Čaroděj
Wilbur Smith
Řeka bohů / Rieka bohov série
< 3. díl >
Taita, skrytý v poušti Afriky, se po smrti milované královny Lostris věnuje modlitbám a studiu. Stává se z něho čaroděj znalý nauky prastarých bohů, adept magie a nadpřirozených sil. Odpoví na výzvu ze záhrobí, odejde z pustiny a vrací se do světa lidí. Zde se brzy ocitá v těžkém konfliktu se zlem, které hrozí svrhnout trůn egyptského království a zničit mladého prince Nefera, vnuka královny Lostris.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: 2022 , AlpressOriginální název:
Warlock, 2001
více info...
Přidat komentář
Taita se vrátil a opět byl skvělý. Ve světě, kde nic není nemožné nebo lépe, vše je možné. Příběh plný napětí, lásky a kouzel. Již to není historický román, jako první díl. Ani akční thriller jako díl druhý. Je to prostě krásná pohádka, kde dobro opět zvítězí.
Třetí díl této série již nebyl pravým historickým románem, já bych jej charakterizoval jako historické fantasy. Nicméně jsem zastáncem originality. Autor si s dějem velice pohrál, ale musím říct, že na čtivosti opět neubral. Romány čtu s vědomím, že je to fikce, takže i když historická hodnota šla do pozadí o dost víc než v prvním dílu, četbu jsem si nesmírně užil a příběhem jsem se nesl od začátku až do samého konce. Každý díl této série přinesl něco jiného a nového, plně chápu nenaplněná očekávání jiných čtenářů, nicméně já jsem nyní plný očekávání, co nového či starého přinese čtvrtý díl Řeky Bohů!
Zdaleka mě to nebavilo, tak jako první díl. Myslela jsem, že ji nedočtu. Příběh naivní, pořád se opakovaly stejný situace a dost mě to nudilo. Taková nic moc fantasy pro YA. Čtvrtý díl už nedám.
Na této sérii mě zaujala značná žánrová rozmanitost. První knihu lze označit za klasický historický román. Druhou za akční příběh ze současnosti. A tato třetí mi ze všeho nejvíc připomínala klasickou pohádku. Ale u všech třech knih, lze zároveň označit jeden žánr za společný, všechny jsou dobrodružné. Z počátku to vypadalo na nejlepší díl z této série. Napínavé, dobrodružné, plné kouzel a magie. Zároveň jsem byla ráda, že si v tomto románu již Taita nehraje na historického všeuměla, to mi v Řece bohů trochu vadilo. Když už to vypadalo na absolutní spojenost, celé se to v poslední čtvrtině pokazilo. Opravdu mi dost vadilo, že jsou v této knize oba samozvaní faraóni, vykresleni jako naprostí hlupáci. To je přeci nesmysl, jinak by se nikdo z nich nedostal k moci. Bohužel se díky tomu nedočkáme žádného vzrušujícího vyvrcholení, protože oba faraóni trapně naletí na velmi průhledné lsti. Ale co, je to pohádka a v ní jsou ti špatní pokaždé za hlupáky. Audioknihu fantasticky načetl jeden s mých nejoblíbenějších narátorů pan Vasil Fridrich.
Přečteno po druhé a bavilo mě to stejně, jako kdysi. Taita zde není tak namyšlený a arogantní, snaží se svými vědomostmi, dovednostmi a zkušenostmi pomáhat mladému faraonovi i jeho blízkým. Za mě plná spokojenost a doporučuji. Brzy určitě otevřu pokračování.
(15. 4. 23 - 9 773 - 27)
Nedočteno, protože mne děsí, jak je kniha tlustá. Musela by mě bavit tolik, jako kdysi první díl - což ani náhodou.
Skvele napinave pokracovani, navrat do starovekeho Egypta, faraony a boj o kralovskou korunu.
Po nepříliš vydařené novodobé dvojce návrat do starého Egypta. Dočkáme se starověkých pikniků, prezidentů, seržantů, měření na metry a jiných anachronismů. Dále neuvěřitelných hrdinských činů nedospělého chlapce, který s přehledem poráží protřelé bojovníky jednotlivě i po skupinách. A samozřejmě řádně zvýšené dávky erotiky, zlovolných intrik a násilí.
Ale hlavně: vrací se Taita. Sympatický starý lišák nelenil, posledních asi tak 100 let pilně četl papyrové svitky na téma osobní rozvoj a stal se mocným mágem. Prostě zábava.
je to sice fikce, ale ano, tak to mohlo být. Nefer Setti žil, nebyl sice významným faraonem, ale příběh je to hezký.
