Čertův rypák / Tulipánek
Jerome Charyn
Ze spolupráce fenomenálního kreslíře Françoise Boucqa (Dobrodružství Jeronýma Moucherota) s tak významným americkým spisovatelem a scenáristou, jako je Jerome Charyn, snad ani nemohlo vzejít nic jiného než velké dílo. V této knize přicházejí se dvěma pozoruhodnými příběhy, ve kterých se spojuje strašlivý svět stalinského teroru či pozdější, poválečná sovětská realista s americkou „velkoměstskou džunglí“. Osudy „Čertova rypáka“, sirotka vycvičeného KGB ke špionáži v Americe, či „Tulipánka“, amerického chlapce, který se dostal do gulagu na Kolymě a zase zpět, patří díky historicky přesnému, ale i fantasknímu scénáři a precizní, leč atmosférické, kresbě k tomu nejcennějšímu, co v evropském komiksu vzniklo.... celý text
Literatura světová Komiksy Thrillery
Vydáno: 2020 , CrewOriginální název:
Bouche du Diable / Little Tulip, 2014
více info...
Přidat komentář
Takové knihy by mohly skvěle fungovat jako povinná četba na středních školách - na jedné straně může být zábavná i pro ty, kteří moc nečtou, na straně druhé poměrně reálně zobrazuje zrůdnost a brutalitu komunistického režimu, čímž nabízí poučení pro dnešní mládež o tématu, na který se v dějepise většinou nedostává času.
V obou příbězích se prolíná Sovětský svaz a Amerika, scénář prezentuje realitu té doby a je podpořen slušnou kresbou. Měl jsem blízko k tomu, abych přidal čtvrtou hvězdu, ale obě povídky ve svém závěru trošku ubírají na reálnosti děje, jakkoliv představují důstojné (a akčně vrcholné) zakončení. Suma sumárum - kvalitní kniha pro všechny a poučná pro ty, kteří nemuseli socialismus zažít.
Přesně tak si myslím, že má vypadat grafický román pro dospělé. Oba příběhy, jak Rusa v USA, tak Američana v SSSR, jsou děsuplné, krásně podtrhávající hrůznou dobu stalinismu. Brutalita a násilí jako jediný způsob přežití v Gulagu, či světě KGB. Grafika kresby to vše dokonale doplňuje. A vykreslení ukrajinských kriminálníků a gangů....zajímavé.
Trochu mi tu vadily ty nadpřirozené jevy, ale celkový dojem je super. Tulipánek mi sedl víc.
(SPOILER) Osvěžující, velmi zajímavá a dramatická kresba. Příběh je napínavý, ale protkaný smutkem a těžkými scénami.
Celkem depresivní čtení. Oba příběhy ukazují kam až může zajít totalitní režim při své paranoie vidění světa rozděleného na dvě části. Na tomto základě jsou zprvu hodně realiticky vyprávěny životy dvou mužů, kterým tento režim výrazně ovlivnil život. Dostáváme se tak jednak do výcvikových táborů NKVD a do sibiřského Gulagu, abychom se násedně přesunuli do Spojených států, kde oba příběhy vrcholí. I zde je však dohánějí stíny sovětské minulosti. Konce s trochou mystiky nejsou špatné, ale tím, jak syrově a realisticky vyznívao vyprávění od začátku, bych preferoval i realističtější konec. Každopádně hodně povedený příspěvek do MDEK od Crwe.
Surová kresba podtrhující oba dva příběhy, Tulipánek se mi líbil víc, ale oba dva dokázaly zaujmout.
Kvalitní komix s historickou tématikou, avšak osobně mi nesedlo ani to mírné fantastično. A zejména u Čertova rypáku jsem nepochopil význam zakončení.
Čertův rypák / Tulipánek sú dva drsné príbehy v jednom. Prvý príbeh je o ruskom špiónovi v USA, ktorý prichádza na to, že pre neho ideológia sovietskeho zväzu nie je to pravé a to je veľký problém a pôjde mu o život. Druhý príbeh sa odohráva v dvoch prostrediach a to v ruskom gulagu, kde sú podmienky pre život veľmi drsné a v New Yourku, kde úraduje sériový vrah. Oba príbehy sú dostatočne pútavé, kvalitne napísané a nakreslené.
