Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501979/bmid_cervenka-63g-501979.jpg 4 3963 3963

Harry Hole série

Případ ilegálního obchodu se zbraněmi, který budete číst jedním dechem. 3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry během návštěvy prezidenta Billa Clintona v Norsku omylem postřelí jednoho agenta americké tajné služby. Ke svému údivu je ale povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy. Do doby, než narazí na stopu pašeráků zbraní vedoucí až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a kolotoč událostí se roztáčí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

petrpospa
22.11.2016 5 z 5

Opakuji se, ale ožrala Harry je mi bližší než Supermani jiných autorů. A to jsem skoro abstinent. Je alkoholik a tak mu nevyčítám, že prakticky v každém dílu je jedním z jeho soupeřů i démon alkohol. A že mu v každém díle někoho zapíchnou nebo picnou? I to se mi jeví jako reálnější. Lidé prostě umírají a kriminálním prostředí o to častěji. Oceňuji prolínající se dějové linky, z nichž Nesbø uplete silný příběh. Uznávám, že občas není na závadu nalistovat pár kapitol zpět - postavy a jména se můžou lehce plést, ale finále dá vědět, že to vlastně bylo tak trochu záměrem. Já nerad přiznávám svou nepozornost a nesoustředěnost a svádím vše na severská příjmení, která mohou být méně rozlišitelná než čeští Novák s Vomáčkou...:-) Je úžasné, že Nesbø vymyslel Harrymu příběh ze zcela jiné "bečky". Nápadů má naštěstí v šuplíku dost aspoň se nemusíme bát jednoduchých scénářů typu "Zločinec ukradl či zabil a Detektiv ho chytí". Opět výborné čtení na dlouhé sychravé večery nebo jako v mém případě pro jeden nonstop víkend. Doporučuji!!

ViktorieV
11.11.2016 5 z 5

Jako každá kniha s Harrym...prostě dokonalost. Navíc propojení osobního života hlavního hrdiny a krutého příběhu z 2. světové války. Závěr by jako vždy scela pohlcující a velice mě překvapil.

Hany.Honey
05.11.2016 3 z 5

Pasáže z 2. Světové války mě hrozně zaujaly, byly psané poutavě, svižně, je pravda, že jména vojáků jsem si musela číst zpětně vícekrát, než jsem úplně jistě věděla, který je který. A taky konečně na scénu vstupuje Ráchel. Víc prostoru pro ně by neškodilo. Na konci každé jeho knížky jsem trochu smutná, že už je konec.

haluz
02.11.2016 5 z 5

Předešlé dva díly se mi líbily, ale až Červenka mě opravdu dostala. Začíná tu jeho posedlost Princem i jeho romance s Rachel a už je z toho pro mě posedlost... chci další a další :)

johnny12
02.11.2016 5 z 5

Velmi se mi líbila. Částečné umístění děje do 2. světové války se mi líbilo, bylo zajímavé vidět válku ze strany Norů. Zajímavé bylo i neonacistické prostředí.

rengers
01.11.2016 4 z 5

Zajímavě napsané, originální pojetí příběhu. Bohužel jako jiní čtenáři, musím napsat, že pokud knížku nemůžete číst v co nejkratší době, tak budete mít ve jménech trochu guláš.

Nestorkea
08.10.2016 4 z 5

Měla jsem trochu hokej ve jménech, ale na konci jsem se zorientovala. Moc se mi líbily zařazené deníkové úryvky a telefonáty na záznamník, i když z těch trochu mrazilo..

petra2112
04.10.2016 5 z 5

Nesbo jako vždy super

Nora_Viky
28.09.2016 5 z 5

Asi moje nejoblíbenější. 2. sv. válka, telefonáty na záznamník Ellen. Poslouchám ji i v autě jako audioknihu.

konicekbily
22.09.2016 5 z 5

Skvělá zápletka, v literatuře zatím originální, provázanost dějových linií, vykreslené postavy a dobrá pointa. Povedené dílo!

trudoš
13.09.2016 5 z 5

Pro mě regulérně nejlepší díl v celé sérii. Zápletka má opět nápad a nekopíruje ty předešlé (ani budoucí), nehledě na to, že se Harry Hole naprosto dokonalým způsobem dostane na pozici detektiva první třídy. Jo Nesbø nešetří s nápady ani nečekanými zvraty, včetně dobře vymyšlené hlavní dějové linie připomínající Den pro Šakala Fredericka Forsytha. Především jsou to ale živé postavy a autorův svérázný humor, které udržují celé vyprávění ve strhující rovině. A pak je tu znamenitá scéna o krystalické depresi ze ztráty přítele, která dostane do kolen snad každého. Koho ne, měl by si zajít na transplantaci srdce.
Celek skvěle podkreslují zpětné flashbacky do období 2. světové války mezi dánské vojáky v německých službách. Podobně zajímavá je i vedlejší dějová linie o dánských skinheads a norském právním systému. Snad jen obligátní vyselec a okatě „překvapivá“ pointa mi trochu kazily výsledný dojem, což je ale v důsledku zanedbatelná prkotina. Protože jinak tahle jízda rozhodně stála za to.

