Bytosti odjinud

Bytosti odjinud
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532780/bmid_bytosti-odjinud-65d89f3d50ad8.jpg 4 17 17

Bytosti odjinud představují neznámé povídky známých autorů horrorové fantastiky, jako Algernon Blackwood, William Hope Hodgson nebo M. P. Shiel přes autory u nás známé snad jen tím, že se o nich pochvalně zmínil Howard Phillips Lovecraft, například ve své studii Nadpřirozená hrůza v literatuře, až po autory dokonale zapomenuté – což jim však nic neubírá na jejich schopnosti zanechat po sobě řádnou dávku kýženého děsu. Bytosti odjinud, tak můžeme říkat i autorům této knihy, kteří pocházejí z Velké Británie a Severní Ameriky a jejichž tvorba má své kořeny v dekadentní poetice fin de siècle a vrcholí na stránkách legendárního časopisu Weird Tales.... celý text

Přidat komentář

Eicherik
24.11.2024 4 z 5

Mám rád povídky, obzvláště ty hororové. Ty, jež obsahuje tahle antologie byly napsány mezi lety 1895 až 1941. Nejvíce se mi líbila tato trojice: Hrob, Mrtvé údolí a Dveře smrti. Je skvělé, že se najdou lidé jako Michal Jíleček, kteří odněkud ze zaprášených kobek vyhrabou tahle, dosud u nás nevydaná, makabrózní dílka, přeloží je a předloží je hrůzy chtivému čtenáři. Jelikož se na obálce skví nadějný symbol (1), tak lze doufat, že bude i nějaké další pokračování. Na závěr pochválím zdařilé výtvarné provedení tohoto fantaskního almanachu.

Ronnie68
16.07.2024 4 z 5

Útlá kniha obsahuje 13 hororových povídek z přelomu 19.-20.století ... mě se nejvíce líbily: Sevřená ruka, Hrob, Bytost odjinud, Tajemství mumie ... ale i ostatní povídky měly svůj hororových půvab ... proto hodnotím docela I kladně..


TheRaven
28.06.2024 4 z 5

Ačkoli o hororové antologie, ani takové, jež se vrací ke klasickým povídkám 19. a první poloviny 20. století, není u nás nouze, zároveň jich ani není nikdy dost. Kdo podobné literatuře jednou propadne, je ztracen, nicméně časem přijde okamžik, kdy má přečteno v podstatě všechno, co kdy v českém překladu vyšlo. To se stalo i Michalu Jílečkovi, který se proto rozhodl sestavit antologii vlastní a představit čtenářům strašidelné povídky, jež se v češtině dosud neobjevily, mnohdy navíc od autorů v našich končinách takřka neznámých.

Jeho Bytosti odjinud obsahují třináct příběhů, které z větší části vznikly začátkem minulého století a pocházejí převážně od amerických autorů, překvapivě výhradně mužů. Kvalitativně je sbírka celkem hezky vyrovnaná. Přestože žádná povídka není vyloženě strhující, žádná také neklesá pod solidní průměr a díky pestrosti si v antologii každý čtenář nějakého toho favorita najde. Nechybí strašidelné domy, temné hvozdy, děsivé bytosti rozmanitého ražení ani světy, které jako by Lovecraftovy z pera vypadly. Za mě jsou na prvních místech lehce frankesteinovský Stvořitel zrůdy, Pokoj v posledním patře či Baumoffova výbušnina od Williama H. Hodgsona. Ačkoli pointy několika příběhů vyšumí ta trochu do ztracena, atmosféra, které pomáhá i dobrý překlad, rozhodně nezklamala a jsem zvědavý, co Jíleček přinese příště, bude-li jaké. 70 %