Templářská šifra
Chloe Palov
Caedmon Aisquith série
< 2. díl >
Šarmantní britský historik na stopě smrtícího tajemství Smaragdové desky. Historik Caedmon Aisquith netuší, že jeho přednáška skončí dýkou v zádech. Že mu před očima zavraždí archeologa, který tvrdil, že templáři stačili odvézt svůj největší poklad přes Atlantik. Zdá se, že hlavní roli v tom hraje jistý kámen. A všechno nasvědčuje tomu, že posvátnou relikvií templářů nebylo nic menšího než Smaragdová deska, na níž prý je zapsáno tajemství samotného Stvoření. Caedmon a jeho přítelkyně Edie však brzy zjistí, že na klikaté cestě plné náznaků a šifer mají v patách smrtelného nepřítele.... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2011 , MetaforaOriginální název:
The Templar, 2009
více info...
Přidat komentář
Někdy méně je více. Zbytečně moc popisu, nezáživné. Nalákalo mě hodnocení na přebalu knihy, ale mám pocit, že si to někdo vycucal z palce. Srovnání s Brownem hodně pokulhává. Nevím jestli má cenu číst další dva díly. Pochybuji, že budou lepší. Autorka zřejmě četla Browna a Berryho a vybrala část jejich nápadů, připlácla nějakou omáčku a má uvařeno.
Autorka rozvíjí teorii, která je sice přitažená za vlasy a historikům asi bude připadat naprosto šílená, ale jako podklad pro dobrodružnou knihu mi přijde v pořádku. Občas byl dej sice až moc ezoterický a trochu nesrozumitelný, ale nakonec to nevadilo a u knihy jsem si příjemně odpočal a rád jsem ji dočetl. Možná je to i tím, že mám rád žánr na pomezí detektivky a thrilleru s historickým podtextem, což kniha vlastně naprosto splňuje. Chápu ale, že nemusí sedět každému.
Přece jen mi to nedalo a nechtěl jsem tuto sérii zatratit po přečtení prvního dílu a tak jsem zvládl ještě jeden díl. Bylo to sice o něco málo lepší než jednička, ale označit to alespoň za průměr by bylo asi nadsazené. Zdlouhavé až nudné, místy to mělo spád asi jako stojatá voda. Ale jeden klad to mělo, pro usínání dost dobrá volba.
Čakal som podstatne viac, je to kniha ktorá viac zaujala obálkou, ako obsahom... Nechcem tvrdiť, že je to úplná zbytočnosť, ale je viac kníh, ktoré vyplnia čas kvalitnejšie. Neviem, či to u mňa dosiahlo aspoň nejaký priemer, veľmi musím prižmúriť oči... tri hviezdy max
Jedna hvězda pouze za snahu. Stylisticky podprůměrné, dialogy ubohé. Pár nápadů by se tam našlo, ale celkově to byl fantasmagorický slepenec "od všeho trochu".
Bylo to něco jiného, než jsem čekala. Chtěla jsem něco ve stylu Browna, bohužel tu bylo až moc filozofických a esoterickych řečí. Hlavní záhadě nejsem schopna uvěřit. Nevěřím, že by fungovala. A v takovýchto románech to vyžaduji.
Zajímavé téma, ale bohužel ne dobře zpracované. I v této knize (druhá v pořadí ze série Caedmon Aisquith) se vraždí jako na běžícím pásu. Ne že by mi to za normálních okolností zase tolik vadilo, ale nesmí to být prvoplánové. Mělo by to tak nějak přirozeně zapadnout do ostatního děje. A to se tady, podle mého názoru, tak úplně nestalo. Kromě toho mi vadí i zdlouhavost a zbytečné natahování příběhu. Kdyby se autorka omezila pouze na podstatné skutečnosti, knize by to rozhodně jenom prospělo ;-).
Kniha má děj, nenudí, ale někdy jsem měla pocit že se autorka občas opakuje a prodlužuje tak zbytečně děj. Tak proto jen 3 hvězdy.
Z hlediska jazyka je knížka jasně podprůměrná. I když chápu, že je těžké hodnotit jazykovou stránku, když jsem ji nečetla v originále. Autorka používá jednoduché a někdy až směšné dialogy. Text mi v některých pasážích připomíná středoškolské slohové práce.
Námět je kapitola sama pro sebe. Po úspěšném vydání Šifry mistra Leonadra se s podobnými tituly doslova "roztrhl pytel". A i když Dana Browna příliš ráda nemám, tak musím říct, že "když dva dělají totéž, není to totéž". Opět se zde setkáváme s velmi ohranou zápletkou. Chytrý vědec a nějaká žena objevují dávno zapomenuté tajemství. Samozřejmě by se příběh neobešel bez neustálých honiček se záporáky a záchranou světa "za minutu dvanáct". Být historikem musí být opravdu fuška. Nejvíce směšné mi přišlo, když hlavní hrdina objevil skutečnost, kterou zná snad každý průměrně vzdělaný člověk.
Na závěr musím podotknout, že knížka si svoje čtenáře určitě najde. Nicméně i v rámci současné literární produkce patří podle mě mírně pod průměr. Já osobně bych si knížku vzala tak na rozpálenou pláž k moři, kde mi vedro brání myslet. Nakonec dávám 1*, na více hvězdiček knížka nemá, ale na druhou stranu úplný "odpad" to také není.
Autorovy další knížky
2011 | Ohnivé kameny |
2011 | Templářská šifra |
2012 | Templářská relikvie |
2014 | Templářské tajemství |
Zajímavě propojená smaragdová deska s templáři, zednáři i americkými otci zakladateli.I když takovéhle ezo thrillery mám ráda, pár věcí mi tam nesedělo. Předně u některých věcí bych čekala, že spíš napadnou bejvalýho agenta. Občas to bylo moc zamotané a vůbec, nějak mi to nesedlo.