Čas změn
Danielle Steel
Jako dcera a vnučka prominentních manhattanských právníků je Meredith McKenzieová předurčená k tomu mít jen to nejlepší. Navštěvuje elitní školy, vybranou společnost a samozřejmě se čeká, že se jednou výhodně vdá. Dětství tráví v Německu, kde její otec působí jako žalobce během Norimberských procesů. Meredith si proto začíná postupně uvědomovat, že boj dobra se zlem nepatří jen do pohádek, ale odehrává se naprosto reálně. Po návratu do Států se pokouší prosadit jako právnička a vydat se vlastní cestou. Odmítá tradiční postavení poslušné dcerky, a když se její otec stane členem Nejvyššího soudu, sama se angažuje v procesech na ochranu lidských práv a k ukončení války ve Vietnamu. Z Meredith se stává sebevědomá a silná žena, která si, na pozadí důležitých momentů amerických dějin snaží vybojovat vlastní cestu – navzdory neklidné době, společenským předsudkům a rodinným ztrátám.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2021 , Ikar (ČR)Originální název:
The Good Fight, 2018
více info...
Přidat komentář
Milý příběh popisující vývoj v USA od konce druhé světové války do války ve Vietnamu. Boj za rovnoprávnost, restituce, demonstrace proti válce, atentáty na Kennedyho, Martina Luthera Kinga, silné ženské hrdinky z privilegovaných vrstev.
Čtivý příběh, ale když se nad ním zamyslím, tak mám pocit, jako by se v něm vůbec nic nestalo. To způsobuje onen až pohádkový způsob vyprávění.
Přečteno loni, hodně mě zaujala.
Meredith se jako dítě stěhovala do Německa Její otec za války osvobozoval koncentrační tábory. Po skončení války stál u soudu v Norimberku jako žalobce při procesech. Ale k poslechu neuvěřitelných autentických svědectví přeživších a se připojila spory s dědou . Své vnučce říká vše o válečném stavu a přeje si, aby desetiletá Merrie byla u jednoho slyšení. I když to otec nechce, ale jeho dcera umí německy natolik dobře , aby rozuměla řečovému projevu. Sama už doma prohlašuje, že chce být právnička a pomáhat lidem, kterým bylo ublíženo podobně jak Židům za holocaustu.
Ani neví , že se něco takového připravuje...
Dva světové rasové konflikty a jedno neohrožené děvče.
Meredith (Merrie) se jako malá stěhovala do Německa. Její otec byl za války americký voják, osvobozoval Dachau a Osvětim. Po jejím konci žaloval nacisty v soudni síni v Norimberku. Jenže k těžkosti poslouchat neuvěřitelné výpovědi svědků a zvykají si na dočasný život v jiné zemi se přidaly hádky s dědou. Vnučce říká vše o druhé světové a teď chce,aby se malá Merrie účastnila jednoho slyšení i když to táta nechce , ale Merrie už umí ovládat němčinu jako rodilý mluvčí. Ta později po návratu přijde s nápadem stát se právničkou a hájit zájmy osob , kterým byli ublíženo včetně těch, co se vrátili z pekla... Ani neví, že se něco takového má stát.
v průběhu se neohrožená a statečná divka potká s jinou zvláštní dívkou podivným a horším osudem než si myslí...
Oddechové čtení...zajímavý děj z doby války a kamarádství dvou dívek od školy až do dospělosti...
Román psaný jako vyprávění o životě převážně jedné osoby. Zajímavá forma... Ale příběh nemastný-neslaný a nezaujal mě. Nejzajímavější je paralela dětí zasažených 2. světovou válkou a válkou ve Vietnamu.
Příběh ,který se odvíjí na pozadí historických událostí. Hlavní hrdinkou je židovská dívka Meredith ,kterou její dědeček od útlého dětství podněcuje k tomu ,aby změnila svět a nesmí se nechat odradit předsudky. A ona se toho opravdu drží, vystuduje práva a začne pracovat v organizaci za práva černochů na Jihu. To ovšem velmi vadí její rodině i když je její otec též právníkem a angažuje se jako žalobce během Norimberských procesů. Z Merdeith se stane sebevědomá žena, která si vybuduje svoji vlastní cestu. Autorka knihu napsala nejen pro pobavení, ale přiblížila nám v ní důležité okamžiky světových a amerických dějin.
Má první kniha od Danielle Steel. A bylo to velké trápení, za což může styl, kterým je kniha napsána.
Přitom má velký potenciál. Příběh se dotýká závažných a zajímavých témat. Bohužel to vše zazdil právě ten styl. Když jsem již po padesáté četla tu stejnou informaci o postavě, šly na mě mdloby. Šílené, kolikrát autorka opakovala to stejné. Občas se našly chvíle, kdy mě kniha bavila, bohužel však převládaly chvíle, kdy jsem se do čtení musela nutit.
Mám doma minimálně ještě jednu její knihu, ale pochybuji, že ji někdy přečtu. Příběhy paní Steelové jsou snesitelnější ve filmové podobě. Tedy pro mě.
Čtenářská výzva 2024: Téma 2. Kniha, jejíž název (či autor) zazněl v seriálu Přátelé.