Boj o Jeruzalém
Dore Gold
Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města. Na pozadí třítisícileté historie města a dějin tří monoteistických náboženství autor předkládá vazby muslimů, křesťanů a židů ke svatým místům v Jeruzalémě a jako diplomat a politolog dokazuje, že svobodný přístup k mešitě Al Aqsá a Skalnímu dómu, Chrámu Božího hrobu a Zdi nářků může v současné době zajistit jen Stát Izrael, protože Západ přišel v této otázce o svoji věrohodnost. Kniha je nepostradatelným zdrojem informací pro všechny, kdo se zajímají o izraelsko-arabský konflikt a situaci na Blízkém východě. Dore Gold, bývalý velvyslanec Izraele v OSN, se v poslední době podílí na izraelsko-palestinských jednáních.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2014 , GaramondOriginální název:
The Fight for Jerusalem, Radical Islam, the West and the Future of the Holy City, 2006
více info...
Přidat komentář
Od prvního vydání knihy už uběhl nějaký čas, zdroj pro Studium konfliktu a míru v Jeruzalémě je to však perfektní.
Hutná fakta, čísla, (i nedavna) historie, poctivě ozdrojovano. Je to samozřejmě chtě nechtě psané ze "západního" pohledu, nicméně i s vedomim toho to poměrně jasně formuje názor na problém a zúčastněné strany. Me osobně kniha leccos osvětlila i připomněla. (Precijen malou cast te historie jsem jako puboš zažil.) A hlavně ukázala, ze věci jsou komplikovanější než běžně ukazují média a než si to běžný středoevropan představuje.
Famozní kniha! I když se patrně najdou tací, kteří budou tvrdit, že autor, bývalý velvyslanec Izraele v OSN, není objektivní a přihrál si malou domů, že kope za svůj tým a spílá těm chudákům (pro)palestinským a srdečným dobrovolníkům z Hamásu a OOP, a dalším více či méně teroristickým fan klubům. Tak ono nikdy nic není černobílé. Kniha je však skvěle ozdrojována a nabízí tak potenciálně další prameny ke studiu, a nechť si tedy každý vytvoří svůj názor sám. Boj o Jeruzalém začíná v období starověku představením Davidova rodu a popisuje dobu Prvního a Druhého chrámu. Jejich výstavbu a také okolnosti, které vedly ke zničení obou chrámů. Právě tuto část dějin mám nejraději (mimo vznik a učení chasidismu). V knize je velmi čtivě popsáno bar Kochbovo povstání. Nezachází do velkých detailů, ale to nejdůležitější je uvedeno. Jak toto povstání skončí a jaké zákony ještě před svou smrtí stačí Hadrianus zavést. Snahou Římanů je vymazat jakékoli informace o židovské civilizaci a Judsko je přejmenováno na Palestinu. Jsme ve druhém stol. n.l. Pane Bože, prosím ať si to přečtou ti, co tvrdí nebo si myslí, že Palestina tady byla "vždy" a Izrael je novověký sionistický rozmar přeživších 2 sv. válku. !!! Druhá polovina knihy se věnuje pronikání Islámu z Arabského poloostrova na Blízký východ a jeho vliv a dopad na Jeruzalém. Je to smutné čtení. Ve své podstatě stručně popisuje jednání jednotlivých států ve vztahu k Izraeli a k židovsko -palestinskému konfliktu. Některé skutečnosti a rozhodnutí OSN se příčí zdravému rozumu, stejně jako prohlášení některých politiků, která jsou pouhými alibistickými hrátkami na obě strany. Je zde mnoho hráčů. Ale jako by o Židy a o jejich právo mít svou vlast, o mír, šlo až na posledním místě.
Výborná faktografická kniha. Uváděná tvrzení autor patřičně dokládá odkazy na zdroje. Bylo by fajn, kdyby si knihu přečetli hlupáci z řad politiků EU.
Velmi poučná a důležitá kniha .Jednak z hlediska historie- jde zde zevrubně popsána historie Blízkého východu, která úzce s Jeruzalémem souvisí- a také z hlediska budoucnosti - co bude s památkami a s odkazem Jeruzaléma, jestliže zvítězí názor dát do správy části Jeruzalému vyznavačům Islámu - patrně nic dobrého.
Autor je bývalý poradce dvou izraelských premiérů a bývalý velvyslanec při OSN.
Přesto napsal nestranně poměrně obšírně pojednání o statusu Jeruzaléma.
Celá kniha je poctivě ozdrojována.
Gró knihy je úvaha, proč má zůstat Jeruzalém nerozdělený a pod správou Izraele, který jediný je schopen zaručit svobodný přístup k památkám všech tří monoteistických náboženství.
Kniha se samozřejmě zabývá i historií Jeruzaléma, snahou o domluvu s Palestinci i selháním OSN.