Carrie

Carrie
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4205 4205

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

radka8970
11.03.2018 4 z 5

Tak Kingova prvotina se čte velmi dobře, protože je stručná a čtenáře nezatěžuje ničím zbytečným okolo. Bylo mi té holky poznamenané fanatickou matkou líto. Štvaly mne její spolužačky se svou krutostí. Stephen King ještě nebyl tak vyzrálý a ke svým složitějším dílům se musel teprve dopracovat.

Nomia
28.02.2018 4 z 5

Carrie jsem fandila. Její pošahaná matka, zmetci ve škole, šikana, komu by jednou neruply nervy. King tomu dodal tu správnou šťávu a trochu krvavých jatek na závěr. Ale i samotné vyprávění o Carrie, ten její prostý životní příběh, který byl natřískaný strachem, šikanou a smutkem, všechno se mu to podařilo výborně popsat.

Vůbec mě nerušily vsuvky v podobě výpovědí atd., naopak to dodávalo knize šmrnc a pocit autentického příběhu. Strašidelné to nebylo, ale neskutečně napínavé ano. I když je pravdou, že člověku bylo jasné k jakému konci vše směřuje... A že to nebude nic pěkného, bylo předem celkem jasné.

Schary
24.02.2018 3 z 5

Smutna kniha o nestastnem osudu jednoho ditete,zakoncenem tragedii...

lifeoptimist
23.02.2018 1 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy......Stephen King je brán jako mistr svého oboru, proto tato volba, nicméně můj šálek kávy to určitě není, o tom jsem se přesvědčila, že horory nemusím ani jako knihu ani jako film. Knihu jsem v podstatě přetrpěla a zůstanu u svých oblíbených žánrů

Peternikdy
13.02.2018

Stará kingovka, jedna z mála krátkych, takže vás nestihne znudiť či otráviť. Nápad výborný, postava matky psychopatky ...mega záver, hodný veľkolepejšieho románu. Na Kinga (pokladám ho za umelo nafúknutý mýtus, v skutočnosti na úrovni Ungera) dosť dobré, lebo dosť krátke a dosť pravdivé v načrtnutí toho, ako decká dokážu byť kruté a hnusné. Rovnako ako dospelí. Ibaže v realite nenaserú niekoho ako je Carrie. Bohužel.

buldozer5
05.02.2018 4 z 5

Narozdíl od jiných knih od Kinga je tahle útlá, takže jsem ji zvládnul přečíst za jeden den. Líbila se mi, děj mě celou dobu udržoval v napětí, jen ten konec byl podle mě celkem přehnaný.

Krub
05.02.2018 4 z 5

King je nesmírně talentovaný, to všichni víme z pozdější tvorby, ale že i jeho prvotina bude takto čtivá, to jsem vážně nečekal! Co více, Carrie je plná beznaděje, bezmoci a zoufalství. To není u autorovi tvorby zrovna běžné, většinou naopak vypráví příběhy lidí, kteří si žijí poměrně příjemně a tento jejich život je konfrontován s nějakým nadpřirozeným, vnějším zlem, a následně jejich vlastní stinnou stránkou. U Carrie je tomu naopak, neboť se ono nadpřirozeno jeví jako šance na vykoupení. Zajímavá kniha především pro fanoušky tvůrce.

Marekh
05.02.2018 4 z 5

Kniha se mi celkově líbila. Viděl jsem i film z roku 2013, který se mi také líbil.

madonna6956
04.02.2018 5 z 5

Stephena Kinga jsem obdivovala od svého dětství. Znala jsem spoustu filmových adaptací – Stříbrná kulka, Creepshow, ale jeho knihy propluly mým životem. Knihu jsem si půjčila v knihovně. Rovněž si dávám i filmový maraton Stephena Kinga, protože mě NESMÍRNĚ zajímají. Zpracování, děj, prostě všechno. Carrie jsem přečetla během jednoho týdne. Pokusím se popsat mé poznatky z četby této knihy a rozvinu to více než na mou frázi ‘‘o můj bože, to bylo úžasný a dokonalý‘‘. Jelikož jsem před knihou viděla 3 filmové adaptace a byla to moje první kniha Stephena Kinga, tak jsem musela řádky číst několikrát. Stephen King často používá metafory. Jelikož jsem často knihu četla, když jsem byla ospalá, tak jsem byla ještě 5x nervóznější, než kdybych knihu četla ‘‘jen tak‘‘.
Děj popisovat tolik nechci, protože nechci být spoileromat. Anotace se dá vyhledat na internetu, či je na přebalu knihy. Spíše se chci věnovat mým postřehům.
Od začátku myslím, že je Carrie nepochopená a že měla opravdu těžké dospívání a život celkově. Nikdo z nás si nedovede představit, jaké to je. I když já v něčem jo. Zažila jsem velice podobnou šikanu na základní škole. Vím, že Carrie ovládala schopnosti telekineze, telepatie, pyrokinese a termokineze, technopatie a elektromagnetismu, ale to není to, co mě na knize děsilo.
Nejvíce mě děsilo, kam až lidé mohou zajít. Ať už to byl náboženský fanatismus matky p. Whiteové, nebo poznámky Chris a ostatních holek, nebo povaha Bobbyho Nolana. Vím, že byla jiná. Kniha mě prostě zaujala. Dějem, atmosférou, prostě vším.

