Carrie

Carrie
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4200 4200

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

boxas
01.01.2017 5 z 5

Upřímně řečeno, ono by se dalo leccos na knize zkritizovat, určitě King napsal lepší věci... ale na druhou stranu: kolika autorům se takhle povede jejich první knížka?!
Možná kdyby Carrie napsal později, byla by "dotaženější", postavy by byly plastičtější, zápletka propracovanější a celkově by měla knížka o dobrých 200 až 300 stran víc. Ale byla by pak skutečně lepší?
Carrie je pro mě něco jako nevybroušený diamant. A to je vlastně dobře. Od ní vede cesta k Osvícení, Misery, Temné věži a dalším skvělým dílům. Bylo by smutné, kdyby King začal tím nejlepším a pak se už jen zhoršoval.

bakunin
08.12.2016 4 z 5

Přečetl jsem to jedním dechem, ikdyž to není moc rozsáhlé dílo, pořád to patří mezi špičku žánru.

dreamhex
23.11.2016 4 z 5

Carrie trochu předběhla její pověst, před čtením je třeba brát ohled na to, že to je autorův první (vydaný) román. Postavy nejsou zpracované tak jako u dalších Kingových románů, jen nevím jestli bych knížku řadil mezi horrory, v podstatě se nemáte kde bát. I přes to všechno je Carrie poměrně zajímavým dílem a obsahuje pár zajímavých prvků. Fanoušci Kinga určitě nebudou zklamaní.

TallulahDragon
19.10.2016 5 z 5

Na prvotinu velmi dobré. První jsem viděla film, takže jsem věděla, jak všechno skončí. Stejně jsem ale Carrie přečetla za chviličku. Jediné, co mi scházelo, byla plastičnost postav. K té se nejspíš King propracoval až časem, v Carrie jí moc není.

Seteh
06.09.2016 3 z 5

No... čekala jsem více. Navzdory zdejšímu hodnocení musím říct, že mne osobně kniha příliš nenadchla. Nejvíce se mi líbily pasáže, ve kterých figurovala Carriina matka, ty mi přišly asi nejpůsobivější a zároveň "správně hororovité". :) Jinak jsem se celkem často ztrácela a místy jsem ani nevěděla, k čemu se vztahuje to, co zrovna čtu. Chtěla bych od Kinga přečíst i další knihy, doufám ale, že budou psány trochu jiným stylem, než Carrie. Filmové zpracování, které jsem viděla později mne bavilo více.

danny_21
06.09.2016 4 z 5

A zrodil se Král ... Stevova prvotina, která vlastně určuje autorovo budoucí žánrové zaměření ( většinou ). V Carrie se na malém prostoru stylově roztáčí kola mystiky, tvrdých konfrontací ať rodinných nebo mezi vrstevníky a krvavých detailů. Na první kus velká spokojenost - 80 %

Pasadenka
29.08.2016 5 z 5

Co k čemu říct? Král Štěpán je opravdový král. Jako jeho prvotina, která mohla klidně zůstat někde na smetišti dějin, nebýt šťastného přičinění sudiček, je to jednoduše skvělé. Jsou lidé, autoři, kteří prostě umějí svoje řemeslo dobře. A Štěpán je jedním z nich. Carrie mě chytila za srdíčko a zůstala vně. Možná to není na pět, ale příběh je to přesně pro mě, plus hezká historka k tomu, takže pětka pane Králi. Pětka. :)

Lenyaa
01.08.2016 5 z 5

Kniha je tenounká, takže sem jí zhltla za dva večery před spaním, ale na kvalitě jí to neubírá. Carrie mi bylo strašně líto, nikdo si vlastní matku nevybere... A ten konec... - pořád jsem doufala že to dopadne jinak..... Za mě každopádně 5*!!

MartinSt
27.07.2016 5 z 5

Trochu mě štve, že jsem na internetu zahlédl některé scény z filmu, takže jsem malinko tušil, k čemu se v knize směřuje. Carrie mi bylo fakt líto, protože tohle zažívat...brrr. Byl jsem doopravdy překvapen, jelikož knížku jsem si vzal úplně náhodou, když jsem si šel pro Dlouhý pochod, ale rozhodně téhle (náhody?) nelituji. Potvrzuje se, že starší díla jsou mnohem lepší a já jsem fakt rád, že jsem z těch starších přečetl teprve 3 a čeká mě ještě pořádná jízda:)

Jinak kniha je celkově skvělá, ani mi nevadilo, že byla kratší :) 5/5

OciVelkeZelene
17.07.2016 4 z 5

Dost jsem se do te Carrie vzila. Ta jeji maminka je vazne mnamkoidni pripad...

