Čechoslováci v Gulagu II.

Čechoslováci v Gulagu II.
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395283/bmid_cechoslovaci-v-gulagu-ii-NLO-395283.jpg 4 6 6

"Otce požádali, že by si s ním chtěl jejich velitel promluvit, že se zdrží tak hodinku dvě. Odešel s nimi a vrátil se za deset let." Ze vzpomínek Ivana Zoce. Druhý díl knihy Čechoslováci v Gulagu je volným pokračováním publikace odvozené od stejnojmenného televizního dokumentu a přibližuje osudy dalších dvanácti krajanů postižených politickými represemi v Sovětském svazu ve 20. až 50. letech minulého století. Vedle osob nespravedlivě odsouzených k mnoha letům pobytu v pracovních táborech Gulagu představuje i tragické životní příběhy Čechoslováků popravených během stalinských čistek ve 30. letech. Kniha vznikla na základě výzkumu v bývalých sovětských archivech, dostupné literatury a spolupráce s příbuznými obětí." Osudy "buržoazní tanečnice a zasloužilého bolševika", manželů Gertrudy a Alexandra Arosevových; českého polárního letce a účastníka výpravy na severní pól Jan Březiny; bojovníka proti nacistické a komunistické totalitě, držitele Řádu Bílého lva (2000), plukovníka Pravomila Raichla; malíře a grafika Vladimíra Levory, trestaného za vzpomínky na sovětský pracovní tábor; či příběh Karla Goliatha, zakládajícího člena KSČ, nejdéle vězněného Čechoslováka v Gulagu; a dalších…" Společná publikace České televize a Ústavu pro studium totalitních režimů k 100. výročí vzniku Československa.... celý text

Přidat komentář

Kakho-Oto
06.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Příběhy z této knihy mě oslovily ještě více než příběhy z prvního dílu Čechoslováků v gulagu. Děsivé, kdo všechno se mohl stát obětí stalinismu - v podstatě každý. Jan Březina byl vyznamenán za účast na letecké výpravě za polární kruh a o rok později již nežil, když byl jako "zrádce" popraven. Revoluce požírala i své děti, jak dokazují příběhy věnované "rudému legionáři" Jaroslavu Štrombachovi (měl český původ, což v období tzv. velkého teroru v letech 1937–1938 stačilo k označení za zrádce a s tím spojenou popravu) a sovětskému funkcionáři Arosevovi (měl za ženu německou židovku z bohatších kruhů). V knize je zpracován i zajímavý život Karla Goliatha - muž židovského původu z Ostravy, jenž byl celý život přesvědčeným "demokratickým" komunistou, takže sice odsuzoval stalinismus (který ho věznil 16 let), avšak komunismus jako celek mu rozhodně nevadil, což ho vedlo i k odsudku Pasternakova díla Doktor Živago (slovy Goliatha román lituje oběti rudých v ruské občanské válce, což podle něho není dobré...). Vymyká se i příběh Josefa Kličky, kterého využívali k propagandě němečtí nacisté okupující české země. V publikaci kupodivu není uvedeno, že Štefan Kločurak, západoukrajinský politik, je přímým předkem Haliny Pawlovské. K nejsilnějším kapitolám patří i medailón věnovaný Pravomilu Rajchlovi, hrdinovi druhého a třetího odboje. Osobně mě dost zaujal i příběh malíře Vladimíra Levory, který se zapojil v roce 1939 na Plzeňsku do protinacistického odboje (šlo o tzv. kyselinové atentáty - znehodnocování německých zásob kyselinou). Před nacisty "utekl" až do Sovětského svazu, kde byl následně uvězněn v gulagu. Podobně dopadli i jiní protagonisté knihy - Rajchl, Breiner, Végh.

Lenka4
24.10.2019 4 z 5

Kniha dobře ukazuje, jak se lidé mohli ocitnout v sovětském vězení a pracovním táboře. Jejich příběhy jsou však podány poměrně stručně. Není tak dost prostoru pro dramatičnost a sílu sdělení, které mívají samostatně vydávané vzpomínky.


Jejda
06.01.2019 4 z 5

Zapomínat na zvěrstva páchaná komunisty, by se rozhodně nemělo!
Knihu jsem si koupila, protože je v ní zařazena kapitola o mém dědečkovi Josefu Kličkovi. Celý příběh dědečka je podrobně popsán v mé knize Trosečník sibiřský:
https://www.databazeknih.cz/knihy/trosecnik-sibirsky-386057

Autoři knihy

Jan Dvořák
česká, 1982
Jaroslav Formánek
česká, 1960
Adam Hradilek
česká, 1976