jackova dvojníka Johna – a jeden z manželů musí zemřít. Všichni tři však brzy poznají, že překračování dimenzí není bez následků: ve vesmíru se začínají dít čím dál podivnější věci a v sázce je nakonec osud celého světa… Klasický sci-fi román Boba Shawa, který poprvé vyšel již před padesáti lety, nabízí nejen strhující a skvěle vystavěný příběh, ale také podobenství o nesmrtelnosti lásky a odhodlání udělat cokoli pro její záchranu.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2018 , PlusOriginální název:
The Two-Timers, 1968
více info...
Přidat komentář
Za ty jednohubky bych si měl dát jednu do huby. Ne, že by tato byla špatná, vlastně bych s kritikou nezacházel tak daleko, jako někteří. Bob není žádný amatér, žádných chyb se nedočkáme, svět je vystavěn přesvědčivě, zajímavé… jen prostě zamrzí pomyšlení na to, že se nesnažil víc, než nám rychle narvat další knihu do huby. Vždycky jsem smutný z toho, když by stačil rok práce navíc a spisovatel by mohl z něčeho obyčejného vytvořit neobyčejné. Ale ztráta času? Nikoliv!
Tuto knihu jsem poprvé četla před mnoha léty. Zanechala ve mně hlubokou stopu. Tak jsem si ji sehnala a přečetla znovu. A opět se mi moc líbila.
Béčko jak trám se spoustou až úsměvných děr. Bob Shaw podruhé je tak nějak potvrzením toho, co jsem tušil už u jeho první a značně nápaditější knihy 'Jiné dny, jiné oči' - rutinér, který nemá moc co nabídnout, ledaže opravdu zbožňujete žánr natolik, že vám nevadí číst i jeho průměrnější články. Ale je to krátké a odsýpá to opravdu rychle. Jednoduché čtení, pokud nechcete namáhat hlavu a na dvě až tři hodinky něčím zabít čas.
Zajímavé sci-fíčko, i když ve výsledku mírně zamotané, jak už to tak při cestování časem bývá. Šikovně propletené, přímočaré, žádné zbytečné odbočky a kličky. Možná ne tak záživně popsané, jak jsem zvyklý z jiných, modernějších knížek, na druhou stranu ale vůbec nešlo poznat, že je to už přes 50 let staré!
Jednohubka na dvě, tři hodinky čtení a na několik dalších dní k přemýšlení.
Jestli tady nečerpal Blake Crouch inspiraci pro svou Temnou hmotu, tak už nevím, kde.
Není to tak akční jako Temná hmota, ale je tu koncentrovanější ta hlavní myšlenka, takže Shawovi stačí skoro jen půlka stránek oproti Croachovi.
V rámci prostudování problému ze všech stran doporučuji přečíst obě knihy. Tuhle budete mít rychle.
Jedinou výtku mám, že tady ten konec byl nějaký hodně rychle odbytý.
Lehce slabší než Jiné dny..., ale pořád velmi slušná Sci-Fi, kdy se to Sci- objeví až téměř v závěru, ale stojí to za to!
Moc příjemná kniha, úplně na mě dýchala atmosféra Colombů. Líbil se mi starý styl psaní - děj bez zbytečných komplikací - a zároveň perfektně vyvedené myšlení hlavních postav. Bylo zajímavé sledovat střídající preference i sympatie k jednotlivým hrdinům (i když Kate jsem si neoblíbila do poslední stránky). Taky se mi moc líbil překlad, nakladatelství Plus odvedlo super práci. Rozhodně doporučuji.
Autorovy další knížky
1988 | Planéta exilu |
1993 | Primitivní astronauti |
2018 | Dvojníci v čase |
1993 | Temná noc v říši hraček |
1990 | Jiné dny, jiné oči |
Rýchlo odsýpajúce sci-fi o cestovaní časom a jeho dôsledkoch. Príbeh začína romantickou predstavou, kedy chce muž zmeniť minulosť aby zachránil svoju ženu... lenže cestovanie časom nikdy nedopadne tak ako si predstavujeme.
Prečítané za večer, dej sa hýbe rýchlo ale žiadne veľké prekvapenia.
Hodnotím knihu lepšie vzhľadom na to, že je napísaná pred 50 rokmi a na svoju dobu toto téma nebolo tak obohrané. Pri čítaní si ale tento vek vôbec neuvedomíte. Určite odporúčam, ak sa zaujímate o príbehy s premisou cestovania v čase a paralelných vesmírov.