Jerome Charyn je pro mě takový srozumitelnější Alejandro Jodorowsky. Oba hrají na stejnou strunu lidské tragiky, kdy je hrdina vláčen od jednoho osudového zvratu ke druhému a takřka nikdy to pro něj neznamená něco dobrého, to vše okořeněno trochou mystiky. Jenže tam, kde Jodorowského triky už znám (a začínají mě unavovat), dává Charyn vyprávění osobnější rovinu, se kterou se dokážu ztotožnit. Už jen proto, že protagonistou není nevypočitatelné individuum, jednající čistě podle potřeb autora. Zápletka díky tomu získává na atraktivitě, protože máte komu fandit a o koho se strachovat, přičemž ve skrytu duše dokonce doufáte i ve šťastný konec – což je pošetilé, vzhledem k dobovým reáliím a geografickým kulisám. Ruské Gulagy, New Yorské slumy ani výcvikové tábory NKVD pohádkám moc nepřejí.
A bylo by hříchem opomenout práci, kterou na komiksech odvedl François Boucq. Především díky němu získávají scenérie uvěřitelný nádech, přestože často zachycují obrazy, kterým jednoduše věřit nechceme.
„V tu chvíli jsem věděl, že ve mně něco zemřelo.“ Obálka má tendenciu odradiť, ale po prečítaní pochopíte, že inak asi vyzerať nemohla. Drsné, surové a kruté príbehy dvoch chlapcov, ktorí sa už ako malí dostali na príšerné miesta, kde ľudský život nič neznamenal. Napriek tomu sa im nielenže podarilo dožiť sa dospelosti, ale aj uchovať si v sebe niečo ľudské, pozitívne pocity. S tým všetkým následne odchádzajú z rôznych dôvodov zo Sovietskeho zväzu do Ameriky. Tá je však nakreslené tak temne, až sa začnete zamýšľať, či nebolo lepšie zostať doma. Ale nedalo sa, boli vyslaní na misiu, tú musia splniť a na ich názore nezáleží. Nepoznajú sa. Nikdy v živote sa nestretnú. Napriek tomu majú veľa spoločného. Skvelá kresba, silný scenár a zaujímavé mysteriózne prvky.
No, musím trochu proti proudu, protože mi ty bludné konce vadili. V obou příbězích drsná a syrová realita, a pak se to přehoupne málem do fantazie uživatele lysohlávek. Za mne, škoda jinak výtvarně skvěle zpracovaného komiksu, kterému však, kvůli jemné kresbě a množství detailů, ani moc nesluší ten zmenšený formát. Doporučuji si ke knize koupit i lupu.
Spojení lehké mystiky s všeobjímající paranoií Rudého bratra se může jevit jako nemístné, nicméně opak je pravdou. Výborná sonda do oblastí studené války, o kterých se toho moc nepíše. Více v recenzích.
Tento komiks vám nedá šanci se nadechnout. Na začátku vás popadne a pustí vás až na konci. A přesto ve vás něco z něj zůstane. Jerome Charyn a François Boucq spolu vytvořili komiksy, které ve vás vyvolají širokou škálu emocí. “Čertův rypák” i “Tulipánek” připomenou, jaký hnus v sobě Sovětský svaz nejen skrýval, ale také šířil do světa. Budete cítit zhnusení, ale také údiv, uspokojení a z lehce fantastických závěrů dokonce okouzlení. Boucqova kresba je opět prvotřídní!
Kniha obsahuje dva komiksové příběhy, „Čertův rypák“ a „Tulipánek“. Oba spojuje společné téma historie Sovětského svazu. „Čertův rypák“ je o špionovi, nalezenci bez minulosti. Cynismus NKVD v kontrastu k východnímu pravoslaví. V příběhu lze nalézt odkazy na Solženicyna. Zaujme vizuální styl a akcentovaný rozdíl mezi SSSR a USA, zaujme též užitý styl karikatury vybraných postav, zcela v souladu s ruským mužickým genofondem. Zapojení mystiky do příběhu mi však ve finále moc nesedlo.
„Tulipánek“ mě zaujal výrazně víc, respektive zapůsobil výrazně silněji. Příběh sleduje malého amerického chlapce, který shodou okolností skončí v sovětském gulagu. Čtenář zde nalezne vše, tak jak bylo zdokumentováno přeživšími tohoto hrůzného otrockého systému: nezákonný systém, otřesné a smrtící transporty, brutální násilí, brutální sexuální násilí, rozdělení vězňů na kriminální a politické, Kolyma, Magadan, dětský tábor, násilí na dětech, přežití nejsilnějších. Příběh i kresba jsou mnohem syrovější, mnohem drsnější. Gulag je vyobrazen realisticky, přesně tak hrůzný, přesně tak krutý a nelítostný, jak to zaznamenala historie. Lehké fabulace a historické nepřesnosti v zájmu dramatizace příběhu lze snadno odpustit s ohledem hutnou a reálnou atmosféru beznaděje a zoufalství.