V28
02.02.2018 5 z 5

Filmovou verzi Carrie (1976) jsem viděl několikrát a byla skvělá. Vracet se ke knize i když mám Kinga hodně rád, se mi moc nechtělo, ale udělal jsem dobře. Ten dokumentární styl psání o případu Carrie, její schopnosti, všechny ty přípravy, nenávist a to co předcházelo konečnému výbuchu bylo sakra skvělé. Stupňování napětí a té atmosféry do samotného konce jako vždy na jedničku. Prostě King.
Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

Brace
23.01.2018 5 z 5

Své prvotní hodnocení 4 hvězdy po několika hodinách měním na hodnocení nejvyšší. Protože, i když je kniha oproti jiným kingovkám hodně jednoduchá, pořád je to debut jako hrom. Po masakrálně rozsáhlém TO (taktéž skvělém) jsem potřeboval něco útlejšího a Carrie se mi přesně trefila do vkusu. Styl psaní na prvotinu nevídaný (články, rozhovory), ale geniální. O to více překvapí známá informace, že King dlouho nemohl svou knihu udat nakladatelství. Svět před 45 lety ještě nebyl připraven na texty podobného formátu. I v roce 2018 vás dokáže kniha pořádně zamrazit.

ChristineDaee
18.01.2018 5 z 5

Môj prvý King. Prvý raz som si Carrie obzerala v kníhkupectve, keď som mala 12 rokov. Krvavý obal ma zároveň desil a priťahoval. Ale text na zadnej strane ma zmiatol a nakoniec som dospela k presvedčeniu, že hrdinka je nielen uväznená, ale najmä duševne chorá. :D Asi o rok neskôr som si z knižnice priniesla Žiarenie, s tým istým výsledkom... Nepochopila som, o čom je dej. Mám veľmi rada horory a ďalšie roky som strávila počúvaním, aký je King skvelý. Sem-tam som do neho nakukla a tento rok sa konečne dostavil výsledok. Carrie bola skvelá. Nemohla som sa od nej odtrhnúť. Na základnej škole som to nemala ľahké, aj keď sa nemôžem sťažovať na svojich rodičov, a preto ju viem pochopiť. Teším sa na Žiarenie a To a na filmové spracovania.

hs777
12.01.2018 4 z 5

Co dodat ? Vydáno v roce 1973 ... je znát, že je to prvotina, je poznat, že autorem je King. A je vidět, že má velmi dobře našlápnuto stát se mistrem hororu.

Arlienen
08.01.2018 4 z 5

Kinga čtu už roky a bohužel jsem udělala tu chybu, že jsem si mistrovské dílo ,,TO" přečetla před Carrie. Kniha se mi zpočátku četla špatně. Kniha má necelých 200 stran, a i tak jsem ji četla skoro měsíc, což se mi často nestává.
I přes ten krkolomný začátek jsem se nakonec začetla. Přece jen bylo znát, že to napsal King. Bylo tam napětí a i včechny ty maličkosti, které knihu činí zajímavou.

Fremr
04.01.2018 4 z 5

Carrie aneb dívka, která se nenarodila zrovna šťastně. Střední škola je prostě hnus a King to moc dobře ví, pokud se někdo vyčlení z tlupy a nebo je vyčleněn, tak to dopadne vždycky blbě. Carrie ale není obyčejná holka a i jí ten kyblík přeteče. Ta zloba je z toho doslova cítit a je mi jasný, že King to všechno do sebe na střední nasával jak houba a pak to všechno vtlačil do příběhu, který Vás prostě bude bavit. Lidi v městečku Chamberlain si to všechno zasloužili a Carrie mi bylo dost líto. Prostě jenom zmrvenej život jedný holky, protože žila vedle debilních lidí. Chtěl jsem víc, víc ničení, fandil jsem Carrie, škoda, že nemohla zlikvidovat úplně všechno. I tak to ale byla paráda. Je jasný, že se nejedná o nejlepší Kingovu knihu, ale i tak je to na první román skvělej příběh a je to prostě King, kterýho musíte přečíst už jen kvůli tomu, že právě Carrie všechno odstartovala.

