Bratrstvo - Všední a dramatické dny československých legií v Rusku 1914-1918
Dalibor Vácha
Pod nánosem času i utvářením poněkud zjednodušeného obrazu legií dnes zaniká jedna podstatná skutečnost: že totiž československé dobrovolnické vojsko v Rusku bylo složeno z obyčejných mužů. Autor nabízí plastičtější obraz než jen obvyklý faktografický výklad – zabývá se především každodenností legionářů v období od léta 1914 do předjaří 1918. Čtenář se tak dozví, jak žili (a přežili) v ruských zajateckých táborech a co vše je mohlo motivovat ke vstupu do legií. Detailně se seznámí s jejich ubytováním, stravou, způsoby trávení volného času či složitými kontakty s místním obyvatelstvem. Ve frontové každodennosti nechybí vedle samotného boje ani vnímání smrti, zranění a nemoci, stejně jako řady jiných stresujících faktorů. Tato svědectví a někdy až fascinující příběhy jsou spojeny se jmény a osudy konkrétních legionářů. Na knihu navazuje druhý díl – Ostrovy v bouři, pokrývající léta 1918–1920.... celý text
Přidat komentář
Dobrá kniha.I když je to dnes tak trochu modní záležitost,zabývat se každodenností v určité historické etapě,mě tyhle díla baví.O legiích v Rusku je to asi první kniha,ve které se píše jak vojáci jedli,jejich vztah k ženám,k bolševikům,k velitelům,co četli,jak trávili volný čas,co je vedlo ke vstupu do legií atd.Přijde mi,že právě v literatuře faktu je autorova síla.
Předchozí kniha s názvem Červenobílá byl román a nějak mě moc neoslnil.
Bratrstvo je něco jiného.Podrobné líčení života našich legionářů s výbornou fotografickou přílohou.Skvělé jsou citace z pramenů,případně alespoň odkazy na téměř každé stránce.Hned jsem si některé knihy dohledal.Určitě si přečtu dokončení,což je druhá kniha Ostrovy v bouři.
Skvělé na této knize je, že se zabývá válkou z hlediska každodennosti. Jak se vojáci dostávali do zajetí, jak si sháněli jídlo, jak se dívali na Rusy, co všechno zvažovali při vstupu do legií atd. Kniha obsahuje spoustu cenných odkazů na deníky legionářů a to z větší části obyčejných vojáků. Pro mě velmi pěkná ilustrace toho, čím si nejspíše prošli moji dva pradědové v Rusku.
Podle mého názoru výborně zpracovaná rešerše. Navíc poutavě napsaná - na to, že je to dokumentární knížka, se čte opravdu velmi dobře.
Štítky knihy
Československé legie každodenní život
Autorovy další knížky
2021 | M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek |
2016 | Nikam |
2014 | Červenobílá |
2022 | Smrt na kůru |
2015 | Hranice |
Skvělá sonda do každodenního života legionářů v Rusku v různých obdobích Velké války. Od prvních dobrovolců v Kyjevě v roce 1914, přes životní podmínky v zajateckých táborech, strasti a drobné radosti na frontě až po její rozpad a ústup na východ Ukrajiny.