Brodiho správa
Jorge Luis Borges
Borges sa stal svetoznámym najmä ako autor poviedok, ale jeho poviedková tvorba úzko súvisí, dokonca niekedy takmer splýva s esejistickou. Vytvoril špecifický štýl, v ktorom spája zdanlivo zľahka načrtnutý opis životných osudov svojich protagonistov, obmedzený na niekoľko kľúčových bodov, s tými najvážnejšími filozofickými úvahami; racionalitu a iróniu s nečakanými pointami a prvkami úžasu. Zbierka jeho krátkych próz Brodiho správa je plná tajomných až hororových príbehov pripomínajúcich rozprávačské umenie z Tisíc a jednej noci. Argentínsky prozaik, básnik a esejista Jorge Luis Borges (1899 - 1986) sa narodil v Buenos Aires a pochádzal zo starej kreolskej rodiny, po matke bol anglického pôvodu. Prvú svetovú vojnu prežil v Európe, potom žil striedavo vo Švajčiarsku, Španielsku a neskôr vo Francúzsku. Pracoval ako šéfredaktor literárnych časopisov a v argentínskej metropole pôsobil v Národnej knižnici. Nevyliečiteľná očná choroba ho v neskorom veku postihla úplnou slepotou. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom latinskoamerického magického a fantastického realizmu a k najoriginálnejším osobnostiam svetovej literatúry 20. storočia. Svojské ponímanie sveta a umelecké novátorstvo pri jeho reflektovaní tvorí základ autorovej tvorby. Za celoživotné dielo ho roku 1980 poctili Cervantesovou cenou, obdobou Nobelovej ceny v rámci španielsky písanej literatúry na obidvoch brehoch Atlantiku. Zomrel v Ženeve.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2004 , Petit PressOriginální název:
El Informe de Brodie, 1970
více info...
Přidat komentář
Mám ráda jeho myšlenky i knihy, tuhle mám ovšem nejraději. Dává nám prostřednictvím krátkých příběhů nahlédnout do argentinské společnosti, o níž vůbec nic nevím, tedy teď už ano. Doporučuji.
(SPOILER) Borges, jak má být. Já ho mám moc rád. Navzdory doslovu si ale nemyslím, že "návrat k realističtějším námětům mu tak prospěl. Kdyby nebylo titulní povídky, dám možná jen tři hvězdičky )a to mám tematiku jižní Ameriky rád). Ale rozhodně to za přečtení stojí.
Jedenáct krátkých povídek, na první pohled zachycujících každodennost, a to pro jistotu strohým stylem. Kromě titulní Brodiovy zprávy se zdají být na první pohled zcela realistické, přesto mnoho z nich obsahuje různá nečekaná bizarní pomrknutí, často kombinovaná s ukázkou lidské krutosti. A to silnější jejich účinek je. Texty, které se zdají být skoro až nudné svou obyčejností, dovádí Borges v překvapivé a často mrazive pointy, které čtenáře donutí se zastavit a zoetne po lecitin hloubku celého textu. Trojice povídek Vetřelkyně, Evangelium podle Marka a Brodiova zpráva na mě zapůsobily rozhodně nejsilněji, každá něčím jiným, každá však velmi výrazně.
Kniha je síce šikovne napísana, šla však akosi mimo mňa. Pokiaľ nemáte radi autorov ako Marquez a iných juhoamerických spisovateľov, či knihy odohrávajúce sa v týchto zemepisných šírkach, ani táto kniha Vám nevyhodí mozog z hlavy
Část díla
Brodiova zpráva / Brodiho správa
1970
Evangelium podle Marka
1970
Guayaquil
1970
Jiný souboj
1970
Juan Muraña
1970
Autorovy další knížky
1989 | Zrcadlo a maska |
2009 | Fikce / Alef |
1990 | Obecné dějiny hanebnosti |
1999 | Nesmrtelnost |
1978 | Brodiova zpráva |
Objevila jsem a četla jsem že stejného důvodu jako Ohňovou zemi (F.Coloane) - ta se mi líbila. Borges není můj šálek kávy, nedočetla jsem, ty dvě * za první povídky.