Cela smrti
John Grisham
Je morální zabít člověka, jenž zabil? Tuto a jiné otázky si klade mladý právník Adam Hall, jehož dědeček, dlouholetý člen Ku-klux-klanu, je odsouzen k trestu smrti. Sam Cayhall je ve vězení už více než devět let a všechna jeho odvolání byla zamítnuta. A tak ho dělí od smrti už jen vteřiny.... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 1996 , Ikar (SK)Originální název:
The Chamber, 1994
více info...
Přidat komentář
Typická knížka Johna Grishama z amerického právnického prostředí, které autor tak dobře zná. Tentokrát román přináší čtivý příběh mladého právníka Adama a jeho dědečka odsouzeného k trestu smrti. Všechna odvolání byla zamítnuta a dědeček už mnoho let v podstatě čeká na vykonání rozsudku. Základní dilema, které se zde řeší je otázka oprávněnosti nebo neoprávněnosti trestu smrti jako takového. Doporučuji k přečtení.
Sama popravili právem a kolem toho bylo strašný omáčky. Ve finále jsem se nedozvěděl kdo ty nálože vlastně kladl. Zabils? Tak zdechni na první dobrou! Nejsem příznivcem plnech věznic vrahů co se klepou, že přijde jejich "chvíle" a jedí hnusný jídlo devět let. Proč bych je živil? Já vlastně za nic nemůžu to táta a já tam jen stál a koukal jak věšej negra.
První kniha od autora, první do čtenářské výzvy, první letošní a druhá o trestu smrti. Příběh vede člověka k přemýšlení o spravedlnosti, o trestech, o síle odpuštění, a to jsem prožívala i já. Kniha je velmi čtivě napsána.
Moje první kniha od této autora a musím říct že mě to mile překvapilo.
Čte se to velice dobře jsem se nemohl odtrnout jak to bylo napínavé
Smutná a drsná rodina Cayhallovi
Knihu bych doporučil pro lidi kteří mají 18+ let
Kniha vhodná do nějaké té cely, kdy máte spoustu zbytečného času na tohle zdlouhavé čtení, téma bylo dobré, ale nějak vláčně napsané. Už jsem od Grishama přečetla několik knih a má u mě chlapec STOP! Prostě to neumí napsat tak, aby to zaujalo a jeho knihy neputovaly do bazaru :(
Trochu jsem byla rozpolcená, jestli fandit šikovnému právníkovi Adamovi (když už se tak snaží), aby se mu podařilo pro dědečka, bývalého Kukluksáka, získat milost/doživotí, nebo ne, protože jeho děda nebyl žádný svatoušek. Autor asi chtěl ve čtenáři vyvolat vnitřní polemiku o trestu smrti: ano/ne, pochybnosti o možnosti odsouzení nevinného, zadostiučinění pozůstalých, dlouhé čekání na výkon spravedlnosti, způsob popravy...tahle kniha je skvělá. Přinutí vás k zamyšlení v průběhu čtení i poté.
Tak tohle byla trochu náročnější kniha, ale jsem rád, že jsem si ji přečetl. Sam Cayhall spáchá těžký zločin a Adam Hall, jeho vnuk a právník se snaží pro svého dědečka zmírnit trest. Ze začátku mi postava Sama byla i místy dost nesympatická. Postupem času, jak se děj vyvíjel a Sam se více dozvídal o Adamovi a naopak Adam o Samově minulosti, kde oba dva prošli katarzí, kdy Sam začíná litovat svých činů a Adam si začíná uvědomovat, že Sam byl k nenávisti k černým, Židům, apod veden již od malička a že svým způsobem Sam neměl šanci po tímto nenávistným vedením vyrůst v někoho jiného, třeba v milujícího člověka, jsem začínal se Samem sympatizovat. V knize je hodně popisováno i jak probíhají právní úkony, aby poprava byla odložena, či zmařena, jak to chodí v celách smrti. Tato kniha není jen klasickým románem, ale je to také úvaha, zda je opravdu správné zabít člověka, i když třeba sám zabil. Jak jsem se seznamoval více s historií v rodině Cayhallů, kde mnozí byli členy Ku-Klux-klanu, jsem více a více začal Samovi držet palce, protože ani on to neměl zrovna jednoduché. Nicméně, i když jsem držel Samovi palce, snažil jsem se myslet i na to, jak by mi bylo, když bych byl pozůstalým obětí, na kterých se Sam provinil a určitě bych zde žádal pro Sama ten nejvyšší trest. Důvod, proč jsem se Samem začal sympatizovat byl ten, že Sam začal postupně opravdu litovat svých činů a viděl jsem jeho proměnu ze starce, který zpočátku nenáviděl celý svět, v člověka, který by možná i mnohé rád vrátil, kdyby to bylo možné. Nebyla to tak zcela jednoduchá kniha, ale dokázala mě zaujmout a sám jsem byl celý zvědavý, jací kostlivci ještě vypadnou ze skříně Samovy minulosti a jak to nakonec dopadne. Doporučuji k přečtení.