Olidoc
04.07.2016 5 z 5

Myslel jsem že jako prvotní knížka bude děsná, opak je pravdou.

topipig
04.07.2016 4 z 5

Prvotina mistra Kinga a ihned je rozpoznatelná svým rukopisem. Film od Briana De Palmy je ještě lepší než kniha (čož se stává zcela vyjímečně).

Anna 13
03.07.2016 5 z 5

Přečteno za jeden den. Sebralo mi to dech z plic. A byla to moje desátá kniha od Kinga...

Kinga miluju. A tato kniha mne opět okouzlila absolutně brilantním špičkovým stylem psaní.
A ten příběh byl nádhernou ukázkou kvalitního amerického hororu, který dokáže napsat jenom tento Král.

Celou mou recenzi najdete zde: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1607/carrie-stephen-king

Punkies
30.06.2016 2 z 5

Knihou jsem se prokousávala dost těžce. Má pouhých 171 stránek, nad kterými jsem ale strávila 8 dnů. Což se mi nestává. Film mě strašně bavil a jelikož jsem ho viděla před 3 lety, říkala jsem si, že si osvěžím paměť knížkou, ale bohužel mě zklamala. Obzvášť mě nebavily pasáže s úryvky z knih, časopisů, novin atd...

LadyKet
24.06.2016 4 z 5

Na jeho prvotinu je to velmi povedené. Líbilo se mi střídání vyprávění s útržky z novinových článků a policejních vyšetření.

Svatoslav
21.06.2016 5 z 5

Carrie byla první Kingovou knihou. Carrie byla mou první Kingovkou. Carrie je a bude mou první Kingovkou, jež mě přivedla do náruče mistra děsu a donutila mě si od něj přečíst úplně vše. Ještě teď děkuji té náhodě, kdy mi kniha padla do oka. Děkuji!

Viky007
21.06.2016 4 z 5

Tahle kniha byla hodně zvláštní. Těžko říct, čím to bylo. Carrie mi přišla z jedné strany velmi nesympatická a z druhé strany jako dívka s nešťastným osudem, kterou jsem litovala. Hlavně na konci mi jí bylo opravdu líto.
A přestože je kniha tenounká, nečetla se mi zrovna snadno. Místy se to tak nějak táhlo, ale to je možná jen můj subjektivní pocit.

Jinak, škoda, že se tam neobjevil Charles Xavier. V takové verzi by to určitě dopadlo dobře :-D.

kayu
20.06.2016 5 z 5

Carrie zaujmula jednoznačně už od prvních stránek. Líbí se mi, že na celý "případ" se nahlíží z několika různých stran. Kdyby byla celá kniha z pohledu Carrie asi by nebyl zážitek tak intenzivní.

Loovenka
18.06.2016 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, který mě opravdu zaujal. Díky filmu jsem našla tak skvělého spisovatele na horory Stephena Kinga, okamžitě jsem si musela koupit i knižní podobu, samozřejmě kniha byla ještě lepší, jen už jsem to měla takový nabouraný tím filmem.

Madluska
10.06.2016 3 z 5

Tak nevím - asi nikdy nepřijdu Kingovým knihám na chuť. Dlouhý pochod mě zklamal dost, tady bylo zklamání o něco menší, ale přece jen - pod tuhle už se aspoň podepsal, tak jsem čekala něco víc... Což o to, knížka je zajímavě napsaná - zejména ten skoro až postmoderní způsob využívání dalších dokumentů (knížek, novinových zápisů, výslechů atd.) měl něco do sebe, ale přece jen tímhle ozvláštňujícím prvkem asi sotva zakryjete šablonovitost (šikanovaná "superhrdinka", matka fanatička, nafrněná právnická dcerka) a i napětí vzalo zasvé, když hned od začátku (z nějakého důvodu?) vlastně víme, co se stane, jen nevíme jak. Myslela jsem, že přečíst si Carrie patří k základům, které by měl mít moderní člověk načtené. Dnes už vím, že bych mohla žít i bez ní. :-) P.S. King to trochu projel už tím, že jako chlap si troufl psát o menstruaci - co ten o tom ví?! :-D