Dalamar
03.01.2018 3 z 5

Ačkoliv se jedná o Stephena Kinga, byla mnou tato útlá knížečka v naší knihovně záměrně přehlížena. Jakožto zarytý ateista a odpůrce fanatického náboženství jsem neměl chuť se do knihy pouštět díky postavě matky hlavní hrdinky. Po přečtení knihy ovšem nelituji času stráveného u této knihy. King nám zde opět ukazuje, že je brilantní vypravěč a že dokáže čtenáře strhnout skvělou a hutnou atmosférou a dokonale zvládnutou psychologií postav. Vymazlená jednohubka na jeden večer.

Kira128
25.12.2017 3 z 5

Stephen King. Známé jméno, známý autor. Má na triku dokonalé horory a je to jeden z těch nejlepších spisovatelů na světě, jak tvrdí moji přátelé čtenáři. Tohle vím i já, i když jsem vlastně zatím neměla tu příležitost si od něj nějaké dílko přečíst. Abych tedy nevyčnívala ze svého skvělého kolektivu, který je na Kingovi naprosto závislý, sáhla jsem po jeho první knize, po jeho prvotině.
První pocity? Pocity závěrečné? Nadšená jsem nebyla, ani teď úplně nejsem. Carrie ve mně asi nezanechala žádnou hlubokou rýhu, kterou bych nebyla schopna vymazat. Naštěstí si ale už nepřipadám jako inteligent, co od Kinga nečetl zhola nic.
Co se dějové linky týče…
Carrie je šikanovaná dívka a příběh popisuje její život. Vlastně nic zvláštního, když to řeknu takto stručně a jasně. Carrie ale vlastní telekinetické schopnosti, což je to jediné, co příběh dělá výjimečnějším. A do toho se jí do života přimíchává její až příliš věřící matka (tu nesnáším, jen tak mimoděk).
Námět je zajímavý, to nepopírám. Musím ale uznat, že zpracování se mi moc nelíbilo. Trochu mi styl knihy připomínal Trojici, ta byla psána podobným způsobem (uznávám ale, že ta mě nadchla více).
Nevím, možná mi King prostě nesedí, možná nejsem člověk stvořený pro jeho knihy.
Rozhodně mohu pochválit obal. Jednoduchý, krvavý. Upoutá, vyděsí. Tak by to mělo u hororů být. Plusové body.
Ze začátku jsem se nemohla začíst, avšak to bylo pravděpodobně způsobeno tím, že jsem před Carrie četla knihu, která na mě udělala velmi dobrý dojem. Spíš si myslím, že jsem se nedokázala dostat do děje. Ano, dějová linka je zajímavá ve spoustě směrů. Ano, měla by vás uchvátit hned při prvních slovech. A ano, příběh je mrazivý stejně jako je krvavý, tudíž by to neměl být problém. U většiny by neměl. Já jsem ale asi v té malé menšině.
Kniha se mi tedy do paměti moc nevryla, ale přeci jen… je to má naprosto první zkušenost s tímto autorem. Rozhodně s ním nekončím a určitě brzy sáhnu po nějaké jeho další knize (pravděpodobně Doktor Spánek). Uvidíme, jak na mě zapůsobí.
S hodnocením je to těžké. Kniha mě trochu zklamala. Čekala jsem asi bůhvíco, a to bylo špatně. Názory ostatních jsou asi trochu jiné než ty mé. Nevadí.
Také bych mohla poznamenat, že jsem celou Carrie prostě četla tak nějak… nuceně? Nebyl to úplně můj záměr, asi jsem to chtěla mít rychle za sebou… A to bylo ještě horší.
Takže takhle. Neurazila, nepřekvapila. Vezmeme to zlatou střední cestou. 3 hvězdy.

Romanka89
23.12.2017 5 z 5

Svělá kniha, jedna z nejlepších od Kinga co jsem zatím četla. Jsem zvědavá i na všechny filmové verze tohoto příběhu.

simnasa
12.12.2017 5 z 5

Za mě nej nej nej :)

Mato14
09.12.2017 4 z 5

Pre mňa po Cujovi omnoho lepšia kniha. Tentokrát som už nemal čudný a zvláštny pocit z opisov vecí k deju nepodstatných, pretože tam žiadne zbytočné neboli. Carrie ma zaujala aj ako postava, aj ako kniha celková. Telekinetické schopnosti ako ničivý prostriedok, len vďaka pomstichtivosti iných ľudí. Veľmi zaujímavé. Dosť zaujímavé na 4 hviezdy ;) určite odporúčam