Čtivý, dobrodružný příběh z africké pouště. Faraonové bojují bezohledně o vládu nad Egyptem a čaroděj Taita přichází k princi Nefer Setimu, aby mu pomohl stát se právoplatným vládcem Egypta. Příběh je plný intrik, zrady, pletich, lásky a pomsty. Jen nemusím číst tak podrobné popisování bojů, časté líčení násilí a sexu. Když to stručně shrnu, je to jinak dobře napsaný dobrodružný příběh, dost drsnější pohádka pro dospělé.
Pobývám v zemi čarodějů, šamanů a vím, že dokážou věci, nad kterými rozum zůstává stát. Sama jsem byla "čehosi" svědkem. Přiznávám to, ač jsem člověk racionální a logický, troufám si říct. Návrat k Taitovi, starému jak kameny pouště, mé srdce i duši potěšil. O Egyptě už se tentokrát člověk od Wilbura už moc nedozví, příběh se nicméně odvíjí ve staroegyptských kulisách, které tomuto poutavému, čarodějnému příběhu, kterému vévodí můj oblíbenec - eunuch a velký mág Taita, dodávají nádherný nádech exotiky. Boj faraóna Nefera se lvem pro mne tak byl tak plastickým zážitkem, že jsem přestávala chvílemi číst, abych se mohla nadechnut a připomenout si, že je to jen kniha :-). Ovšem ani závod po Rudé stezce nebo souboj čarodějů nejsou o nic méně poutavé. Napětí totiž nepolevuje na žádné z 550 stran. Možná bych snesla méně detailů v popisech brutálního zabíjení či kastrování nebo erotických scén, ale člověk nemůže mít všechno :).
třetí díl čtený v řadě, co k němu napsat...je potřeba daleko víc opustit racionální úvahy a nechat se vést touhle " pohádkou ", neřešit, nezpochybňovat , ponořit se do příběhu a zkusit se vrátit o pár "x" let zpátky, do dětství, kdy jsme taky věřili všemu, co jsme viděli, slyšeli a četli...
Autor slibuje příběh, kde má Taita magické schopnosti. A svůj slib Smith splnil.
Je to další příběh, opět jinak pojatý po prvních dvou. Autor dokazuje, ze ničím nezaostává ani za známými pisateli fantasy literatury.
Děj má neskutečný spád. Když mi zbývalo par stránek do konce, říkal jsem si, ze přeci není možné zbytek děje a zápletek popsat na deseti stranách. Ale lze. V podstatě celá poslední třetina knihy měla ještě větší spád, než je zvykem Wilbura Smithe.
Kniha mě nadchla. Možná bych vyčetl jen pár chyb, jako když vesnici sužuje nedostatek vody, která je jen pití a na příděl. Taita však ráno přijde čerstvě umytý. Pak jsou tam jisté fráze, které nejspíše do 4 tisíce let starého příběhu z Egypta nepatří. Domnívám se však, ze je to spíše chyba překladu.
Doporučuji, dávám 4,5 hvězdy, což je zaokrouhleně 5 ????
Třetí díl Řeky bohů mne kdysi opravdu rozhodil. Čekal jsem zase klasickou dobrodružnou četbu z prostředí starého Egypta, lehce opepřenou nějakou tou lechtivou scénou, ale místo toho jsem dostal egyptské... fantasy? Asi? Knihu pro mě určitě zachránil fakt, že pořád mluvíme o pokračování rodu, který jsem si oblíbil v první knize. Nefer je přeci jen vnuk Lotris, a tak chápete Taitovo zainteresování do celé téhle šlamastyky. Nic se ale nesmí přehánět, jak bohužel ukáže další díl.
Historický román to už není ani zdaleka. Z trojky se stal román až trochu naturálnější pohádka.
Zlo a dobro jsou jasně odděleny, už od začátku víte, kdo je padouch a kdo hrdina. Jednička byla malebnější a poutavější, což autor věděl, a tak se trojku snažil "vylepšit" okultismem a mystickým uměním hlavní postavy (lepší překlad než čaroděj je dle mého "mág").
Ale hlavně ten překlad. Pokud jste si zvykli na styl jedničky a dvojky, pak vám minimálně ze začátku bude trojka v překladu znít divně. Překladatel používá pro jedničku netypická slova. Doslova mě vytáčelo označení skoro každé významné postavy "lord". Copak jsme ve středověku nebo u Harryho Pottera?
Přesto to nakonec dočtete a bude se to líbit, ale 5 hvězd zkrátka dát nelze, opravdu ne.
Kniha se docela líbila ale předešlé díly byly lepší