Búrlivé výšiny

Búrlivé výšiny
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351762/bmid_burlive-vysiny-IOl-351762.jpg 4 4797 4797

Životný príbeh súrodencov Bronteových, ktorý už vstúpil do kolektívneho vedomia čitateľov na celom svete, bol smutný, ba až tragický, ich umelecký vývin živelný a dosť nezvyčajný. Ako deti chudobného dedinského duchovného vyrastali v kruhu výnimočne nadanej rodiny. Ale zo šiestich detí pána Bronteho, ktorý veľmi skoro ovdovel, sa dospelého veku dožili len štyri najmladšie a všetky štyri začali prejavovať literárny talent už v detstve, hoci ich schopnosti neboli rovnomerne rozdelené: od priemerného Anninho talentu cez potenciálne Branwellovo nadanie a veľký tvorivý dar Charlottin až k nepopierateľnej Emilinej genialite. Sestry Bronteové stáli pri zrode realizmu. Bol reakciou na romantizmus, ktorý zas tvoril protiklad ku klasicizmu a racionalizmu 18. storočia. Literárne dielo sestier Bronteových zaujíma v ranoviktoriánskej literatúre zvláštne a výnimočné postavenie nielen tým, že zákonite tvorí most - v istom zmysle syntézu medzi romantizmom a realizmom, pričom ich syntéza je posunutá k realistickému pólu, ale aj tým, že sestry nepociťovali povrchné uspokojenie ako ich súčasníci a nepodľahli ani falošnému optimizmu a samoľúbosti doby. Naopak, vo svojej tvorbe opisovali prudké náruživosti, s akými sa vo viktoriánskej literatúre vôbec nestretávame, dožadovali sa emancipácie ženy a dosiahli v nej aj určitý stupeň spoločenskej kritiky. Keď v minulom storočí vyšiel román Búrlivé výšiny, v Anglicku vládol sladkastý, naparfumovaný a neprirodzený sloh -vymyslené city romantických hrdinov sa prifarbovali cukríkovým kolorom a takzvané ženské romány - podľa G. Romieua — boli „ctihodným rumančekovým čajom a sentimentálnosťou ozdobenou belasými stužkami“. A tu zrazu dielo Emily Bronteovej ukázalo smelým umením rozpitvané srdcia, lásku nazvanú jej pravým menom, vibrujúcu, obnaženú náruživosť, neresti, nenávisť, zúfalstvo! Niet sa preto čo čudovať, že v prvej chvíli pokrytecká časť verejnosti vyhlasovala romány sestier Bronteových za „nemravné“. Až po Emilinej smrti pochopili všetci veľkoleposť tohto strašného a mohutného diela. Shorter ho nazval „najznamenitejším pomníkom ženskej geniality v devätnástom storočí“. Dobell vyhlásil Búrlivé výšiny za román celkom výnimočný a napísal: „Jeho moc je absolútna, titanská; od prvej do poslednej strany je hrozný a pravdivý... A ukrutný k čitateľovi. Sme ohromení, keď sa dozvedáme, že ho napísalo skromné, neskúsené dievča.“ Maeterlinck sa o autorke vyjadril: „Emily Bronteová nikdy nemilovala, nikdy nepočula na ceste krásny zvuk krokov milého, a jednako ona, ktorá umrela v dvadsiatom deviatom roku svojho života ako panna, lásku poznala, o láske hovorila, prenikla do jej najneuveriteľnejších tajov, takže tí, čo najväčšmi milovali, zavše sa spytujú, ako pomenovať svoj cit, keď sa od nej dozvedia o cestách a mystériách lásky, pri ktorej všetko je vedľajšie a bledé ... Usmievame sa nevinnosti, s akou krúži okolo vonkajších skutočností lásky, ale odkiaľ vie o skutočnostiach vnútorných, o všetkom, čo má náruživosť najhlbšie, najnelogickejšie, najneočakávanejšie, naj nepravdepodobnejšie a največnejšie pravdivé? Emily mala smelosť, náruživosť, voľnosť sveta vo svojej duši.“ Román Búrlivé výšiny možno chápať ako prorockú víziu sveta, rozčesnutého do obrovského chaosu, víziu založenú na protikladných požiadavkách srdca a rozumu, na silných ľudských vášňach na jednej strane a na všetkom, čo obmedzuje slobodu a dôstojnosť človeka na strane druhej.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Wuthering Heights, 1847