Opravdu dobra kniha a filmove zpracovani.Spolu s knihou Klient za me nejlepsi od tohoto autora.
Tuhle knihu mám nejradši ze všech. Četla jsem asi už 10x. Příběh co vás vždy chytí za srdce.
Člověk si občas připadal s Cayhallem v cele. Kniha dokáže člověka donutit přemýšlet nad trestem smrti v širším měřítku. Jde vidět, že i ono čekání na smrt, může být často větším trestem, než samotná smrt.
John Grisham je můj oblíbený autor, nicméně tato kniha je trochu jiná, než jsem u něj zvyklá. Nebavila mě tak, jak bych si od tohoto autora přála.
Díky této knize jsem se zamyslela nad tresty smrti a navnadilo mě to k dalšímu čtení o tomto tématu. Bylo nesmírně zajímavé zároveň s Adamem rozkrývat Samův případ a konec mě docela překvapil, ale asi to tak mělo být.
Moje první kniha od Grishama. Zajímavé. Řekl bych, že je to spíše taková úvaha nad tématem závažnosti strestných činů vs. práva někoho za tyto činy popravit.
Kniha me jaksi zaujala od zacatku, byly tam sice pomerne dlouhe odstavce, ale presto jsem furt chtela vedet jak se odsouzeni k smrti bude vyvijet a priznam se, ze jsem teda necekala, ze se vazne uskutecni, konec byl rychlejsi nez bych chtela, ale bylo to takove uveritelne, a smutne.. zajimave tema, prestoze mi sama bylo lito, tak myslim ze trest "oko za oko" je spravedlivy..
Tak tato kniha mě od autora příliš nenadchla a dočetla jsem ji silou vůle.Psano stylem mezi reportáži a románem,rozvleklé,nezáživné.
Nie som zástancom právnickej literatúry a ani väzenského prostredia v literatúre. Napriek mojej predpojatosti som knižku zhltla za pár večerov a dokonca pri scéne lúčenia mne samotnej stislo oči slzami.
Štítky knihy
vězení, věznice soudní procesy soudy trest smrti psychologické thrillery právníci kriminální thrillery právnické prostředíAutorovy další knížky
2012 | Amatéři |
2000 | Firma |
1997 | Vyvolávač deště |
2018 | Obchodník |
1998 | Advokát chudých |
Tak jsem pokořil další Grishamovo objemné advokátské drama, jak anotace napovídá, tentokrát jde o obhajobu vězně, čekajícího v bloku Smrti na voňavou plynovou nádobku s kyanidem, který se v mladším vydání podílel jakožto člen zakuklených trojitých KKKáček na vraždě židovské rodiny. V beznadějné situaci se objeví mladý právník - jeho vnuk, který se ho chce nejen pokusit zachránit ale i poznat a rozklíčit pohnutky a rodinná tajemství. Tentokrát to neustálé odvolávání a soudní machinace bylo zdlouhavé, na trest smrti mám jiný názor než autor, zastávám oko za oko, protože spravedlnost je často slepá a boží mlýny přestávají makat, takže u mě jen lepší průměr - 60 %