Verunka289
27.08.2016 5 z 5

Po přečtení Netopýra a Švábů konečně první Nesbo, který mě opravdu bavil už od začátku!

Albina
19.08.2016

No nevím, kdybych si chtěla přečíst válečný román, nesáhnu kvůli tomu po detektivce. Z recenzí ostatních čtenářů vyplývá, že Červenka je klíčem k porozumění dalších knih v sérii, ale risknu to a přeskočím ji. Nehodnotím hvězdami, tato kniha nebyla napsána pro mě.

Poznámka k překladům: Čtu tu sérii popořádku a vidím, že doposud každý díl překládal někdo jiný a že kvalita překladu výrazně kolísá. První díl se v překladu jmenuje Netopýří muž, je přeložený z němčiny a překlad je ubohý jazykově i věcně, překládal Marek Pavka.
Druhý díl přeložila brilantně Kateřina Krištůfková, třetí díl je opět přeložený těžkopádně - přeložila Štěpánka Horáková.
Na překladu hodně záleží, a tak propříště sáhnu po překladech KK.

swayno
19.08.2016 5 z 5

Pěkná, svižná knížka. Ze začátku to do sebe absolutně nezapadá, složitější na paměť a ke konci brajgl v množství jmen, ale za mě super čtení :))))

Susan94
17.08.2016 5 z 5

Třetí díl s Harrym mě samozřejmě zatím nejvíce bavil z důvodu dvou linií a jako většina se přikláním k tomu, že části ze 2. sv. byli zajímavější. Nicméně jsem se celkem čtenářsky trápila až do strany 400. Nejvíce mě vadila ta nesmyslnost s Danielem, naštěstí se vše objasnilo a opravdu to bylo velmi promyšlené a zajímavé. Rozhodně doporučuji.

dikobraz
08.08.2016 5 z 5

Hm, dobre to bolo. Ale, pomaly sa z toho stava neprijemne klise. V kazdej casti mu niekto zomrie, co ho zlomi a potom pol knihy chlasta - nic proti tomu, je fajn citat, ako je nalozeny. A v kazdej casti si vrzne. Zas netreba z neho robit Kasanovu, neee? Co sa tyka obsahu, fajn. Preskoky do minulosti ma spociatku miatli, ale potom som si zvykol. Odhalenie v pohode, celkova pointa dobra. A konecne tam bola zima, co v auguste potesi. Tak ideme dalej, Kasanova.

Majrek
07.08.2016 3 z 5

Co autor podle mého názoru zvládl téměř bezchybně, byly pasáže, odehrávající se v minulosti a finální pointa. Většinu knihy ovšem zabírá "hlušina" v podobě dějových odskoků od hlavního tématu a pro mne dlouhých a nezajímavých variací na Harryho osobní život. Alespoň závěr vše napravil...

Space.Junkienka
02.08.2016 2 z 5

V normální krimi člověk hádá, kdo by asi mohl být vrahem a proč. Tady vždycky prvně uvažuju, která z Harryho blízkých postav (žen) umře tentokrát :). Každopádně jsem si přečetla skoro všechny recenze a cítím se divně. Pro mě totiž tahle kniha znamenala více jak měsíční trápení. Nevím, jestli to bylo erupcemi na Slunci nebo prostě jenom nějakým špatným obdobím, ale pro mě málo zajímavý příběh s nudnými a táhnoucími se popisky.

LanternDream
25.07.2016 5 z 5

Z Červenky jsem naprosto unešená, pro mě ZATÍM nejlepší Nesbø. Knihu jsem četla při celodenní cestě autem, odložila jsem ji pokaždé jen když jsme zastavili u benzínky. Dočetla jsem ji druhý den a najednou jsem nevěděla, co dál. Nemesis totiž ještě nemám v knihovničce a na nic jiného než na dalšího Harryho jsem po tomhle neměla chuť.

Každopádně mi kniha pořádně zamotala hlavu. Z nějakého důvodu jsem měla husí kůži z toho, jakým způsobem byl děj retrospektivně pojat (propojení hořké minulosti a přítomnosti) a z tématu válečných veteránů. Dále jsem se v jedné z nejsmutnějších částí ("Dovolali jste se do záznamníku...") regulérně rozslzela. Později jsem měla taky párkrát na krajíčku. To se mi často nestává.

Kniha byla tedy napínavá od začátku až do konce, obsahovala zajímavé historické informace o Norsku za doby 2. světové války a dojala mě k slzám, patří tudíž mezi ty, na které jen tak nezapomenu.

martina.tim
24.07.2016 5 z 5

Tento díl jsem měla přečtený velice rychle. Děj byl svižný a napínavý. Jen škoda, že už po třetí mi Nesbo nechal zabít oblíbenou postavu. Člověk se začte a postupně si oblíbí určité postavy a on mi musí zlomit srdce tím, že mi ji sebere :(. Ale fajnové počteníčko to bylo. Doporučuji.