LAIdOLL
20.01.2011 5 z 5

Dokonalý obraz lásky a nenávisti... doporučila bych každému :))

Kormorán
10.01.2011 5 z 5

Srdeční záležitost a jedna z knih,které mě skutečně ovlivnily.Heathcliff je nejlepší literární postava,jakou znám.

petulkaaaaaa
30.11.-0001 5 z 5

Jestli se o knihách dá říci, že jsou srdeční záležitost, pak právě se jedná o toto dílko. Nejmladší ze sester Bronteových napsala příběh plný lásky v prostředí, kde jedinou kladnou vlastností hlavních hrdinů, je právě jejich silná láska! Heathcliff a Catherine jsou pro mě ztotožněním dokonalé lásky, která se možná může zrodit jen a pouze v anglickém drsném prostředí!!! Bravo, tleskám!

eleonen
30.11.-0001 3 z 5

Pro mě to bylo šokující, na 19.století jsem počítala s větší konzervativností a uhlazenějším způsobem.Myslím, že i na dnešní dobu by byly některé dialogy (a i počínání) silné kafe.
Příběh je velmi poutavý a čte se dobře.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Úplně jsem se do příběhu vžila a Kateřině bych často s chutí dala pár facek!

monii
30.11.-0001 5 z 5

Naladěná romantikou z předchozích Austenovek a Jany Eyrové jsem se jednoho pozdního zimního večera za doprovodu mrazivého větru svištícího za okny natěšeně pustila do četby věhlasného románu Emily Brontë. Představa byla jasná – zpříjemnit si ponurý večer. Když jsem dočetla k oné děsivé pasáži, kdy ledová ruka klepe na okno vystrašeného muže, představivost jela na plné obrátky a následující noc nebyla moc klidná… Od té doby jsem příběh Větrné hůrky četla ještě několikrát, ale vždy si vybavím svůj první večer strávený s Kateřinou a Heathcliffem, jak mi tuhla krev v žilách a po zádech přejížděl děsivý mráz.

Angelic
30.11.-0001 2 z 5

Kniha se cte velice dobre, presto me zklamala mala propracovanost postav. Ztotozneni s nejakym z * hrdinu* nepripada v uvahu, jelikoz i ony charaktery jsou silne nesympaticke, snad vyjma na starou dobrou Nelly. Pribeh je zajimavy, tajemny a rozhodne poutavy, ale porad mi tam * neco* chybelo.

Márinka
30.11.-0001 4 z 5

Za krátkého života autorky, dožila se pouhých třiceti let, ani dlouho poté se příběh lásky a nenávisti, štěstí i naprostého zmaru, zasazený do baladické přírody yorkshirských vřesovišť, nedočkal úspěchu. Ani jedna z postav totiž není jednoznačná a byť je to příběh romantický, nekončí žádným klišé, jaká známe z červené knihovny.

lenikaspi
30.11.-0001 5 z 5

Na Větrné Hůrce je jednou z mých nejoblíbenějších knih.. četla jsem ji už tolikrát a pořád se mi líbí stejně jako při jejím prvním čtení. Dokonalé propletené a zamotané vztahy, zajímavé postavy.. určitě doporučuji.

Mary
30.11.-0001 4 z 5

Zamotané rodiné vztahy a příšerná pomsta člověka, který všechno ztratil. Můžu jen doporučit.

stopni
30.11.-0001 4 z 5

Moc se mi libíla - celý je děj je velice propletený rodinnými vztahy hrdniny a nečekané zvraty, kterých se v knize najde spoustu, čtenáře přitáhnou k dílu ještě víc. Vřele doporučuji, i přestože jsou některé scény víc jak drsné - prostě pravý realismus, který určitě zaujme.