Canaima
Rómulo Gallegos
Román klasika venezuelské literatury zaujme jak svým umístěním do neznámého a působivého prostředí savan a pralesů venezuelské Guayany, tak podobiznami jejích obyvatelů, domorodců i přivandrovalců, kteří tu zápasí o bohatství i o pouhý život a všichni podléhají těžko pochopitelným psychologickým vlivům a zákonům pralesa.
Přidat komentář
Canaima je zlé božstvo původních obyvatel venezuelské části Guayany v povodí Orinoca. Posedne člověka hluboko v pralese a ten propadá čemusi jako šílenství, pralesní nemoci. V tomto románu píše venezuelský spisovatel, který byl krátce také prezident republiky, o kraji v povodí veletoku, který je stejně tak krásný, jako dokáže být krutý, a to nejen přírodními podmínkami, ale také povahami lidí, kteří tam žili. Bohatí caudillové vládnoucí kraji pomocí armády zabijáků, bohatí obchodníci s kaučukem, sběrači kaučuku, zlatokopové a dobrodruzi nejrůznějšího ražení, a v neposlední řadě Indiáni, kteří pod neúprosným tlakem tzv. civilizace degenerují. Gallegos se snažil ve svém díle i v politické činnosti burcovat proti zastaralému, v podstatě feudálnímu řádu. Kritizoval vykořisťování sběračů kaučuku a Indiánů. Jeho popis pralesa a to, jak dokáže působit na člověka, je velmi sugestivní. Stejně tak jsou velmi zdařilé charakteristiky jednotlivých postav a skrze několik jedinců různých typů nám ukazuje, jaká společnost tam žila na počátku minulého století. Ačkoliv je hlavním hrdinou románu Marcos Vargas, člověk silný, plný vášně a vnitřních bouří, tak tím, kdo je zde na prvním místě, je Venrezuela, konkrétně jedna její část - Guayana.
Štítky knihy
společenské romány Venezuela venezuelská literatura hispanoamerická literatura román pralesaAutorovy další knížky
1976 | Cantaclaro |
1936 | Doňa Barbara |
1975 | Canaima |
Na knihu jsem narazil náhodou při návštěvě antikvariátu, žádné dílo tohoto autora jsem dosud neznal, proto jsem to zkusil a rozhodně nelituji.