Bojová pieseň tigrej matky
Amy Chua
Mal to byť príbeh o tom, že čínski rodičia vedia deti vychovať lepšie ako západní rodičia, miestami sa však veci vymkli z rúk. Táto publikácia, podľa mnohých recenzentov najkontroverznejšia kniha roku, sa trávi veľmi ťažko, hlavne ak ste sami rodičmi. Kladie otázky, či pre svoje deti naozaj robíme to najlepšie, alebo sa pokúšame dostať cez celé rodičovské dobrodružstvo tak bezbolestne a ľahko, ako sa len dá. Amy je matkou prísnou až do úplných extrémov. Jej deti sa nehrajú s inými deťmi, nemajú možnosť si vybrať svoje vlastné záľuby a nemajú dovolené za žiadnych okolností pozerať televízor. Svoje detstvo, priamo v krajine amerického sna, trávia študovaním mandarínskeho jazyka, vysokoškolskej matematiky a dlhými hodinami cvičenia na hudobnom nástroji – cvičenia tak tvrdého a nekompromisného, že jej staršia dcéra obhrýza drevené rohy klavíra a jej mladšia dcéra chce radšej zmrznúť v záhrade ako precvičovať čo i len ďalšiu minútu. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, Amy nekonečne miluje obe svoje dcéry, je im plne oddaná a chce pre nich to absolútne najlepšie – pretože chcieť pre vaše dieťa, aby dosiahlo čo najviac, je základom výchovy každej „čínskej“ matky.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Rodina
Vydáno: 2013 , PremediaOriginální název:
Battle Hymn of the Tiger Mother, 2011
více info...
Přidat komentář
Za mě velké překvapení! Čekala jsem knihu, jejíž autorku budu nenávidět, protože zkazila svým dcerám dětství, ale…
Nic není evidentně bílé nebo černé. Totéž platí i pro tento příběh. Je lepší přísná čínská výchova nebo benevolentní západní? Jaké děti z obou typů rodin vyrostou? Budou šťastné a úspěšné? Ne, rozhodně nebudu aplikovat tento model výchovy… na to jsem ostatně stejně dost měkká. Přimělo mě to ale uvažovat o opačném pólu rodičovství. Nejsem na děti naopak až příliš hodná? Nepomáhám a nezachraňuji je příliš? Budou samy od sebe překonávat své limity a zvyšovat svou laťku, pokud je čas od času k něčemu prostě nepřinutím? Být rodičem není jednoduché. Všichni chceme nejspíš to samé, ale těch cest, kudy se vydat, může být nejspíš skutečně víc.
Souhlasím s komentářem Markushka -2/3 knihy jsem četla s chutí, pak jsem bojovala sama se sebou, abych knihu dočetla....a ve finále vracela do knihovny nedočtenou...
Kniha byla pro mě čtivou a v něčem i inspirující, podněcující k zamyšlení. Překvapující pro mě bylo, kolik dokáží "čínské" matky vložit svého času a úsilí do výchovy svých dětí. Pravdou ale je, že poslední třetina knihy už mě tolik nebavila.
Zajímavá kniha o pohledu čínské matky na výchovu dětí, která vede k jejich vysokým výkonům, za použití trochu kontroverzní výchovné metody.
Dočítané. Rýchločitateľný kúsok to bol. Tí Američania sa pohoršujú nad kadečím :-), mne to prišlo úplne v pohode, keď chce človek, aby niečo jeho deti dosiahli, hold musí byť tak trochu tvrdý ...
Autorovy další knížky
2016 | Bojová píseň tygří matky aneb Jak jsem své děti učila vítězit (a sama přitom byla poražena) |
2020 | Politika klanové myšlení: Skupinový instinkt a osud národů |
Aby bylo jasno, pěti hvězdičkami nehodnotím ani osobnost Amy Chua, ani její způsob výchovy. Hodnotím pouze knihu jako takovou, kterou považuji za extrémně zajímavou. Nedokázala jsem přestat číst, nevěřila svým vlastním očím a čekala, kdy už to konečně vybuchne. A dočkala jsem se. Je neuvěřitelné, co všechno jsou někteří rodiče ochotni podstoupit pro "úspěch" svých dětí a co všechno ty děti dokážou vydržet.
Navzdory mým rozporuplným pocitům při čtení mi knížka dala mnoho podnětů k zamyšlení. Například:
"Západní rodiče se až úzkostlivě zabývají sebevědomím svých dětí. (...) Čínští rodiče vyžadují výborné známky, neboť jsou přesvědčeni o tom, že na ně jejich dítě má. (...) Podprůměrný výkon řeší vždy tak, že dítě tvrdě kritizují, trestají a zahanbují. Čínský rodič věří, že jeho dítě je dostatečně silné na to, aby zahanbení uneslo a vyrovnalo se s ním, a že se z něj poučí."
"Čínští rodiče pochopili, že vás nic nemůže bavit, pokud v tom nejste dobří. A abyste v něčem byli dobří, musíte se tomu věnovat a pracovat na tom – děti samy od sebe nikdy nechtějí pracovat, a právě z toho důvodu je klíčové potlačit jejich přirozené sklony."
"Číňané věří, že nejlepší způsob, jak ochránit své děti, tkví v přípravě na budoucnost, v tom, že dětem ukážou, čeho jsou schopné, a vybaví je dovednostmi, pracovními návyky a vnitřní jistotou, které jim už nikdy nikdo nevezme."
Ono se to totiž docela ztotožňuje s mými osobními zkušenostmi. Byla jsem líné dítě a dnes lituju, že na mě v některých věcech rodiče víc netlačili. I moje děti jsou líné, a když jsem na ně někdy tvrdší a ony pak díky tomu něčeho dosáhnou, jsou spokojenější. Knihu rozhodně neberu jako návod, nechci si ty děti utýrat. Ale jsem ráda, že jsem mohla nad některými výchovnými aspekty víc zapřemýšlet.